R5 2600 ve RX 580 reset sorunu

Kijan

Centipat
Öncelikle herkese merhaba.
Sistemin özelikleri şöyle:
-R5 2600 işlemci 3, 9 GHz(Arctic Freezer E34 Duo işlemci soğutucusu kullanıyorum, sıcaklıklar oyunlarda 50 dereceleri geçmiyor.
-Kingston Predator 2*8 GB 3000 MHz RAM.
-MSI B450 Tomahawk(eski BIOS'la da yapıyordu, güncel BIOS'la da yapmaya devam ediyor)
-Sapphire 8 GB RX 580 Special Edition 1430/2100 MHz'D çalışıyor. En hızlı RX 580'lerden. Sıcaklıklar oyun içerisinde 65'i geçmedi. Bu ekran kartını 2. el aldım. Satan adam büyük bir ihtimalle mining için almıştı; fakat 3 ay kullandığını belirtti.
-Cougar STX 700 Watt 80+ güç kaynağı. Bu güç kaynağını fresby dağıtıyor. Cougar köklü bir marka, ona güvenerek aldım. Ama Frisby işin içine girince kıllanmamak elde değil.

Son birkaç aydır bende saç baş yoldurtan bir sorunla karşı karşıyayım. Bir çok şey denedim; ama fayda etmedi. Sorunum şöyle:
Bilgisayarım bazen oyun oynarken, bazen Web'de video izlerken; bazen de masaüstündeyken kapanıyor. Bu kapanma şu şekilde oluyor, ekran birden kararıyor; klavye, fare ve kasa çalışmaya devam ediyor. Mecbur kasadan güç düğmesine basıp tekrar yeniden açıyorum. Bir aralar Black Desert Online oynarken sistem elektrikler gitmiş gibi, birden kapanıyordu. Gücü komple kesiyordu. Kasadan Power tuşuna bastığımda da güç veremiyordum. Birkaç dakika bekleyip, ya da fişi çektikten sonra bilgisayarı açabiliyordum.
Sıcaklıklar normal, kasamın havalandırması iyi. Sorun ekran kartı mı, anakart mı, güç kaynağı mı karar veremiyorum.

Bu arada aynı sistem özelliklerine sahip olup, aynı sorunu yaşayan bir arkadaş daha var. O sorunu PSU'yu değişince çözmüş.
Geçen gün ekran kartına undervolt uyguladım. Normalde çok ısınan bir kart değil ama; belki çözüm olur umuduyla gücü yaklaşık -90 Volt yaptım. Bu da yaklaşık 25 Watt güç tasarrufu demek. Reset atma sıklığı düştü. Bunu da not edeyim.
Biraz uzun oldu. Hakkınızı helal edin. Şimdiden teşekkür ederim.

Sorunu çözdünüz mü? Benim de kapanıyor, Anakarttaki ışık yanıyor beyaz LED sonra açma tuşuna basılı tutuyorum, sistem tekrar açılıyor.
RX580 8 GB auros.
R5 2600.
MSI B450M PRO m.2.

Yeni konular

Geri
Yukarı