Çözüldü R5 2600 ve 1050 Ti sistem çalışıyor fakat ekran gelmiyor

Bu konu çözüldü olarak işaretlenmiştir. Çözülmediğini düşünüyorsanız konuyu rapor edebilirsiniz.

9eyik

Centipat
Daha fazla  
RAM
Kingston hyperx Fury DDR4 8*2(16 gb)
Ekran kartı
Nvidia Geforce GTX 1050 Ti 4GT OC
Anakart
Msi A320M PRO-E
İşlemci
Amd Ryzen 5 2600
Dün gece normal bir şekilde bilgisayarı kapattım ve yatmaya gittim, sabah uyanıp PC'yi açmaya çalıştığımda kasa çalışıyordu fakat ekran gelmiyordu.

Çok fazla tozlanmıştı, o yüzden soğutucunun fanına kadar (stok soğutucu) bütün parçaları söküp temizledim (soğutucuyu sökmedim macunum olmadığı için) ve geri düzgün bir şekilde yerleştirdim ama aynı sorun devam ediyor. Belki bir faydası olur diye BIOS pilini çıkartıp taktım, olmadı. RAM'leri farklı kombinasyonlarla takıp çalıştırmayı denedim, olmadı. Sadece anakarttan görüntü almaya çalıştım, yine olmadı. Kasadan monitöre giden kablonun uçlarını değiştirip taktım, yine olmadı. Benim aklıma başka bir yol gelmedi. Son çare olarak buraya yazıyorum. Bilgisi olan yardım etsin.

Not: Monitörde sorun yok, çalışıyor. Anakartın ışığı beyaz yanıyor, fanlar falan çalışıyor.

RAM'leri farklı kombinasyonlarla denerken şöyle bir şey fark ettim;
2 RAM takılıyken kasa çalışıyor ama açma kapama düğmesine bir kez bastığım zaman kasa anında kapanıyor, fakat 1 RAM takılıyken kasa çalışıyor ama kapatmak için düğmeye belli bir süre basılı tutmam gerekiyor. 2 adet görsel ekledim 2 RAM ve 1 RAM takılıyken yanan anakart ışığının görselleri.

Dosya Ekleri

• IMG_20220706_151401.jpg
    IMG_20220706_151401.jpg
    64,6 KB · Görüntüleme: 12
  • IMG_20220706_151503.jpg
    IMG_20220706_151503.jpg
    56,2 KB · Görüntüleme: 11
Son düzenleyen: Moderatör:
Çözüm
Anakart kalıyor başka sistem de dene bakalım.
Malesef öyle bi imkanım yok sanırım biglisayarcıya götürmek zorunda kalıcam.

Sorun çözüldü, pc yi topladığım şubeye götürdüm çalışan kişiyle beraber inceledik anakartta bi problem varmış neyden kaynaklı bilmiyorum ama anakart işlemciyi görüyor ekran kartını da görüyor ama ramlere gelince ramleri okumuyordu yeni bir anakart aldım.
Dram ışığı yanıyor.
24 pin ve 8 pin(CPU ve anakart güç kabloları) kablolarını kontrol et. Onlar tam oturmadığından olabilir veya RAM'ler de tam oturmamış olabilir.
İşlemci montajını kontrol edin. İşlemcideki üçgen ve anakarttaki işaret üst üste gelmeli. Ayrıca yamuk veya kırık pin var mı diye işlemcinin pinlerini kontrol edin.
  • RAM slotlarının ve RAM'larin tozunu iyice alın.
  • RAM'ları tek tek farklı slotlara takarak deneyin.
  • 4 slot var ise A1/B1 ya da A2/B2 şeklinde takmayı deneyin. Arada bir slot boşluk olsun.
  • RAM'lerin sarı kısmını silgiyle hafifçe silin.
  • Ayrıca bütün bağlantıların düzgün bir şekilde yapıldığını tekrar kontrol edin.
Başka RAM ile test edin sizdeki RAM'leri başka sistemde deneyin anakakart RAM slotlarında problem olabilir ya da RAM'lerde sorun var.

Son düzenleme:
Dram ışığı yanıyor.
24 pin ve 8 pin(CPU ve anakart güç kabloları) kablolarını kontrol et. Onlar tam oturmadığından olabilir veya RAM'ler de tam oturmamış olabilir.
İşlemci montajını kontrol edin. İşlemcideki üçgen ve anakarttaki işaret üst üste gelmeli. Ayrıca yamuk veya kırık pin var mı diye işlemcinin pinlerini kontrol edin.
  • RAM slotlarının ve RAM'larin tozunu iyice alın.
  • RAM'ları tek tek farklı slotlara takarak deneyin.
  • 4 slot var ise A1/B1 ya da A2/B2 şeklinde takmayı deneyin. Arada bir slot boşluk olsun.
  • RAM'lerin sarı kısmını silgiyle hafifçe silin.
  • Ayrıca bütün bağlantıların düzgün bir şekilde yapıldığını tekrar kontrol edin.
Başka RAM ile test edin sizdeki RAM'leri başka sistemde deneyin anakakart RAM slotlarında problem olabilir ya da RAM'lerde sorun var.
İşlemci doğru bir şekilde takılı, güç kablolarını kontrol ettim hepsi sağlam gözüküyor.

RAM konusuna gelince zaten 2 slot var 1 RAM ve 2 RAM olcak şekilde farklı farklı kombinasyonlar denedim ve EZ Debug ışığını inceledim, şöyle sonuçlar elde ettim;
Bir kombinasyonda DRAM ve CPU ışıkları yanıyor, diğer bir kombinasyonda ise sadece VGA ışığı yanıyor.

VGA ışığı için biraz araştırma yaptım 2 çözüm buldum birisi BIOS pili çıkartmak diğeri ise kasa çalışırken HDMI kablosunu ekran kartı slotundan çıkartıp anakart slotuna takmak pc yi resetleyip anakart slotundan çıkartıp ekran kartı slotuna takmak.

Ne yazık ki 2 çözüm de işe yaramadı hala VGA ışığı yanmaya devam ediyor.

Anakart kalıyor başka sistem de dene bakalım.
Malesef öyle bi imkanım yok sanırım biglisayarcıya götürmek zorunda kalıcam.

Sorun çözüldü, pc yi topladığım şubeye götürdüm çalışan kişiyle beraber inceledik anakartta bi problem varmış neyden kaynaklı bilmiyorum ama anakart işlemciyi görüyor ekran kartını da görüyor ama ramlere gelince ramleri okumuyordu yeni bir anakart aldım.

Çözüm

Yeni konular

Geri
Yukarı