R5 3550H sistemde PES 21 %100 CPU kullanıyor

İşletim sistemi
Windows 10

theoles

Centipat
Merhaba arkadaşlar, iyi forumlar.

Sistem:
AMD Ryzen 5 3550H
8 GB RAM
Dahili 2 GB Vega 8 ekran kartı
Dahili 3 GB GTX 1050 ekran kartı

Maalesef işlemcinin içindeki dahili ekran kartımdan dolayı kullanılabilir bellek 6 GB olarak gözüküyor. Bu sebeple PES serisinde %100 CPU sorunu yaşıyorum. PES 21 oyununu açarken de sistem gereksinimleri karşılanmıyor (RAM) olarak uyarı alıyorum. Oyun içinde herhangi bir kasma veya donma yaşamıyorum, çok ufak takılmalar oluyor sadece. Maç içinde +120 FPS, menüde ise 200 üstü alıyorum. Bu %100 CPU sorununun çözümü var mıdır?

Merhabalar. Yanlış değilsem eğer o işlemcide Vega 8 dahili grafik kartı bulunmakta. Pes oyununda ise oyuna girerken VRAM uyarısı veriyor ise dahili grafik kartını kullandığı içindir, işlemcinin tam olarak kullanılması da bu yüzden olması gerek. Sadece bir varsayım yaptım, olmayadabilir ama bunu bir gözden geçirin.

CPU %100'se grafik ayalarınızı yükseltip GPU'ya yük verin. Deneyin derim. İşe yarayabilir.
Ayrıca oyunu nereden satın aldınız?
Oyun Steam üzerinden orijinal.
Oyun orijinal mi? Her oyunda mı oluyor? Ultraya alınca da aynı sorunu yaşıyor musun? Oyun içinde mi %100 CPU kullanımı yoksa görev yöneticisinde mi?
Evet orijinal başka hiçbir oyunda bu problemi yaşamıyorum oyun içinde %100 CPU kullanimi mevcut.Ultraya almak dediğiniz tam olarak nedir?
Merhabalar. Yanlış değilsem eğer o işlemcide Vega 8 dahili grafik kartı bulunmakta. Pes oyununda ise oyuna girerken VRAM uyarısı veriyor ise dahili grafik kartını kullandığı içindir, işlemcinin tam olarak kullanılması da bu yüzden olması gerek. Sadece bir varsayım yaptım, olmayadabilir ama bunu bir gözden geçirin.
Evet dahili Vega 8 bulunuyor.VRAM uyarısı almıyorum oyun GTX 1050 ile çalıştırıyor FPS problemim yok sadece CPU sorunum var
CPU %100'se grafik ayalarınızı yükseltip GPU'ya yük verin. Deneyin derim. İşe yarayabilir.
Ayrıca oyunu nereden satın aldınız?
Gpu ya nasıl yük vereceğim
Arkaplanda çalışan uygulamaları kapatmayı deneyin. Ayrıca oyun açıkken görev yöneticisini açtığınızda ani çıkışlar olabilir.
Arka planda cpu yu etkileyecek herhangi bi program calismamakta görev yoneticisini açtigimda da açmadigim da da sabit 100

Oyun ayarlarını en düşükten ultraya çekin demek istedik.

Ultraya çektim CPU kullanımı 85-90 bandına düştü FPS ise 60-75 aralığı tabi yine tüm fanlar çok sesli bir şekilde çalışıyor
Görev Yöneticisinden yüksek öncelik veriyorum ultra grafiklerde olmasına yükü gpu ya vermeme rağmen halen cpu 90 seviyesine çıkıyor başka bir çözümü yok müdür? Mesela dahili ekran kartını devre dışı bırakamaz mıyım?

Merhaba arkadaşlar iyi forumlar. bu konuyu daha önce de açtım fakat herhangi bir çözüme ulaştıramadık.

Sistem:

AMD R5 3550H işlemci.
(Dahili Vega 8 ekran kartı 2 GB)
8 GB RAM.
Harici 3GB GTX 1050 ekran kartı.
Win 10 Pro 64 Bit.

Bilgisayarımda 8 GB RAM mevcut fakat işlemci dahilindeki ekran kartı sebebiyle RAM'de 5.92 GB gibi bir kullanım mevcut. Bu sebeple sistem gereksinimi 8 GB isteyen oyunlarda örneğin PES 21 sorunsuz şekilde çalışıyor fakat CPU %100 kullanımdan düşmüyor. ne yapmam gerekir?

Son düzenleyen: Moderatör:

Yeni konular

Geri
Yukarı