R5 2600X RX 6700 Sistem Oyunlarda Ani FPS Düşüşü

Cem_Kbn

Kilopat
Daha fazla  
RAM
Kingston-HyperX 8GB 3200MHz DDR4
SSD veya HDD modeli
Netac N600 256 GB 560/520 MBs 2.5" SATA
Ekran kartı
Sapphire AMD Radeon RX 6700 10GB GDDR6
Anakart
Biostar B450MH 3200MHz (OC) DDR4 AM4 mATX
İşlemci
AMD Ryzen 5 2600X 3.6 GHz 19MB AM4
Dostlar merhaba sisteminde ekran kartı değişikliği yaptıktan sonra ani FPS düşüşleri yaşıyorum. Biraz araştırma yaptım ama tam emin olmamakla birlikte darboğaz olabileceğini düşünüyorum.
Bu konuda yardımcı olabilecek biri var mı acaba?

Sistem:
AMD R5 2600X.
RX 6700 10GB.
16 GB RAM 3200MHz.
1080p monitör de deniyorum.

Önceki ekran kartı GTX 1650 GP OC 4 GB 128 bit.

Destiny 2 adlı oyunda normalde 110-120 gibi FPS'lerde geziyordu fakat RX 6700 ile değiştirdikten sonra 144 monitör limitini görüyorum ancak anlık olarak 40 FPS'lere kadar düşmekte. En düşük ayarlarda

Tüm driverlar ve BIOS güncellemeleri yapıldı.
Oyunu silip tekrar yükledim.
V-Sync kapalı ve açık iken denedim sonuç aynı.

Dostlar merhaba sisteminde ekran kartı değişikliği yaptıktan sonra ani FPS düşüşleri yaşıyorum. Biraz araştırma yaptım ama tam emin olmamakla birlikte darboğaz olabileceğini düşünüyorum.
Bu konuda yardımcı olabilecek biri var mı acaba?

Sistem:
AMD R5 2600X.
RX 6700 10GB.
16 GB RAM 3200MHz.
1080p monitör de deniyorum.

Önceki ekran kartı GTX 1650 GP OC 4 GB 128 bit.

Destiny 2 adlı oyunda normalde 110-120 gibi FPS'lerde geziyordu fakat RX 6700 ile değiştirdikten sonra 144 monitör limitini görüyorum ancak anlık olarak 40 FPS'lere kadar düşmekte. En düşük ayarlarda

Tüm driverlar ve BIOS güncellemeleri yapıldı.
Oyunu silip tekrar yükledim.
V-Sync kapalı ve açık iken denedim sonuç aynı.
Hocam elinizde ekran varsa 2K'ya alabilirsiniz. En azından tüm ayarları yükseltin. Grafik ayarları CPU'ya 1 yük bindiriyorsa GPU'ya 10 yük bindirir. İşlemcinizin zayıf olduğu zaten aşikâr fakat ekran kartını elinizden geldiğince çok çalıştırın ki, tüm iş işlemciye kalmasın. Elinizden gelen tüm ayarları fulleyin.

Oyun içindeki GPU ve CPU kullanımlarını çekip atabilirsen daha iyi anlaşılır darboğaz olup olmadığı diye düşünüyorum. Bunun için RivaTuner yazılımını kullanabilirsin. Şöyle garip bir önerim olacak ben RX570'ten GTX1060a geçiş yaptım drop sorunu yaşıyordum muhtemelen driverlerden kaynaklı format attığımda düzelmişti isterseniz buraya CPU ve GPU kullanımı atıktan sonra kullanımlar normal ise bir deneyebilirisniz.

Ryzen 5 5500 kullanıyorum ben o ekran kartıyla bende bile bazen droplar oluyor darboğaz yüzünden o yüzden VSR kullanıyorum o zaman darboğaz sorununu ortadan kaldırıyorum.

Önceki ekran kartınız ile bu problemi yaşamıyorsanız problem büyük ihtimalle PSU kaynaklı. Yeni ekran kartının istediği gücü stabil sağlayamıyor olabilir.

Yeni konular

Geri
Yukarı