R5 3500X oyunda 92 derece

streamworld

Hectopat
Daha fazla  
1679710040752.png

Selam, yaklaşık 3 yıl önce Ryzen 5 3500X işlemcili bir bilgisayar aldım.
Aldığım bilgisayarın videosunda olsun diğer videoolarda olsun işlemci sıcaklığı Max 75'e çıkıyor.
Fakat ben PUBG oynuyorum ve oyuna girdiğimde 90 - 95 derecelere çıktığını gördüm.
Araştırdım ve BIOS'daki CPB (Core Performans Boost)'ü Disable hale getirdim.
Bunu yaptıktan sonra Max 70 - 75'e çıkıyordu.
Yaklaşık 1 yıldır bu şekilde kullanıyorum.
Fakat yakın zamanlarda 95 derecelere çıktığını gördüm CPB kapalıyken.
Ne tavsiye edersiniz?

Bilgisayar parçalarına overclock uygulanmamıştır.
Alındığından beri macun değişikliği yapılmamıştır.

Ekstra olarak sistemi aldıktan 6 ay sonra fix olarak 1 ayda yaklaşık 10 - 20 kere mavi ekranla karşılaşıyorum. (Kodları farklı farklı oluyor)
Hala daha mavi ekran sorunlarıyla karşılaşmaktayım.
Bunun için minidump işlemleri falan tavsiye edenler olmuştu araştırmıştım ama sonuç olarak bir şey çıkmamıştı.
Bu iki konu için verdiğiniz tüm tavsiyeler/bilgiler için şimdiden teşekkürler.

bilgisayar donanımları:

Gigabyte 1660 Super 6 GB
Ryzen 5 3500X
G.Skill 8+8 (16) GB RAM
650W Power Supply
Corsair Carbridge Spec Delta (Kasa)

Son düzenleyen: Moderatör:
Bu saatten sonra undervolt la bilmem ne ile olacak iş değil hocam. Kaliteli bir macunla derhal değişim yapılmalı biraz daha ısınırsa kendini korumaya alıp sistemi kapatır zaten.

Macun değişimi sonrası hala ısınma sorununuz varsa fanı değiştirmeniz gerekebilir. Stok fan mı kullanıyorsunuz?

Eki Görüntüle 1713749

Aldığım bilgisayarın videosunda olsun diğer videoolarda olsun işlemci sıcaklığı Max 75'e çıkıyor.
Fakat ben PUBG oynuyorum ve oyuna girdiğimde 90 - 95 derecelere çıktığını gördüm.
Araştırdım ve BIOS'daki CPB (Core Performans Boost)'ü Disable hale getirdim.
Bunu yaptıktan sonra Max 70 - 75'e çıkıyordu.
Yaklaşık 1 yıldır bu şekilde kullanıyorum.
Fakat yakın zamanlarda 95 derecelere çıktığını gördüm CPB kapalıyken.
Ne tavsiye edersiniz?

Bilgisayar parçalarına overclock uygulanmamıştır.

Ekstra olarak sistemi aldıktan 6 ay sonra fix olarak 1 ayda yaklaşık 10 - 20 kere mavi ekranla karşılaşıyorum. (Kodları farklı farklı oluyor)
Hala daha mavi ekran sorunlarıyla karşılaşmaktayım.
Bunun için minidump işlemleri falan tavsiye edenler olmuştu araştırmıştım ama sonuç olarak bir şey çıkmamıştı.
Bu iki konu için verdiğiniz tüm tavsiyeler/bilgiler için şimdiden teşekkürler.

bilgisayar donanımları:

Gigabyte 1660 Super 6 GB
Ryzen 5 3500X
G.Skill 8+8 (16) GB RAM
650W Power Supply
Corsair Carbridge Spec Delta (Kasa)

Kaliteli bir macun değişimi yapın ve soğutucu stok soğutucu mu?

İşlemcinin termal macunu yenileyin, MX4 veya MX6 alabilirsiniz. Kasa temizliği yapın. Mavi ekran sorunları için yeni bir konu oluşturun. Bu işlemden sonra size önerim BIOS ayarlarını default hale getirin, DOCP açıksa kapatın.

Son düzenleyen: Moderatör:
Eki Görüntüle 1713749

Sıcaklık konusunda bütün olay burada 3 yıl dayanacak bir macun yok kasa temizliği ve macun değişimi yapın eski sıcaklıklara döner. Mavi ekran konusunda bilgim yok.

Bu saatten sonra undervolt la bilmem ne ile olacak iş değil hocam. Kaliteli bir macunla derhal değişim yapılmalı biraz daha ısınırsa kendini korumaya alıp sistemi kapatır zaten.

Macun değişimi sonrası hala ısınma sorununuz varsa fanı değiştirmeniz gerekebilir. Stok fan mı kullanıyorsunuz?

Teşekkürler, şuana kadar 2 defa sistemin kendini kapattığı oldu, dediklerini deneyeceğim. Bilgisayarı aldıktan sonra hiç değiştirmedim, stok olmalı.
Kaliteli bir macun değişimi yapın ve soğutucu stok soğutucu mu?
Teşekkürler, Bilgisayarı aldıktan sonra hiç değiştirmedim, stok fan olmalı.
İşlemcinin termal macunu yenileyin, MX4 veya MX6 alabilirsiniz. Kasa temizliği yapın. Mavi ekran sorunları için yeni bir konu oluşturun. Bu işlemden sonra size önerim BIOS ayarlarını default hale getirin, DOCP açıksa kapatın.
Teşekkürler deneyeceğim. XMP sanırım intel için.
Sıcaklık konusunda bütün olay burada 3 yıl dayanacak bir macun yok kasa temizliği ve macun değişimi yapın eski sıcaklıklara döner. Mavi ekran konusunda bilgim yok.
Teşekkürler.

Teşekkürler, şu ana kadar 2 defa sistemin kendini kapattığı oldu, dediklerini deneyeceğim. Bilgisayarı aldıktan sonra hiç değiştirmedim, stok olmalı.

Teşekkürler, bilgisayarı aldıktan sonra hiç değiştirmedim, stok fan olmalı.

Teşekkürler deneyeceğim. XMP sanırım Intel için.

Teşekkürler.

Eğer fan stok fan ise değerler normal. Kaliteli bir de fan alın bence.

Teşekkürler, şuana kadar 2 defa sistemin kendini kapattığı oldu, dediklerini deneyeceğim. Bilgisayarı aldıktan sonra hiç değiştirmedim, stok olmalı.

Teşekkürler, Bilgisayarı aldıktan sonra hiç değiştirmedim, stok fan olmalı.

Teşekkürler deneyeceğim. XMP sanırım intel için.

Teşekkürler.

DOCP olacak hocam, alışkanlık olmuş.

Geri
Yukarı