R5 2600 ve RX 570 sistem kasıyor

kerlembit

Decapat
Merhaba benim bilgisayarımda bir sıkıntı var 2-3 haftadır yaşama sevincimi sömürüyor. Önceden High ayarlarda sabit 60 FPS'de oynadığım The Crew 2'yi şimdi en düşükte 40 FPS alıyorum. Rocket League'de ise 60 FPS'den daha fazla aldığım halde feci kasıyor. Hadi hepsini geçtim, masaüstünde Mouse'u oynatırken bile kasıyor. Aynı zamanda sıkıntı gün içinde kendi kendine çözülüp tekrar başlayabiliyor. Sıcaklık değerleri normal, darboğaz falan yok, PC'yi temizleyeli 1 kaç hafta oldu. Görünürde bir sıkıntı yok.
Sistem özelliklerim;
Sapphire Pulse RX570 8 GB.
AMD Ryzen 5 2600.
8x2 16 GB DDR4 2666MHz CL16 RAM.
Seagate 3.5 1TB Barracuda SATA 3.0 7200RPM 64MB 210mb/s okuma harddisk.
Adata 120GB SU650 SATA 3.0 2.5" SSD (520 MB okuma / 320 MB yazma)
Gigabyte 1320M S2H.
Power Boost VK-G39025.
Cooler Master Elite V3 400W PSU.

Edit: Format atınca düzelmedi, Malwarebytes ile tarama yaptım temiz çıktı, Ekran kartını çıkartıp pc yi çalıştırdım sonra kapatıp geri taktım düzelmedi. Yarım saat dinlendirince bazen geçiyor ama çok saçma değil mi? Oyun oynamak için pahalı bir bilgisayar alıyorsun ve sonra sürekli yarım saat dinlendirmen gerekiyor.

Son düzenleme:
BIOS güncellemesi yapıp sıfırdan format atıp tüm Driver ve chipsetlerin son sürümünü kurmayı dener misin lütfen. Belki sorununu çözebilir. Virüs taraması da yapmanı öneririm.

BIOS'tan RAM ayarlarına baksana bir 2666MHz'de çalışıyor mu? Bazen resetlenebiliyor.

Bir de sıcaklık değerlerini kontrol etsene. RivaTuner ve MSI Afterburner kullanabilirsin.

Son düzenleyen: Moderatör:
BIOS güncellemesi yapıp sıfırdan format atıp tüm Driver ve chipsetlerin son sürümünü kurmayı dener misin lütfen. Belki sorununu çözebilir. Virüs taraması da yapmanı öneririm.

BIOS güncellemesi nasıl yapılır bilmiyorum. Sıfırdan format atmakta istemiyorum hem Windows'ta yaptığım çok fazla ayar var, hem de çoğu şeyi yedeklemeyi unuttuğum için yine bir şeyler kaybetmek istemiyorum. Ayrıca format atmak uzun sürüyor. Tam olarak neyin Driver'larını kurmam gerektiğini söyler misin? Daha dün akşam yeni gelen ekran kartı Driver'ını kurdum. Aynı zamanda chipset nedir bilmiyorum.
MSI Afterburner ile ekran kartı ve işlemci sıcaklık ve kullanım değerlerini atabilir misiniz.
Şuanlık kasmıyor. Kasmaya başladığı anda oyuna girip ss alıcam maçtayken.
BIOS'tan RAM ayarlarına baksana bir 2666MHz'de çalışıyor mu? Bazen resetlenebiliyor.

Bir de sıcaklık değerlerini kontrol etsene. RivaTuner ve MSI Afterburner kullanabilirsin.

BIOS nedense açılmıyor. Normalde BIOS'u açmak için açılış ekranında delete tuşuna basardım. Şimdi delete tuşuna bastığım yer gelmeden PC açılıyor. Açılırken delete spamlasam bile olmuyor.
Görev yöneticisinden baktım 2666 MHz gözüküyor.
@ARoolse ve @Tarikme
AMD'nin kendisinden baktığımda oyun kastığı zamanda sıcaklıklar normal oluyor ekran kartı 60-70 derece, işlemci ise 40-50 derece.

Son düzenleme:
Nedense SSD'mden şüpheleniyorum AS SSD Benchmark diye bir uygulama ile Benchmark yaptım bu sonuçlar normal midir?

Dosya Ekleri

• Ekran Alıntısı.PNG
    Ekran Alıntısı.PNG
    13,2 KB · Görüntüleme: 49
Ben sorunun RAM veya depolama biriminden kaynaklı olduğunu düşünüyorum.

RAM 8 GB'Ti geçenlerde Vatan'a gidip aynı özelliklerde olan farklı marka bir RAM aldım. Sebebi ise benim RAM'imden Türkiye'de bir tane kalması. Fakat Memtest X86 ve X64'ü 30-35 dk yapınca bir hata vermiyor. Sonuç olarak RAM'lerde sıkıntı olduğunu düşünmüyorum ama bende depolama birimlerinin bir tanesinde sıkıntı olduğunu düşünüyorum.
Okuma ve yazma değerleri olması gerekenden düşük. SSD sağlığı ne durumda?
Bilmiyorum. Bu konulardan anlayan yakınıma sordum o da SSD'den şüpheleniyor.

Son düzenleyen: Moderatör:

Yeni konular

Geri
Yukarı