R5 3600 4.2 GHz undervolt denemesi

Herkese selam. Bugün sizlere anlatmak istediğim konu canımın sıkılmasından dolayı yaptığım işlemcim acaba ne kadar voltajda nasıl performans verir sorusuna cevap arama niyetiyle ortaya çıktı. Öncelikle test sistemimizi size anlatayım:
İşlemci; R5 3600.
Anakart; ASUS TUF B450-M Pro Gaming.
RAM; XPG D30 3000 MHz 16 GB (8x2)
İşletim sistemi: Son sürüm Windows 11.
Ayrıca az sonra vereceğim yazı şeklini okumak isterseniz kısaca açıklayayım.
İlk satırda yazan 42 değeri işlemcimizin çarpan değeri. Aynı işlemi 4.0 GHz için de yaptığımdan dolayı böyle bir farklılık oluşturmak istedim.
Her ilk parantezde yazan +0.xxxxx v değeri baz voltajın üzerine ne kadar voltaj verdiğimizi gösterir (baz voltajım bu sistemde 1.1 v).
İkinci parantezlerde araya alınan değerlerden soldaki tekli sağdaki çoklu performansın CPU-Z programı tarafından ölçülme değeridir.
Altta yazan sıcaklık değerleri test sırasında ulaşılan azami sıcaklığı belirtir.

1658773198957.png

Ayrıca soğutucu belirtmememin sebebi stok soğutucuyu kullanmam.
AMD Ryzen 5 3600 @ 4199.02 MHz - CPU-Z VALIDATOR bu da kullanmaya karar verdiğim voltaj olan +0.03125 V'da aldığım değer.
Umarım yardımcı olabilmişimdir okuyan herkese çok teşekkürler.
Dipnot: Sanırım bu konuda çok şanslıyım zira herhangi bir R5 3600 işlemcinin benim kullandığım voltajlarda stabil çalışmayı geçelim görüntü verdiğini görmedim. Belki gözümden kaçan bir şeyler vardır.

Son düzenleyen: Moderatör:

Yeni konular

Geri
Yukarı