R5 3500X voltajı düşürme

Solo Sapiens

Hectopat
Daha fazla  
Öncelikle selamlar,
Sorunum şudur ki yaklaşık 1.5 ay önce topladığım sistemde RDR 2 oynadım ve işlemci sıcaklığım 78 -80 derecelerde geziniyor ancak anlık olarak 87 hatta 90 dereceyi de görüyordu. Benim bu duruma canım sıkıldı ve araştırma yaptım. İnternette işlemci güç yönetimini azaltın gibi bir bilgi gördüm ve uyguladım. Cidden işe yaradı işlemci sıcaklığı 65 dereceye kadar düştü. Ancak bu sefer de işlemcimin performansı düştü. İşlemcimin markası Ryzen 5 3500X ve anakartım da ASUS B450M Prime. Şimdi sizce ben bu şekilde yani işlemci güç yönetiminden azaltarak mı oynayayım, yoksa voltaj düşürme işlemi yapayım mı? Yardımcı olursanız sevinirim.

Öncelikle selamlar,
Sorunum şudur ki yaklaşık 1.5 ay önce topladığım sistemde RDR 2 oynadım ve işlemci sıcaklığım 78 -80 derecelerde geziniyor ancak anlık olarak 87 hatta 90 dereceyi de görüyordu. Benim bu duruma canım sıkıldı ve araştırma yaptım. İnternette işlemci güç yönetimini azaltın gibi bir bilgi gördüm ve uyguladım. Cidden işe yaradı işlemci sıcaklığı 65 dereceye kadar düştü. Ancak bu sefer de işlemcimin performansı düştü. İşlemcimin markası Ryzen 5 3500X ve anakartım da ASUS B450M Prime. Şimdi sizce ben bu şekilde yani işlemci güç yönetiminden azaltarak mı oynayayım, yoksa voltaj düşürme işlemi yapayım mı? Yardımcı olursanız sevinirim.

Peki kasanız nedir?

Hocam BIOS'tan CPB kapatırsanız sorun çözülecek. En zorlu oyunlarda 55 dereceyi geçmiyor benim 3500X.
CPB ayarı kapatmak sıcaklığı düşürse de %15 kadar performans kaybı yaşatıyor. Bu nedenle manuel OC yapmak daha mantıklı.

• Kasanız nedir?
  • Clock Tuner for Ryzen ve Ryzen Master indirin.
  • CPB açık mı kapalı mı?

Peki kasanız nedir?

GamePower Horizon Gaming MESH Panel 550W 80+ Bronze Dahili PSU 4*120mm​

CPB ayarı kapatmak sıcaklığı düşürse de %15 kadar performans kaybı yaşatıyor. Bu nedenle manuel OC yapmak daha mantıklı.

• Kasanız nedir?
  • CPB açık mı kapalı mı?
kasam: GamePower Horizon Gaming MESH Panel 550W 80+ Bronze Dahili PSU 4*120mm
CPB de default yani değiştirmedim

• Kasanız nedir?
  • CPB açık mı kapalı mı?
Haklısınız hocam ama çiçek gibi çalışıyor. Ayrıca test ettim zamanında oyunlarda hiç fps düşüşü yaşamadım.

Haklısınız hocam ama çiçek gibi çalışıyor. Ayrıca test ettim zamanında oyunlarda hiç FPS düşüşü yaşamadım.
Online oyunlarda oluyor hocam bu fark. AAA oyunlarda etkisi olmuyor. Ben de 3600 işlemcimi CPB kapalı kullanmıştım bir süre.

@Solo Sapiens Hocam kasa ve PSU'yu bütçeniz olduğu ilk fırsatta değiştirmenizi, en azından PSU'yu değiştirmenizi öneririm.

Bunun dışında 2. dediğimi uygular mısınız?

PSU'nuzu değiştirmenizi öneriyorum. Herhangi bir elektrik kesintisi anında sıkıntı çıkarabilir.
Son 1 ayda 3 defa elektrik kesintisi yaşadım ancak sorun çıkmadı tabii yeni olduğu için de olabilir.
Online oyunlarda oluyor hocam bu fark. AAA oyunlarda etkisi olmuyor. Ben de 3600 işlemcimi CPB kapalı kullanmıştım bir süre.

@Solo Sapiens Hocam kasa ve PSU'yu bütçeniz olduğu ilk fırsatta değiştirmenizi, en azından PSU'yu değiştirmenizi öneririm.

Bunun dışında 2. dediğimi uygular mısınız?
Bu Overclock işlemi hakkında hiçbir fikrim yok hocam nasıl yapabilirim acaba?

Yeni konular

Geri
Yukarı