R5 2600X 4.2GHz overclock yapılmalı mı?

Ek01000

Hectopat
Makaleler
4
Yer
Birmingham
Daha fazla  
Arkadaşlar selamlar, yakın zamanda Arctic Freezer 34 Duo aldım. OC yapmayı düşünüyorum, sizce işlemciyi ısındırmaya değecek kadar bir fark oluyor mu? Uğraşmaya değer mi? Değerse nasıl yapacağım hakkında bilgi verebilir misiniz? Anakartım Asus Prime B350-PLUS. RAM'lerim 3000 MHz'lik Corsair Vengeance. 4.2 GHz'e sabitlersem voltaj olarak ne vermeliyim? Genel olarak ne yapmam gerekiyor? Sağ olun.

Son düzenleyen: Moderatör:
İşlemciniz zaten 4.2 GHZ sıcaklıklar uygun ise kendi çıkıyor. Bıosdan performans moda çekiniz. illa O.C yapmak isterseniz, voltaj ayarını deniye deniye yapmanız gerekiyor. Şuan benim işlemcim R5 2600, ama 2600x den daha güçlü. O.C sayesinde. Örnek veriyorum.

İşlemciniz zaten 4.2 GHz sıcaklıklar uygun ise kendi çıkıyor. BIOS'dan performans moda çekiniz. İlla O.C yapmak isterseniz, voltaj ayarını deniye deniye yapmanız gerekiyor. Şu an benim işlemcim R5 2600, ama 2600X'den daha güçlü. O.C sayesinde. Örnek veriyorum.
Sadece işlemci voltajı ile halledebilir miyim? Geri kalan RAM voltajı ve RAM frekansı gibi şeyleri ellemesem stabil bir OC elde edebilir miyim? Bir de XMP'yi devre dışı bırakmam mı gerekiyor? Genel olarak bilginiz lazım.

RAM farklı işlemci farklı. XMP kapatmanızı gerektiren bir durum yok. İşlemci voltajı ve işlemci hızı gireceksiniz. PBO ve CPB kapatacaksınız. Sonra iş denemeye kalıyor.

Siz sadece soğutucunuzu takip, bıosdan OC EZ moduna çekin, sağ üst köşede bulunan modlardan.
XPM açık kalsın onunla bir alakası yok. Voltaj ayarına gelir isek, baktınız işlemci aşırı ısınıyor anakart fazla voltaj veriyor o zaman voltaj ayarına girişirsiniz.

RAM farklı işlemci farklı. XMP kapatmanızı gerektiren bir durum yok. İşlemci voltajı ve işlemci hızı gireceksiniz. PBO ve CPB kapatacaksınız. Sonra iş denemeye kalıyor.
En başından beri bende öyle düşünüyordum. Dün bir video izlediğimde adam RAM'lerin voltajı ile oynadığında kafam karıştı. O zaman şu an CPU Ratio'yu 42.00 yapıp CPB ve PBO kapatıp voltaj deneyeceğim. Teşekkürler.
Peki ciddi bir fark olabiliyor mu? FPS ve render performansı bakımından.

Bahsettiğiniz her şeyi yaptım ama Cpu Ratio'yu 42.00 girdiğimde her kaydedip PC açtığımda yine 38.00'e dönüyor. Neden kaynaklanıyor olabilir sizce?

Geri
Yukarı