R5 2600 ve RX 590 sistemde arıza tespiti nasıl yapılır?

Rexpeita

Centipat
Daha fazla  
Meslek
Öğrenci
Merhabalar. 2 aydır uğraşıyorum ama net bir çözüm getiremedim. İtopya bilgisayardan bilgisayar almıştım. Bilgisayarımı alalı 1 sene oldu. 1 senenin sonlarına doğru ara ara bilgisayarımda kapanmalar oluyordu. Isınmaya bağlı olabileceğini düşündüm. O yüzden çok umursamadım. Bilgisayar boştayken normal olarak çalışıyor lakin oyunlara falan girince ya da tam çıkarken mouse, klavye ve monitöre giden elektrik kesiliyor gibi oluyordu lakin kasa çalışmaya fanlar dönmeye devam ediyordu. Ben de bunun üzerine 2 defa komple kasayı İtopya'ya gönderdim lakin sorunumu format atarak çözmeye çalışmışlar. Bunun üzerine Bursa'da bir bilgisayar tamircisine 2 gün bıraktım bilgisayarı. Bilgisayarcı ekran kartında bir arıza olduğunu söyledi. Bunun üzerine sadece ekran kartını söküp garanti servisine yolladım. Garantide ekran kartının termal macununu değiştirip yolladılar. Furmak ve Benchmark testi yaptıklarını ve ekran kartının çalıştığını söylediler. Bunun üzerine gelen ekran kartımı tekrar kasaya taktım. Furmak testi yapmak istedim. İlk testte FurMark testinin 5. dakikasında kapandı bilgisayar. 2. testte 7. dakikada kapandı. 3. testi 1.5 saat yaptım ve kapanmadı. Durum böyle olunca sorunun nerede olduğunu da kestiremedim. Ekran kartını yollamadan önce LoL gibi bir oyunda direkt 3-4 dakika içerisinde kapanıyordu. Şimdi GTA V falan oynuyorum 3 gündür kapanmıyordu. Bugün nasıl olduysa oyundan tam çıkarken bilgisayar dondu ve kapandı. Ardından açmaya çalıştım. Kasa çalışmaya başlıyor gibi oluyor ışıklar yanıyor tekrar sönüyordu. Tekrar çalışacak gibi oluyor tekrar sönüyordu. 3 defa bu şekilde oldu. Şu an bilgisayar normal bir şekilde çalışıyor ama güven vermiyor. Bir yerde bir sorun var ama sorunun ne olduğunu çözebilmiş değilim. Lütfen bu sorunun altından nasıl kalkacağıma dair yardımcı olur musunuz? Gerçekten çok kötü bir durum anlam veremiyorum. Tecrübeli arkadaşlardan yardım istiyorum.

Not: Sorun kesinlikle ısınmaya bağlı olarak gerçekleşmiyor.

Sistem özellikleri: İtopya'nın geçen sene sattığı DADG2 sistemi.

Ryzen 5 2600.
RX590 Nitro+ Special Edition 8 GB.
MSI B450M PRO - M.2 V2.
Corsair 2x8 3000 MHz RAM.
Adata SU630 480 GB SSD.
WD 1TB HDD.
Cooler Master Masterbox Lite 5 500W+80 Plus kasa.

Son düzenleyen: Moderatör:
Daha önce denedim. Dediğim gibi yeni bir sorun değil . 5-6 aydır bu sıkıntıyı çekiyorum . Bu süreçte bir çok yeni yazılım da geldi bana söylenen sürümleri de denedim. Sorun yazılımsal değil. Ben sorunsuz çalışsın beni şimdilik götürsün de istemiyorum. Hala devam eden garantim var garantiye verip değişim istiyorum.

Evde çok fazla elektrikli alet çalışıyorsa prize yeterince güç de gelmiyor olabilir.
Hayır, çalışmıyor.
Ekran kartında hata bulundu tarama sonucunda.
Bu voltaj dalgalanmaları normal mi?
Ekran kartında birden fazla hata buldu sorun galiba apaçık ortada öyle değil mi?
@Recep Baltaş şu an tek çarem sizsiniz ...

Dosya Ekleri

• 412412412412.png
    412412412412.png
    351,8 KB · Görüntüleme: 26
  • OCCT-Screenshot-20201014-133122.png
    OCCT-Screenshot-20201014-133122.png
    35,5 KB · Görüntüleme: 28
  • OCCT-Screenshot-20201014-133423.png
    OCCT-Screenshot-20201014-133423.png
    40,9 KB · Görüntüleme: 26
Son düzenleme:

Yeni konular