R5 2600X sistem donuyor ve yeniden başlıyor

kritvkras

Hectopat
Daha fazla  
Bilgisayar kasam sürekli yanıyor. Çok sıcak. Bilgisayar aşırı donuyor. YouTube'da videolar donuyor falan. Bazen anlık kilitlenip bilgisayar resetleniyor falan var mıdır bir çözümü?

GTX970.
Ryzen 5 2600X.
16 GB RAM.

Başka bilinmesi gereken donanım var mıdır acaba?

MSI Afterburner ve AIDA64 ile sıcaklıklara bakabilir misiniz? Ayrıca HD Tune ile de diskinizi kontrol ediniz.

Üstteki değerler normalse:
  • DDU ile ekran kartı sürücüsünü kaldırıp tekrardan kurunuz.
  • Varsa Windows güncellemelerini yapınız.
  • MemTest86 ile bellek testi yapınız.
Bilgisayarınız nasıl kapanıyor? Hata kodu var mı? Olay Görüntüleyicisi ne diyor?

MSI Afterburner ve AIDA64 ile sıcaklıklara bakabilir misiniz? Ayrıca HD Tune ile de diskinizi kontrol ediniz.

Üstteki değerler normalse:
  • DDU ile ekran kartı sürücüsünü kaldırıp tekrar kurunuz.
  • Varsa Windows güncellemelerini yapınız.
  • Memtest86 ile bellek testi yapınız.
Bilgisayarınız nasıl kapanıyor? Hata kodu var mı? Olay görüntüleyicisi ne diyor?

Pek anlamadığım için direkt şöyle atayım MSI Afterburner'ı.
Bilgisayar anlık elektrik gider gibi çat diye kapanıp kendini yeniliyor. Kod falan yok.

Msi After Burner.png

Son düzenleyen: Moderatör:
Ekran kartınız boştaysa sıcaklık yüksek duruyor. Herhangi bir program, oyun çalışıyor mu? Bilgisayarınızı en son ne zaman temizlediniz?

Diğer yazılanları uyguladıktan sonra bildirebilir misiniz? Aniden kapanıyorsa güç kaynağı da sorunlu olabilir.

Sıcaklık yüksek duruyor. Herhangi bir program, oyun çalışıyor mu? Bilgisayarınızı en son ne zaman temizlediniz?

Diğer yazılanları uyguladıktan sonra bildirebilir misiniz? Aniden kapanıyorsa güç kaynağı da sorunlu olabilir.

Ekran kartı sürücümü sürekli düzenli güncelliyorum. Orada sıkıntı çıkacağını düşünmüyorum.
Herhangi bir oyun açık değildi sadece Google Chrome Discord paint ve çer çöp programlar açık bilgisayarı hiç zorlamayacak programlar.
RAM'larim de yeni sayılır, 3 ay önce aldım ve o zaman temizlemiştim içini bilgisayarın. Premiere Pro ve After Effects'le çok uğraştığım için sürekli de hard diskimi ve SSD'imi de temizliyorum.

Ekran kartını ve işlemciyi zorlayan bir işlem yapıp sonucu bildirir misiniz? Sıcaklıkları bir kontrol edelim.

Test yazılımı kullanabilirsiniz veya oyun oynayabilirsiniz.

Bu arada güç kaynağınız nedir? Ne zaman almıştınız?

Ekran kartını ve işlemciyi zorlayan bir işlem yapıp sonucu bildirir misiniz? Sıcaklıkları bir kontrol edelim.

Test yazılımı kullanabilirsiniz veya oyun oynayabilirsiniz.

Bu arada güç kaynağınız nedir? Ne zaman almıştınız?

Güç kaynağım aşırı eski. Nereden bakabilirim direkt kasanın içinden mi bakmalıyım? Yoksa DxDiag tarzı bir yerden bakabiliyor muyum?
Söylediğiniz rehbere göz atıp hepsine bakacağım.

600W gözüküyor. Özellik olarak yeterli fakat marka olarak oldukça kötü bir güç kaynağı. Bozulmuş olabilir. Bunu kontrol etmesi maliyetli veya en azından uğraştırıcı olacağından en son çare olarak düşünelim.

MSI Afterburner ile sisteminizin yükteki değerlerini kontrol edelim. Belki de sıcaklıktan dolayı aniden kapanıyordur.

Yeni konular

Geri
Yukarı