R5 3500X Sistem Sıvı Soğutucusu Tatmin Etmiyor

norwegianfisher

Centipat
Daha fazla  
Meslek
Kaptan
Herkese merhaba arkadaşlar.
Benim sorunum şu; 2 hafta önce profilimde yazmış olduğum hazır sistemi satın aldım AMD stok fanlı olarak. Fakat Warzone ve PUBG yoğun olarak oynadığım için kasanın ısındığını hissedebiliyordum. Bu sebeple Xigmatek Aurora Arctic 240ML sıvı soğutucu aldım ve montajını kendim yaptım. Tatmin olamadığım konu ise Technopat YouTube kanalında Cooler Master 120 Lite'ın inceleme videosunda bile AIDA64 testinde 58 dereceyi geçmemişken benim sistemim AIDA64'te 66-68 dereceleri görüyor ve hem testi sonlandırdığımda hem de bilgisayarı ilk açtığımda işlemci kullanımı %1 olmasına rağmen sıcaklık değerleri 42-50 arasında bir süre ani olarak inip çıkıyor. Rampage 240ML sıvı soğutma bile boşta işlemciyi 30-31 derecede tutuyor, adeta kahroluyorum. Ayrıca diğer sıvı soğutucu incelemelerinde mesela PUBG'de sıcaklık yaklaşık 45-46 derecelerde sabitlenirken ben oynarken 53-55 arasında seyrediyor. Şunu da belirtmek istiyorum, birçok inceleme videosunda pompa seslerinden bahsediliyor ama benim sistemimde pompa sesi diyebileceğim bir ses yok, Power tuşuna basınca 1sn sıvı sesi geliyor ama ondan sonra herhangi bir ses gelmiyor. Yardımcı olabilirseniz sevinirim çünkü yeni aldığım sistem konusunda işlemcimden daha fazla soğumaya başladım :). Fotoğrafları da ekliyorum. Herkese teşekkürler.
Profilimde görünmüyorsa diye sistemim:
R5 3500X.
RX 5700 XT.
G.Skill 16 GB 3600HZ.
ASUS B450M Dragon.
Xigmatek Aurora Arctic 240.
Toshiba OCZ 1TB M.2 SSD.
Thermaltake V200 + 600W.

1.jpg

2.jpg

Son düzenleyen: Moderatör:
Önde kasanın içine temiz hava üfleyen en az 2 fan olmalı, radyatör üste egzoz fanı gibi takılmalı. Şu an bi gariplik var içeri temiz hava almasını sağlayın. Mesela kasanın yan paneli açıkken sıcaklıklar düşüyorsa kasanın içerisine temiz hava girmediğinden dolayıdır bu sorun. Yok yan paneli de açınca sıcaklıklar düşmüyorsa işlemcinin üzerine düzgünce oturttuğunuzdan emin olun.

radyatör fanları kasa içerisindeki havayı radyatöre üflüyor. kasanın ön tarafındaki 3 fandan üstteki 2'sini söküp üst tarafa taktım anakartın üst tarafına. onlar dışardan hava alıp içeriye üflüyor. kasanın önünde kalan tek fan ise dışardan içeriye üflüyor. bir de egsoz fanı var standart. toplam 6 fan

sıvı soğutmayı alalı 10 gün oldu, vatan'dan aldım. iade kabul ederler mi emin değilim
Hocam sorun belli oldu gibi. Kasada hava akışı yok. Kasadan hava çıkmasından çok hava girmesi önemli. Tek bir fan yetmez. Sizin kasanın içerisi sıcak oluyor. Soğutucunun fanları zaten sıcak olan havayı üfleyince de ister istemez performans düşüşü oluyor.Montajı söküp üst tarafa yapın derim. Fanları geri eski yerine koyun.

Hocam sorun belli oldu gibi. Kasada hava akışı yok. Kasadan hava çıkmasından çok hava girmesi önemli. Tek bir fan yetmez. Sizin kasanın içerisi sıcak oluyor. Soğutucunun fanları zaten sıcak olan havayı üfleyince de ister istemez performans düşüşü oluyor.Montajı söküp üst tarafa yapın derim. Fanları geri eski yerine koyun.

arkadaşlar sanırım sorunu buldum. az önce sıvı soğutmayı söküp stok amd fanı taktım. değerler şu an boşta 42-44 derece arası. aida64 testine soktuğumda 80 derece oluyor yani sıvı soğutma ile arasında 10 derece fark var. büyük bir ihtimalle sıvı soğutmanın pompasında sorun var. dediğim gibi sürekli bir pompa sesi duymuyorum. warzone oynadım 20dk sıcaklık 65-68 derece arası oluyor yani yine 10-12 derece fark yapıyor. sıvı soğutmadan daha yüksek bir verim bekliyordum. muhtemelen cihazda bir sorun var.
Fan olayını anlamadım iyi bir hava akışı için radyatör fanlarını ön tarafa takın ve yapabiliyorsanız Pull-Push yapın kasa fanları ile. Kalan fanları egzoz görevinde kullanın.

yarın tekrar deneyeceğim söylediğiniz gibi. sonuçları yazacağım

arkadaşlar sanırım sorunu buldum. az önce sıvı soğutmayı söküp stok amd fanı taktım. değerler şu an boşta 42-44 derece arası. aida64 testine soktuğumda 80 derece oluyor yani sıvı soğutma ile arasında 10 derece fark var. büyük bir ihtimalle sıvı soğutmanın pompasında sorun var. dediğim gibi sürekli bir pompa sesi duymuyorum. warzone oynadım 20dk sıcaklık 65-68 derece arası oluyor yani yine 10-12 derece fark yapıyor. sıvı soğutmadan daha yüksek bir verim bekliyordum. muhtemelen cihazda bir sorun var.
Soğutucuda sıkıntı olduğunu sanmıyorum. Yarın üst tarafa montajlayıp deneyin bir de. Sonuç değişmezse iade edin.
Aynı soğutucunun internette testlerine baktın mı? Orada kaç derece?

Geri
Yukarı