R5 2600X sistem çalışıyor ama görüntü gelmiyor

ROEXX

Hectopat
Merhaba,
Başlıkta oldukça sade belirtmeye çalıştım ama konu biraz uzayabilir,
Dün akşam bilgisayarımda herhangi bir sorun yoktu her şey gayet normal performans alıyordum akşam işim bitince bilgisayarımı kapattım. Sabah açmayı denediğimde bilgisayarın tüm fanları sorunsuz çalışıyor, Power ışığı vs yanıyor fakat ekrana, mousea ve klavyeye görüntü, ışık gelmiyordu. 2 RAM'im var ikisini de çıkarıp takıp tekli halde çalıştırmayı denedim sonuç değişmedi, ekran kartımın kablo portlarını, hdmi/dp ve DP1, DP2, DP3 olmak üzere denedim, PSU'mu ve GPU'mu başka bir bilgisayarda denedim çalışıyor, monitörümü denedim çalışıyor, statiği boşalttım, BIOS pilini çıkartıp beklettim. 1 sene olmadı cihazı toplayalı, aklıma gelmeyen veya denemediğimiz bir şey var mı desteğinizi rica ediyorum. Şu ana kadar anladığım kadarıyla ana kartla ilgili bir tetikleme sorunu var ama emin olamadım. Şimdiden teşekkür ederim.

Sistem:
RX5700
Ryzen5 2600X
B450M
Samsung Evo 970 Plus
16x2 G.Skill Ripjaws 3000MHz RAM
High Power performance GD 750W

Son düzenleme:
Konuyu şimdi düzenledim hocam kusura bakmayın atladığım şeyler olmuş, monitörü de test ettim onda da bir sorun yok..
Hmm...
Monitör ve ekran kartında sorun yok ise neden görüntü gelmiyor?
Elinde başka bir bilgisayar var ise tek tek parça değiştir.
RAM'lerin yerlerini değiştir ve uçlarını silgi ile sil.
PSU'da sorun yok demişsin onu atladık tamamdır.
BIOS pilini söktüm demişsin kaç dakika bekledin? Sıfırlama işlemi için en az 5 dakika diye biliyorum da.

Hmm...
Monitör ve ekran kartında sorun yok ise neden görüntü gelmiyor?
Elinde başka bir bilgisayar var ise tek tek parça değiştir.
RAM'lerin yerlerini değiştir ve uçlarını silgi ile sil.
PSU'da sorun yok demişsin onu atladık tamamdır.
BIOS pilini söktüm demişsin kaç dakika bekledin? Sıfırlama işlemi için en az 5 dakika diye biliyorum da.
5 dakikadan fazlaydı ama tekrar söküp bekletebilirim şu an bütün parçalar ayrılmış vaziyette bekletiyordum, eğer sorunu çözemezsem anakartı servise göndermek için. Yani ertesi akşam stabil performans veren bir cihazın normal şekilde kapanmasının ardından açılmaması, bu esnada nasıl bir probleme, arızaya sebebiyet vermiş olabileceğine aklım ermiyor açıkçası.
Bilgisayarcıya gittim parçaları test etmek için fakat parçaların test edebildiğim kısmı bu İstanbul'da yaşamıyorum parça bulmak zor olabiliyor, ramlerin yerini değiştirdim, tek takıp öyle de test ettim ama çözüm olmadı...Başka cihazda deneyemediğim CPU ve RAM'ler var ama RAM'lerin ikisinde birden sorun olabileceği çok aklıma yatmadığı için eledim aslında. GPU'yu deneyebildim dediğiniz gibi GPU, Monitör, PSU ve büyük olasılıkla RAM'ler sağlam..
Güncelleyebilir miyiz?

Son düzenleme:
Bir çözüm bulabildiniz mi ? Aynı sorunu ben de yaşıyorum sistemimiz aşağı yukarı aynı, birkaç farklı konuda bu sorunu yaşayanlarda genelde bizimki gibi B450M serisi anakartlar ortak gözüküyor, sorunun anakarttan olduğunu düşünmeye başladım.

Yeni konular

Geri
Yukarı