R5 3500X'e undervolt sonrası oyunlarda performans kaybı olur mu?

skull_crusher

Kilopat
Daha fazla  
Merhaba yakın zamanda işlemcisi Ryzen 5 3500X olan bir sistem topladım. Ekran kartı Full yükte 60 dereceyi geçmemesine rağmen işlemci 82-83leri görüyordu. Hatta CPU Z ile yaptığım stres testinde 87'ye kadar gelip durdu. BIOS'tan biraz fan ayarlarını arttırdım pek bir faydası olmadı. O yüzden Ryzen Master programıyla undervolt yapmaya karar verdim.

Voltajı 1.18'den 1.00'e düşürdüm 2 dakika sonra crash verdi stres testte. Sonra 1.05'e getirip hızını da normalde olduğu gibi 4.1 GHz'de bıraktım. 15 dakikalık stres testinde dahi 58 derecenin üstüne çıkmadı crash vermedi. Yani tam 30 derece daha soğuk çalışmaya başladı. Şimdi ben işlemcinin çalışma hızını yine 4.1 yapmama rağmen undervolt yaptığım için oyunlarda vb. performans kaybı yaşar mıyım?

Performans kaybı yaşamazsın zaten Max GHz'de aktif durumda crash vermediği sürece sorun olmaz stok soğutucu ile mi kullanıyorsun?
Evet stok soğutucu ile kullanıyorum.Warzonede denedim 30 dk civarı crash vermedi henüz.
Testi Prime95 small ffts ile yapmanı öneririm.

İnternette baktım yabancı kaynaklardan o programın normalde yaşanması imkansız çok ekstrem durumlar için olduğunu yazmışlar hep AIDA 64 önerilmiş onunla da yaptım test onda CPU-Z'den de daha düşük çıktı sıcaklıklar.

Crash vermediğine çok sevindim ancak şu an için sıcaklıkların güzel bir değerde görünsede yaz aylarında bu GHz'lerde bile bir miktar sıcaklık artışın olacak eğer imkanın varsa yaz aylarına girmeden kule tipi bir soğutucuyla değiştirmeni tavsiye ederim. Eğer ki imkanın yoksa kasa kapağını açık bir şekilde kullanman en doğrusu olur seni üzerse sıcaklıklar.

Crash vermediğine çok sevindim ancak şu an için sıcaklıkların güzel bir değerde görünsede yaz aylarında bu GHz'lerde bile bir miktar sıcaklık artışın olacak eğer imkanın varsa yaz aylarına girmeden kule tipi bir soğutucuyla değiştirmeni tavsiye ederim. Eğer ki imkanın yoksa kasa kapağını açık bir şekilde kullanman en doğrusu olur seni üzerse sıcaklıklar.

Evet muhtemelen dediğinden birini yaparım RX 580'li kasayı da yaz aylarında kapak açık kullanmam gerekmişti problem olmadı bakalım simdilik kıs aylarında ısınalım da:D

Geri
Yukarı