R5 2600 ve RX 590 oyunlar sürekli çöküyor

hasan yokuş

Decapat
Bilgisayarda herhangi bir oyun oynamak istediğimde oyunlar çöküyor, oyun açılıyor iki üç dakika oynatıyor sonra tak donuyor ve öyle kalıyor. Vatan'ın teknik servisine götürdüm fakat donanımsal bir sıkıntı olmadığını söylediler. Yazılımsal bir sıkıntı varmış ve ben de onlardan Windows almadığım için bu sıkıntıyı kendim çözmem gerekiyor.
Kaç kez format attım artık bilmiyorum, problemi çözmemde yardımcı olursanız çok sevinirim.

İşlemci: Ryzen 5 2600.
Ekran kartı: Sapphire RX 590 8 GB.
Anakart: Gigabyte B450 M 2sh.
RAM: Crucial Ballistix 8 GB 3000 MHz.
PSU: Rampage 600 Watt 80 Plus.
SSD: Kingston HyperX Fury 480GB SSD.

Son düzenleme:
PSU ya da AMD'nin gene muhteşem Driver'ları ile ilgili olduğunu düşünüyorum aynı sorunu kuzenim RX570LE yaşıyordu DDU ile silip eski Driver'a geçerek düzeltmişti.

Kusura bakmayın karıştırmışım biraz sinirliyim de bilgisayarda sorun olduğu için.
Masaüstüne sağtık yap Radeon Software gir oradan bakarsın birazcık araştırıp ama dediğim gibi güncel olması sıkıntısız olduğu anlamına gelmiyor.

Sürücüler güncel peki ekran kartının eski Driver'ini nasıl kurabilirim?

Arkadaşlar sorunu daha önce yaşamış, herhangi bir yöntemle düzeltmiş olanlar yazarsa kalabalık oluşmaz. Sadece tahmin yürüterek zor çözülecek bir durum. Çökme durumunun ekran kartı sürücüsüyle alakalı olduğunu sanmıyorum. Sürücü sorununda siyah ekran, ışık patlaması, renk kararması, ekranda çizgi oluşması gibi sorunlar oluşuyor genellikle. Ben RX580 kullanıyorum, 20.4.2 sürücüsü yüklü şu an hiç bir sorun yok.

Kusura bakmayın karıştırmışım biraz sinirliyim de bilgisayarda sorun olduğu için.

Sürücüler güncel peki ekran kartının eski Driver'ini nasıl kurabilirim?

DDU ile silip Radeon'un 19.9.2 sürümünü yükleyebilirsin DDU ile sildiğin zaman PC ekran kartını algılamiyacak büyük ihtimalle endişelenme eski Driver'i yüklediğin zaman yeniden algılar ve keyfine bakarsın eğer sorun devam ediyorsa başka donanımlarda sıkıntı var büyük ihtimalle.
Arkadaşlar sorunu daha önce yaşamış, herhangi bir yöntemle düzeltmiş olanlar yazarsa kalabalık oluşmaz. Sadece tahmin yürüterek zor çözülecek bir durum. Çökme durumunun ekran kartı sürücüsüyle alakalı olduğunu sanmıyorum. Sürücü sorununda siyah ekran, ışık patlaması, renk kararması, ekranda çizgi oluşması gibi sorunlar oluşuyor genellikle. Ben RX580 kullanıyorum, 20.4.2 sürücüsü yüklü şu an hiçbir sorun yok.

Ama her kart sorunlu olmuyor genel olarak mesela RX 5600XT'de hiç sorun yokken RX 5700 XT'de sıkınıtılı bir kart araştırmama göre RX570 ile RX590'da da sıkıntı var.

DDU ile silip Radeon'un 19.9.2 sürümünü yükleyebilirsin DDU ile sildiğin zaman PC ekran kartını algılamiyacak büyük ihtimalle endişelenme eski Driver'i yüklediğin zaman yeniden algılar ve keyfine bakarsın eğer sorun devam ediyorsa başka donanımlarda sıkıntı var büyük ihtimalle.

Ama her kart sorunlu olmuyor genel olarak mesela RX 5600XT'de hiç sorun yokken RX 5700 XT'de sıkınıtılı bir kart araştırmama göre RX570 ile RX590'da da sıkıntı var.

Dediğiniz gibi eski Driver kuruyorum.

Bakalım olacak mı inşallah düzelir.

DDU ile kaldırma işlemi yaparken güvenli modda çalıştırın diyor fakat bende güvenli mod şeçme yeri gelmedi direkt program açıldı.

Dosya Ekleri

• Ekran Görüntüsü (1).png
    Ekran Görüntüsü (1).png
    378,5 KB · Görüntüleme: 30
DDU ile kaldırma işlemi yaparken güvenli modda çalıştırın diyor fakat bende güvenli mod şeçme yeri gelmedi direkt program açıldı.

Güvenli modu açmanın bir yolu vardı unuttum şu anlık bir sıkıntı yok güvenli modu açmayı bilmiyorsan bir araştır şu an aklımda değil sonrada kaldır sürücüyü sonrada dediğimi yaparsın.

1. Windows logo tuşu windowstuşu + r tuşlarına basın.
  2. kutusuna MSConfig yazın ve ardından tamam'ı seçin.
  3. önyükleme sekmesini seçin.
  4. önyükleme seçenekleri altında güvenli önyükleme onay kutusunun işaretini koy sonra minimum yapacaksanız sonra PC'yi kapatıp açıp DDU ile Driver'i silip 19.9.2'yi kuracaksın.

Geri
Yukarı