R5 2600 ve RX570 kasa kapalıyken yüksek sıcaklık

Ensar288

Centipat
Sistem:
  • CPU: AMD Ryzen 5 2600
  • GPU: MSI RX 570 Armor
  • Mainboard: MSI B450 GAMING Plus
  • Case: Phantakes P350X
MSI Afterburner ile kasamın sıcaklığını PUBG oyununda kontrol ettim. Ekran kartı 80-83 derece, işlemci 68-70 derece arası ve kasa biraz sesli çalışıyor. Kasanın yan tarafındaki camı çıkardığımda ise ekran kartı maksimum 75, işlemci maksimum 65 derece oluyor ve bariz şekilde daha sessiz çalışıyor. Cam takılı iken bu değerlere düşmek istiyorum, hem daha 5-6 derece daha serin hem sessiz oyun oynamak için aklıma harici fan takmak geldi. Fanlarla ilgili hiçbir bilgim yok, 3 veya 4 pinli nasıl oluyor bilmiyorum. Fanları kasanın hangi kısmına takmalıyım ve harici fan ne kadar sıcaklık düşürür?

Normalde en doğru hava akışı kasanın ön kısmındaki fanların içeri soğuk hava üflemesi, arkadaki ve üstteki fanların kasa içindeki sıcak havayı dışarı üflemesi şeklinde olur.

Kasanın ön paneli gördüğüm kadarıyla bayağı kapalı. Yeterli hava alamıyor sanırım.

Gerek yok fanlarla uğraşmana. Undervolt ile kartın çektiği elektriği kendin belirleyeceksin. Kart hata verene kadar düşüreceksin ve ısı problemide azalmış olacak. FPS düşmesinde bir etkisi yok. Hatta serin çalışacağı için daha stabil ve daha verimli kullanırsın. Kendim öyle kullanıyorum.
Screenshot_1.png

1150mV çeken kartı 968'e indirdim. Yani yaklaşık 150W çeken kart 108W çeker hale geldi ki buda ısı anlamında 20 dereceye tekabül ediyor. Unutma ki her ekran kartın silikon kalitesi farklıdır. Bu değer sende belki 100 düşebilir belki 200. Yapman gereken tek şey denemek.

Sıcaklıkların ölümcül değil kısa vadede hiçbir zarar vermez. Belliki kasanda fan yok çünkü bu kasa fansız geliyor. Asla undervoltla vs uğraşıp performans düşürmeni önermem. Git 3-4 tane fan al 3 veya 4 pin fark etmez, anakartın fan portu çoksa 3 pinlileri anakarttan kontrol edebilirsin her porta 1 adet olacak şekilde, 4 pinli fanları ise çoklayıcı ile tek porta bağlayabilirsin. Hatta buna uğraşmana bile gerek yok tak molexe gitsin hepsini. 3 ön kısma bir tane arkaya fan taktın mı tamamdır. Underwolt tavsiyesi veren arkadaşların kasanda fan olmadığından (ya da 1 tane olduğundan) haberi yok. Üstelik 85 dereceye kadar yolu var psikolojik eşiği dahi geçmiyor sıcaklıkların kısa vadede hiçbir zararı olmaz. Sen en hızlı şekilde kasana fan tak hava akışı arttır. Sıcaklıkların normal değerlere düşer. 83 derecede kartın yanmaz asla zarar görmez. İki derece yüksek görünce hemen undervolt diyen arkadaşlarda biraz sakin olsun.

Uyarı! Bu konu 5 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Yeni konular

Geri
Yukarı