R5 3550H GTA 1650 Valorant düşük FPS

İşletim sistemi
Windows 10

Fallegan

Hectopat
Daha fazla  
Arkadaşlar selam, betadan beri Valorant oynuyorum. Elimde bir Gaming laptop var. Sistemi aşağıya belirteceğim. Yaşadığım belki bir sorun değil fakat merak ettiğimden cevap almak istedim. Sorunum FPS'in stabil olmaması. Sistemim oyun gereksinimlerine yeterli olmasına rağmen bazen fightlarda 30-40 FPS'lere bile düşebiliyor. Sıcaklık ile mi alakalı, grafiklerle ilgili bir ayar mı yapılmalı bilemiyorum. İstediğiniz bilgileri bırakabilirim. Bu arada 60Hz olduğundan 60 FPS'den fazlası gereksiz biliyorum. Ana amacım stabilizasyon, ki yine de FPS bana az geliyor. GTX 1650 AAA oyunlarda bile iyi sonuç verirken Valorant'ta can çekişmem ilginç.

1620891878487.png

Son düzenleyen: Moderatör:
Arkadaşım 2060'lı bir sistem toplamıştı. Sisteminde 1 adet 8 GB Ram vardı. O da 100 fps'i geçmiyordu. Dual Channel 8x2 yaptı ve şu an roket gibi. Ram'den dolayı olabilir diye düşünüyorum şahsen o yüzden.

Valorant optizime sorunlu bir oyun ve yüksek ayarlarda oynayınca kasmadığını duydum. En yüksek ayarlarda dener misin?
En yüksek ayarlarda da aynı şekilde. Ekran kartına hiç yük binmiyor neredeyse. %40 ı geçmiyor kullanım. APU ya ve işlemciye abanıyor malesef. Çözemedim.
Arkadaşım 2060'lı bir sistem toplamıştı. Sisteminde 1 adet 8 GB Ram vardı. O da 100 fps'i geçmiyordu. Dual Channel 8x2 yaptı ve şu an roket gibi. Ram'den dolayı olabilir diye düşünüyorum şahsen o yüzden.
Ram olayı benim de aklımda var fakat günümüz Türkiye siz de biliyorsunuz donanım fiyatlarını. Hele Laptop bileşenleri daha pahalı. O yüzden bir şey satın almadan giderebileceğim bir sorun varsa denemek istiyorum. Son çare şu anki samsung 4x2 8 gb ramin bir tanesini 2.el satıp yerine 8 gb ram takacağım. Daha mantıklı bir yol göremedim.
Grafikleri fulleyince 40 fps lere bile düşüyor. Ortalama 50 60 oynuyorum. Saçmalık değil mi yani bana az geliyor? Akıcı oynayamıyorum bir şekilde. Yardımcı olacak var mı biraz?

Son düzenleme:
Ram haricinde NVIDIA Denetim Masasından gerekli ayarları yapıp deneyebilirsiniz. Laptoplarda bazen İşlemcinin grafik kartını da kullanabiliyor kontrol edin ne olur ne olmaz. Oyuna da GeForce Experience kullanarak girmeye çalışın belki yardımı dokunur. Ama oyunun 1650 ekran kartını kullandığından emin olun.

Ram haricinde NVIDIA Denetim Masasından gerekli ayarları yapıp deneyebilirsiniz. Laptoplarda bazen İşlemcinin grafik kartını da kullanabiliyor kontrol edin ne olur ne olmaz. Oyuna da GeForce Experience kullanarak girmeye çalışın belki yardımı dokunur. Ama oyunun 1650 ekran kartını kullandığından emin olun.
Vallaha ilk yaptığım şeyler ama yine de ayrıntısıyla grafik işlemci seçme olayını anlatırsanız iyi olur. Belki kaçırdığım bir nokta vardır.

Masaüstüne sağ tıklayıp Nvidia denetim masasını açarak 3D Ayarların Yönetilmesi kısmından Genel Ayarlardan, Yüksek performanslı Nvidia işlemcisi seçeneğini seçerek uygulayıp kapatın. Daha sonra oyunu GeForce Experience uygulamasından Optimize edip girmeyi deneyin. Bir de başka bir oyunda da bu sorunu yaşıyor musunuz?

Denedim dediklerinizi bir şey değişmedi. Başka oyunda yaşamıyorum. Gereken performansı veriyor. Valorant gibi bir oyunda görmek sıkıcı.

Geri
Yukarı