R5 2600 ve RTX 2060 Düşük FPS

tonyyy

Centipat
Arkadaşlar 3 ay önce büyük umutlarla sistem topladım, ancak büyük moral bozukluğuyla karşı karşıya kaldım. Sistem internetteki FPS testlerinin aksine daha düşük FPS alıyor.
Çoğu oyunda ani FPS düşmeleri yaşıyorum, FPS durmadan değişiyor. Örnek vereyim GTA 5'de 80 FPS iken kamereyı başka tarafa çevirince 1 saniyede 60 FPS'ye düşüyor. YouTube'deki testlerde GTA 5'de sistemim Ultra'da 90 altına düşmezken, ben 90 üstüne çıkamıyorum. Ayrıca tuhaf şekilde yerleşim alanın olmadığı çimenlik, ağaçlık bölgelerde FPS 30'a kadar düşüyor. Ne yapmalıyım? Yardımlarınızı bekliyorum.

PC'nin özellikleri
AMD Ryzen 5 2600
Anakart: ASUS Prime B450
ASUS ROG STRIX RTX 2060
RAM: Crucial balictix 8X2 3000MHz(RAM'leri BIOS'dan 3000MHz'ye ayarladım)
PSU: Xigmatek 650W 80Plus
HDD: 1TB WD Blue
SSD: Samsung 240 GB

IMG_20190715_000458.jpgIMG_20190715_003241.jpgIMG_20190715_011838.jpg

Son düzenleyen: Moderatör:
Son birkaç gündür ben de R3 1300X işlemcimde genelde açık dünya oyunlarında ani FPS kayıplarıyla karşılaşıyorum. Örneğin GTA 5 'de oyun sırasında grafik ayarlarını değiştirirsem oyuna döndüğümde %10 CPU kullanımı ve %99 GPU kullanımıyla karşılaşıyorum. Düşük CPU kullanımına bağlı olarak da FPS 30'un altına iniyor.

Chipset kaynaklı olabileceğini düşünerek kaldırdım ve tekrardan kurulum yaptım. Sorunum ara ara devam etse de sıklığı azaldı. Sizin de Chipset kurulumunu tekrarlamanızı öneririm. Benzer sorunlar gibi geliyor.

Hocam sanırım sorun HDD veya oyunun korsan olmasıyla alakalı.HDD'de kurulu olan AC Odyssey,AC Origins(korsan) durmadan drop ,fps düşüşleri ayrıca düşük GPU kullanma sorunu yaşanırken SSD'de kurulu olan AC syndicate(korsan) 80 fps yüksek GPU ve normal seviye CPU kullanımı var.Sanırım sorun HDD'de.

Ram frekanslarını varsayılan ayarlarına getirmeyi denediniz mi ? Biostan arttırdıysanız aynı orantıda cl hızlarıda artmış olabilir ve abartılı seviyelere çıkmış olabilir. Birde sisteminizin biosunun ve ekran kartı driverlarının güncel olmasına dikkat edin. İşlemcinizin kaç derecelere çıktığına dikkat edin işlemciniz 100dereceleri görüyorsa frekans düşürecektir ve buda fps drop yaptıracaktır. Aida64 kurup 10dakika boyunca cpu+gpu yu(oradaki local disk hariç hepsini seçebilirsin) stress testi yap frekanslarda dalgalanmalar varmı yokmu en iyi öyle görürsün. Birde sanırsam bazı anakart modellerinde dual channel ram kullanırken kitapçığa göre yapmanı lazım bende 2-4 şeklinde takmam söyleniyordu. Belli bu sebeple tam dual channel performansı alamıyor olabilirsiniz. Dediklerimi bir kontrol edin belki işinize yarar. HDD yada SSD oyun içi fps de etkili değildir. Sadece loading ekranında işe yarar.

Ram frekanslarını varsayılan ayarlarına getirmeyi denediniz mi ? Biostan arttırdıysanız aynı orantıda cl hızlarıda artmış olabilir ve abartılı seviyelere çıkmış olabilir. Birde sisteminizin biosunun ve ekran kartı driverlarının güncel olmasına dikkat edin. İşlemcinizin kaç derecelere çıktığına dikkat edin işlemciniz 100dereceleri görüyorsa frekans düşürecektir ve buda fps drop yaptıracaktır. Aida64 kurup 10dakika boyunca cpu+gpu yu(oradaki local disk hariç hepsini seçebilirsin) stress testi yap frekanslarda dalgalanmalar varmı yokmu en iyi öyle görürsün. Birde sanırsam bazı anakart modellerinde dual channel ram kullanırken kitapçığa göre yapmanı lazım bende 2-4 şeklinde takmam söyleniyordu. Belli bu sebeple tam dual channel performansı alamıyor olabilirsiniz. Dediklerimi bir kontrol edin belki işinize yarar. HDD yada SSD oyun içi fps de etkili değildir. Sadece loading ekranında işe yarar.
Hocam peki sistem AC Unity ,AC Syndicate,BF1, gibi oyunlardan kasmadan donmadan tam verim alırken neden diğerlerinde düşük verim alıyor?

Hocam peki sistem AC Unity ,AC Syndicate,BF1, gibi oyunlardan kasmadan donmadan tam verim alırken neden diğerlerinde düşük verim alıyor?
Bahsettiğin oyunlar 2015-2016 yılında çıkan oyunlar fakar origins ve odyssey 2017-2018 yıllarında çıkan oyunlar. Mutlaka sistem gereksinimleri artıyor fakat odyssey için söyleyebilirimki gereksiz sistem zorlayan bir oyun o yüzden daha güncel ama farklı oyunlarla denerseniz daha iyi emin olabilirsiniz. Oynadığınız oyunların orjinal olup olmaması da bu durumu etkiler.

Birde ek olarak bu konuya bak belki bu performans düşüklüğü yapıyor olabilir.

Arkadaşlar 3 ay önce büyük umutlarla sistem topladım, ancak büyük moral bozukluğuyla karşı karşıya kaldım. Sistem internetteki FPS testlerinin aksine daha düşük FPS alıyor.
Çoğu oyunda ani FPS düşmeleri yaşıyorum, FPS durmadan değişiyor. Örnek vereyim GTA 5'de 80 FPS iken kamereyı başka tarafa çevirince 1 saniyede 60 FPS'ye düşüyor. YouTube'deki testlerde GTA 5'de sistemim Ultra'da 90 altına düşmezken, ben 90 üstüne çıkamıyorum. Ayrıca tuhaf şekilde yerleşim alanın olmadığı çimenlik, ağaçlık bölgelerde FPS 30'a kadar düşüyor. Ne yapmalıyım? Yardımlarınızı bekliyorum.

PC'nin özellikleri
AMD Ryzen 5 2600
Anakart: ASUS Prime B450
ASUS ROG STRIX RTX 2060
RAM: Crucial balictix 8X2 3000MHz(RAM'leri BIOS'dan 3000MHz'ye ayarladım)
PSU: Xigmatek 650W 80Plus
HDD: 1TB WD Blue
SSD: Samsung 240 GB

Eki Görüntüle 416254Eki Görüntüle 416256Eki Görüntüle 416258
Hocam ben i5 9600k ile ultrada 90 FPS goremiyorum. Sisteminize biraz ihanet etmiyor musunuz ?

Uyarı! Bu konu 5 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Geri
Yukarı