Çözüldü R5 2600 sistem aniden kapanıyor

Bu konu çözüldü olarak işaretlenmiştir. Çözülmediğini düşünüyorsanız konuyu rapor edebilirsiniz.

0gretmen

Hectopat
Daha fazla  
Sistem Özellikleri
Anakart: B450m-k İşlemci: Ryzen 5 2600 - Ekran Kartı: RX590 Sapphire Nitro+ 8 GB - Ram: 16GB Corsair 3000 mHz
Meslek
Öğretmen
Bilgisayarım 2 monitöre bağlı. Oyun oynarken aniden 2 görüntü ve ses gidiyor. Fanlar ise normalden daha gürültülü bir şekilde çalışmaya başlıyor. Power veya reset tuşu ile kapatmaya çalışınca kapanmıyor. Power tuşuna basılı tutarak anca kapatıyorum sonra tekrar açınca normal bir şekilde açılıyor. Isınma kaynaklı olmadığını düşünüyorum. Sürekli kontrol etmeye çalışıyorum ama eminim diyemem. Belki aniden ısınıyordur. Düne kadar bir sıkıntı yoktu.
*Not: Çok nadir bazen ekran ve ses git gel yapıyordu ama dert etmemiştim geri düzeliyordu. Böyle bir kaç saniye sürdüğü de oluyordu, kapatıp açmak zorunda kaldığım da oluyor.
**Not: Ekranlarımdan biri televizyon. Biri ise normal LG marka bir monitör. LG olanı orijinal HDMI ile bağladım ve 2. ekran olarak kullanıyorum.
TV ise dandik bir marka ve orta yollu bir HDMI ile bağlı. Daha önceden VGA ile dönüştürerek kullanıyordum o zamanlar sanki daha fazla ekran git gel sorunu yaşamaktaydım.

Sistem ile biraz bilgi vereyim

PSU: High Power 500W 80+ Bronze Kırmızı Fanlı PSU Güç Kaynağı
MB: ASUS AMD B450M-K B450 DDR4 3200 MHz OC VGA GLAN 4*Sata RYZEN 16X
CPU: AMD RYZEN 5 2600 3.9GHz 65W Wraith FAN AM4+
GPU: Sapphire RX 590 8G D5 NITRO+RADEON OC 11289-01-20G

Arkadaşlar yapmam gereken testler ve paylaşmam gereken bilgiler olursa lütfen söyleyin.

Son düzenleyen: Moderatör:
Çözüm
RAM'lerin sağında olması lazım EZ Debug yazar. Tam emin değilim ama vardır mutlaka.

Kontrol ettim böyle bir LED paneli veya bölümü göremedim. Zaten bir tek ekran kartının socketinin clips kısmında bir ışık var turuncu başka bir şey yok. Anlam veremedim işlemciyi zorlayınca herhangi bir kapanma olmuyor. Sadece GPU'yu zorlayınca oluyor. Her oyunda da kapanmıyor anlayamadım. Az önce tekrar işlemci macunu yeniledim bir kart yardımı ile güzelce ince bir tabaka yaptım. Yine FurMark yaptığımda biraz dayandı ama 20 30 saniye sonra kapandı.
Bahsettiğim tek ışık ekran kartının clipsinin içinde yanıyor.

16248159155671168640333552187248.jpg

@Recep Baltaş sayın hocam müsait olup görürsen bir bakiversen net bir şey yapamıyorum öylece bakakaldım.
Konuyla ilgilenen sayın arkadaşlar, sorunu çözdüm.
PSU, kablo veya yazılımsal bir sıkıntı yok.
RX 590'ın içinde termal ped yerine macunsu bir kalıp bulunuyor bileşenlerin üzerinde. Ben bunun macununu yenilerken açınca bazı yerlerde kopma ve tam soğutamama sorunu oluşmuş sanırım. Açıp çok dikkatli bir şekilde oturttum macununu da yeniledim sorun çözüldü. Tekrar birkaç gün test edeceğim gerekirse yeniden bir konu açarım.
RX 590 çok açılıp kapatılmaya uygun bir kart değil bence elinizde fazladan ped yoksa ve tecrübeniz az ise benim gibi çok açmamaya çalışın :)

Herkese teşekkürler.
Testlerin mantığı şu 10 dakika yapsanız da yeterli oluyor ama 20-30 dakika da olur. Testler tek donanıma yük bindirir %100 kullanım sağlar. Eğer %100 yük altına bindiğinde kapanmıyorsa donanımsal testi geçebiliyor, fakat bazen problemler kendini belli etmiyor testlerde rastgele anlarda kapanabiliyor.
Öncelikle kasanın hava akışı biraz kötü gibi duruyor. Yapabilecekleriniz ise kasayı oradan kaldırıp daha iyi şekilde hava almasını sağlamak. Kasada kaç adet fan var bilmiyorum. Testlerde 98-82 derecelere gelmiş kapanmamış. En son ne zaman bakım yaptınız? Termal macun vs değiştirdiniz? Kapağını açıp bakıp yaptıktan sonra, termal macun da sürüldükten sonra işlemi kapak açık masanın üstüne koyarak yapmanızı tavsiye ederim. Ayrıca sistem kapanırken anakart üzerindeki ışıklar da önemli.

Bu içeriği görüntülemek için üçüncü taraf çerezlerini yerleştirmek için izninize ihtiyacımız olacak.
Daha detaylı bilgi için, çerezler sayfamıza bakınız.

Güç testi esnasında çektim
Anakartin kapanma anını yakalayıp bir video cekebilirim ışıklar nerede yanıyor bilgim yok. Kasada 1 arka egzoz 1 yan egzoz 1 ön giriş var. Mini bir kasa olduğu için hava akışı biraz dertli olmuş olabilir içini atıp yorumlamanizi isterim.
Termal macunları yeni degistirdim bir kaç hafta oldu işlemci için.. bu sırada da sağlam temizlik yaptım iç dış fırçalı falan. Ekran kartı macunu değişeli de 1 ay oldu. Fakat önceden daha iyi soguyordu ya da ben öyle olduğunu düşünüyorum sanki macun kalitesiz geldi veya ayının etkileri bunlar. Anlamak için biraz zaman tanıdım.
Anakartin kapanma anını yakalayıp bir video cekebilirim ışıklar nerede yanıyor bilgim yok. Kasada 1 arka egzoz 1 yan egzoz 1 ön giriş var. Mini bir kasa olduğu için hava akışı biraz dertli olmuş olabilir içini atıp yorumlamanizi isterim.
Termal macunları yeni degistirdim bir kaç hafta oldu işlemci için.. bu sırada da sağlam temizlik yaptım iç dış fırçalı falan. Ekran kartı macunu değişeli de 1 ay oldu. Fakat önceden daha iyi soguyordu ya da ben öyle olduğunu düşünüyorum sanki macun kalitesiz geldi veya ayının etkileri bunlar. Anlamak için biraz zaman tanıdım.

Son düzenleme:
Anakart üzerinde sağ üstlerde genelde olur ışıklar, beyaz renklidir, yandıklarında hemen yanında da CPU, GPU vs gibi kelimeler var hangisi yanıyorsa söyleyebilirsiniz. Oyun esnasında vs bu kadar yük binmez bu kadar sıcaklığa ulaşmazlar zaten. Fakat testten emin olmamakla beraber sadece PSU testi yaparsanız kapanma oluyorsa sorun oradan kaynaklanır.

Ayrıca ekran kartına undervolt dediğimizi olayı yapıp deneme şansınız var mı? AMD Ekran Kartları için Undervolt Rehberi 2020

Son olarak da User Benchmark dan bir test atayım. Asus PRIME B450M-K Performance Results - UserBenchmark
Bana somut ve rasyonel bir araç lazım şu an imkanım var her şeye ama zaman hariç. Yanlı yöntemlerle zaman kaybetmektense burada net bir araştırma yapıp öyle çözüme geçmek istiyorum.
Bilgilerinizi esirgemeyiniz.

Özet geçmek gerekirse: OCCT programıyla beraber donanımları tek tek test etme imkanı bulabilirsiniz. Söz konusu donanımları tek tek 10-20-30 dakika boyunca kapanma olmuyorsa donanımsal problemi bir kenara bırakıp başka problemlere bakmalıyız. Şu an için benim ilk aklıma gelen problem ısı. Çünkü oyun oynarken kapanıyor ve internette vs dolaşırken herhangi bir problem olmuyor.

Kullanılan termal macunu kim sürdü bilmiyorum ama aşırı kalitesiz olabilir, kalın sürülmüş olabilir, ince ve çapraz X şeklinde sürülmesini tavsiye ederim. Kapanma olduğunda dediğim ışıklar da bize yol gösterecektir.

Şu anda kasayı açıp kapanmasını sağlayan 1080p furmark testi yaptım ve ekran ve ses gitti fakat herhangi bir bildirim ışığı vs bulamadım. B450m k anakartım var acaba yanlış yere mi bakıyorum yoksa bulunmuyor mu?

RAM'lerin sağında olması lazım EZ Debug yazar. Tam emin değilim ama vardır mutlaka.

Kontrol ettim böyle bir LED paneli veya bölümü göremedim. Zaten bir tek ekran kartının socketinin clips kısmında bir ışık var turuncu başka bir şey yok. Anlam veremedim işlemciyi zorlayınca herhangi bir kapanma olmuyor. Sadece GPU'yu zorlayınca oluyor. Her oyunda da kapanmıyor anlayamadım. Az önce tekrar işlemci macunu yeniledim bir kart yardımı ile güzelce ince bir tabaka yaptım. Yine FurMark yaptığımda biraz dayandı ama 20 30 saniye sonra kapandı.
Bahsettiğim tek ışık ekran kartının clipsinin içinde yanıyor.

16248159155671168640333552187248.jpg

@Recep Baltaş sayın hocam müsait olup görürsen bir bakiversen net bir şey yapamıyorum öylece bakakaldım.
Konuyla ilgilenen sayın arkadaşlar, sorunu çözdüm.
PSU, kablo veya yazılımsal bir sıkıntı yok.
RX 590'ın içinde termal ped yerine macunsu bir kalıp bulunuyor bileşenlerin üzerinde. Ben bunun macununu yenilerken açınca bazı yerlerde kopma ve tam soğutamama sorunu oluşmuş sanırım. Açıp çok dikkatli bir şekilde oturttum macununu da yeniledim sorun çözüldü. Tekrar birkaç gün test edeceğim gerekirse yeniden bir konu açarım.
RX 590 çok açılıp kapatılmaya uygun bir kart değil bence elinizde fazladan ped yoksa ve tecrübeniz az ise benim gibi çok açmamaya çalışın :)

Herkese teşekkürler.

Son düzenleyen: Moderatör:
Çözüm

Yeni konular

Geri
Yukarı