R5 3500X sistem görüntü gelmiyor

Lord Hurricane

Picopat
Bu ay yeni bir bilgisayar topladım hayatımda ilk defa topladım yani daha çömezim fazla anlamıyorum ama eski bilgisayarımı en az 20 kere söküp takmışımdır hemen hemen de aynı idi zaten neyse çok konuşmayıp konuya geleyim.

Şöyle bir sistem topladım:

Anakart: Gigabyte B450M S2H V2 mATX 3600 MHz (o.c)

Kasa: Power Boost VK-E03C (kasanın kıytırık olduğunu biliyorum)

İşlemci: AMD Ryzen 5 3500X.

RAM: Corsair Vengeance LPX 8 GB 3200 MHz DDR4 CL16.

Ekran kartı: ATI Radeon HD 4300/4500 series (eski bilgisayarımdan kalma en yakın zamanda RTX 2060'a geçmeyi umuyordum)

Depolama: James Donkey JD120 120 GB SSD ayrıca markasını ve modelini unuttuğum 150 GB bir HDD.

PSU: Sharkoon SHP650 V2 650W 80+

Geleyim soruna:
Bu sistemi de önceki bilgisayarda monitöre bir anda görüntü gelmemeye başladı diye topladım, öncekinin güç kutusu da yanıktı fanı aniden garip sesler çıkarıyor ve dönmesi elimle döndürdüğümden de yavaş dönüyordu. Ben bu sorunu sonradan fark ettim ama çok geçti, bilgisayarın tüm parçalarını söküp takıp denemeye başladım sonra VGA kablosunu anakarta taktım ve açıldı. Bundan sonra tekrar ekran kartına taktım açılmadı ve yine anakarta taktım görüntü gelmedi bu sefer.

Ve yeni bilgisayarımda sistem çalışmasına rağmen görüntü gelmiyor.
Dün de topladığım bilgisayarı monte ederken sağ olsun meraklı ailem yardım etmeye gelip işlemciyi takarken pinlerini yamulttular pinleri elimden geldiğince düzelttim yerine de oturdu işlemcinin hiçbir pini kırık değil %97 oranında düzelttim denilebilir.

İlk sorum; anakarttaki işlemci yuvasında sıyrık gibi bir beyazlık var yamulan parça sürtmüş sanırım, bu yüzden işlemci çalışmayabilir mi?

İkinci sorum; işlemciyi düzelttim fakat bu yüzden görüntü gelmiyor olabilir mi?

Son sorum: en yüksek olduğunu düşündüğüm ihtimal, ekran kartında mı sorun vardır? Ekran kartının altında hafif siyah leke gibi görünen şeyler var fakat silgiyle de sildim çıkmadı bir de görüntü çıkış yerinin ekran karta bağlandığı pinli kısım paslanmış gibiydi çıkarıp sildim ama geçmiyor sağ olsun buradaki kaliteli bilgisayarcıya bakımını özellikle yapmasını söylemiştim ama termal macununu bile değişmemiş metal olmuştu içinde termal macun.
Üzgünüm bu kadar uzun yazdığım için detaylıca anlatayım dedim acaba hem işlemci hem ekran kartı bozuk olabilir mi diye de düşünüyorum.
Aşağıda da ekran kartının söylediğim yerleri var umarım sorun sadece ekran kartındadır, işlemciyi göstermedim sistemde şu an bir daha çıkarırken yamulmasindan korkuyorum fana yapıştığı için yamuldu işlemci birçok kişi de aynı sorunu yaşamış.

IMG_20210211_153528.jpg

IMG_20210211_153413.jpg

Son düzenleyen: Moderatör:
Merhabalar, öncelikle umarım sorun bir an önce çözülür, ben de aynı problemi yaşıyorum, dün topladım sistemi. Hatta bu sabah konu açtım. İşlemci, anakart ve güç kaynaklarımız aynı. Ben şu an farklı bir HDMI ve DP kablosu almaya gidiyorum, bir de onlarla deneyeceğim. Bir gelişme olursa buraya yazarım. Ayrıca konuyu da takip edeceğim kendiminkiyle beraber. Umarım bu sorunu yaşayanlar olarak bir an önce çözebiliriz, saygılar

Merhabalar, öncelikle umarım sorun bir an önce çözülür, ben de aynı problemi yaşıyorum, dün topladım sistemi. Hatta bu sabah konu açtım. İşlemci, anakart ve güç kaynaklarımız aynı. Ben şu an farklı bir HDMI ve DP kablosu almaya gidiyorum, bir de onlarla deneyeceğim. Bir gelişme olursa buraya yazarım. Ayrıca konuyu da takip edeceğim kendiminkiyle beraber. Umarım bu sorunu yaşayanlar olarak bir an önce çözebiliriz, saygılar
İnşallah çözülür kardeşim ekran kartını söyleyebilir misin belki ben de yardımcı olabilirim veya takamadığın kablo olmuş olabilir ram oturmamış olabilir falan ben kontrol ettim bunları tamdı.

Bu arada belirtmeyi unutmuşum buraya yazayım, 2 farklı monitör ve 3 farklı vga kablo denedim hdmi da denedim televizyona takıp orada da denedim tüplü monitör ile de denedim görüntü gelmedi umarım sorun işlemci değildir.

İnşallah çözülür kardeşim ekran kartını söyleyebilir misin belki ben de yardımcı olabilirim veya takamadığın kablo olmuş olabilir ram oturmamış olabilir falan ben kontrol ettim bunları tamdı.

Bu arada belirtmeyi unutmuşum buraya yazayım, 2 farklı monitör ve 3 farklı vga kablo denedim hdmi da denedim televizyona takıp orada da denedim tüplü monitör ile de denedim görüntü gelmedi umarım sorun işlemci değildir.
Benim ekran kartı msi radeon 5500 xt . Maalesef baska HDMİ kablosu da fayda etmedi

Benim ekran kartı msi radeon 5500 xt . Maalesef baska HDMİ kablosu da fayda etmedi
Yeni mi aldın ekran kartını veya başka parçalarını, yanmış olabilir

Sorunumu da çözdüm düşündüğüm gibi ekran kartı arızalıymış şimdi de pc açıldı ama bios ekranında kalıyor ssdmde win10 yüklüydü nedense kaldı böyle
düzeltebildin mi sistemi reis
Beyler ben sorunu çözdüm İşlemcimde sorun yokmuş çok şükür Ekran kartı arızalıymış 80 görüntüleme almış post aynı sıkıntıyı yaşayanlar varsa ilk önce klasik bios olayını ve ram olayını yapıp kabloları kontrol ettikten sonra ekran kartının diğer girişlerini deneyin o da olmazsa farklı bi ekran kartı ile deneyin olmazsa yazarsanız yardımcı olmaya çalışırım

Son düzenleme:

Geri
Yukarı