R5 3500X RX 5500XT oyunlarda yüzdelik kullanımı

Maviares

Hectopat
Daha fazla  
Merhaba, yeni topladığım sistemde CS:GO, Valorant ve League of Legends oynadım MSI Afterburner ile işlemci ve ekran kartının yüzdelik kullanımına göz attım değerler normal midir acaba?
Valorant en yüksek ayarlar işlemci %40-50, ekran kartı %75-85 144 FPS sabit.
League of Legends en yüksek ayarlar işlemci %25-45, ekran kartı %50-60 160-100 FPS.
CS:GO en yüksek ayarlar işlemci %40-50, ekran kartı %75-85 100-144 FPS.

Sistemim;
R5 3500X.
RX 5500XT 8 GB.
2x8 3200 MHz Crucial bellek.
Crucial 480 GB SSD 540/500.

3'ü de ekran kartını AAA oyunlar gibi %98-%100 civarında çalıştıracak oyunlar değil. İşlemci de 6 çekirdek ve 6 izlek olması sebebiyle kullanımı biraz yüksek görünebilir. Ama tamamen normal değerler. Sadece bana biraz CS:GO'daki FPS düşük geldi.

3'ü de ekran kartını AAA oyunlar gibi %98-%100 civarında çalıştıracak oyunlar değil. İşlemci de 6 çekirdek ve 6 izlek olması sebebiyle kullanımı biraz yüksek görünebilir. Ama tamamen normal değerler. Sadece bana biraz CS:GO'daki FPS düşük geldi.
evet yazmayı unutmuşum çoklu arabellek kullanıyorum 144 fps sabitlemek amaçlı

biraz konu dışı olacak ancak bir sorum var. Youtube da gezinirken recep baltaş, bir videoda güç planı ayarlarından bahsediyordu. Nihai performans seçeneğinin en kullanışlı olduğundan bahsediyordu videoyu birdaha bulamadım siz biliyor musunuz hangi video ?

Video olarak bulamam fakat nasıl yapıldığını anlatabilirim.
Öncelikle Windows PowerShell açacaksınız.
PowerShell içine "powercfg -duplicatescheme e9a42b02-d5df-448d-aa00-03f14749eb61" (tırnak işaretleri olmadan) yazıp Enter'a bastığınız zaman güç seçeneklerine Nihai Performans (Ultimate Performance) seçeneği gelir. Güç ayarlarına girmek isterseniz isteğe bağlı olarak Windows + R tuş kombinasyonu ile Çalıştır'ı açıp oraya "powercfg.cpl" (tırnak işaretleri olmadan) yazabilirsiniz.

Video olarak bulamam fakat nasıl yapıldığını anlatabilirim.
Öncelikle Windows PowerShell açacaksınız.
PowerShell içine "powercfg -duplicatescheme e9a42b02-d5df-448d-aa00-03f14749eb61" (tırnak işaretleri olmadan) yazıp Enter'a bastığınız zaman güç seçeneklerine Nihai Performans (Ultimate Performance) seçeneği gelir. Güç ayarlarına girmek isterseniz isteğe bağlı olarak Windows + R tuş kombinasyonu ile Çalıştır'ı açıp oraya "powercfg.cpl" (tırnak işaretleri olmadan) yazabilirsiniz.
saolun yazı için ancak güç planı sekmesinde tüm ayarları görüyorum zaten hangisi en kullanışlı ona karar veremedim mesela AMD Ryzen High Performance Güç planında işlemci minimum %100 de çalıştırıyor. bu ayarı hangi durumlarda seçmeliyim? minimum %100 işlemci kullanımı sıkıntı çıkarır mı?

Sanırım o işlemci frekansına etki ediyor. Boştayken frekans yine en üstte kalıyor. Emin değilim ama.
Bunun için yeni bir konu oluşturun bence.

Yeni konular

Geri
Yukarı