R5 3600 Cinebench R20 hata veriyor

Yüksek voltaj ne kadar zararlı ise düşük voltaj da o kadar zararlı. Yüksek voltajın zararını anında görebilirsiniz ama düşük voltaj uzun vadede kendini gösterecektir.
Düşük voltajın zararlı olduğuna dair bir argüman bekliyorum sizden.

Hayır, düşük volt olması daha iyi. En stabil şekilde ne kadar düşürebiliyorsan düşürmen gerekiyor. Ben 4.2GHz'de 1.15V stabil gibi gördüm ama bi 30dk daha prime95 small ffts testi yapıcam birazdan hata vermezse devam edicem öyle kullanmaya. Yada 4.5-4.4GHz falan O.C denicem.
Elinde Ferrari var ama tüple kullanıyorsun . Herşeyin fazlası zarar .

Düşük voltajın zararlı olduğuna dair bir argüman bekliyorum sizden.
Zararlı olmasaydı çok fazla düşürüp mavi ekran aldığında biosun stok ayarlara otomatik geri çevirmezdi . Eğer geri çevirmeseydi . Böyle bi önlem olmasaydı görürdün zararını . Kararlılığını bozacak kadar düşürebiliyorsun biosun izin verdiği kadar fakat şöyle bir durum var . Çok fazla CPU tüketen oyunlarda verdiğin voltaj değeri işlemciyi yeteri kadar beslemediği için görüntünü kesecektir . Abartıya kaçmamak lazım o yüzden . Daha serin çalışsın istiyorsanız bunu yazılımla halletmek bence en son çözüm olmalı . İlle de ben undervoltu abartacağım dersen 20 30 dk lık testler ile stabil olup olmadığına karar verilmez en az 1 2 saat streste kalması lazım . 4.2 GHZ e 1.1 V vermek nedir ayrıca . Çalışacağına inandınız mı gerçekten ?

Zararlı olmasaydı çok fazla düşürüp mavi ekran aldığında biosun stok ayarlara otomatik geri çevirmezdi . Eğer geri çevirmeseydi . Böyle bi önlem olmasaydı görürdün zararını . Kararlılığını bozacak kadar düşürebiliyorsun biosun izin verdiği kadar fakat şöyle bir durum var . Çok fazla CPU tüketen oyunlarda verdiğin voltaj değeri işlemciyi yeteri kadar beslemediği için görüntünü kesecektir . Abartıya kaçmamak lazım o yüzden . Daha serin çalışsın istiyorsanız bunu yazılımla halletmek bence en son çözüm olmalı . İlle de ben undervoltu abartacağım dersen 20 30 dk lık testler ile stabil olup olmadığına karar verilmez en az 1 2 saat streste kalması lazım . 4.2 GHZ e 1.1 V vermek nedir ayrıca . Çalışacağına inandınız mı gerçekten ?
Alakası dahi yok. Mavi ekran vermesinin sebebi O.C'nin stabil olmaması. Stabil bir O.C ile hiçbir sorun yaşamazsın. Çok fazla CPU tüketen oyunlarda mavi ekran verirse zaten o O.C stabil olmamış demektir. Ayrıca Prime95 gibi çok ağır stres testlerinde 30 dakika gayet yeterli olucaktır stabiliteyi anlamak için. Ek olarak 4.2GHz 1.15V'da kullanıyorum bikaç saattir sıkıntısız. Daha sağlıklı olması için 30 dakika Prime95 testi yapıcam birazdan. Çalışacağına inanmadım, çalıştığını görüyorum saatlerdir.

Gayet de fark oluyor ama 1.15 ve 1.2V'yi zaten bu işlemciye versen bile soğutucun iyiyse çok sıcaklık bakımından rahatsız edecek düzeylere ulaşmaz.
Neye göre gayet fark oluyor anlamadım? Bende de aynı işlemci var ve stok fanla 4.2ghz 1.2 voltla kullanıyorum, voltajı 1.15'e çektiğimde de sıcaklık anlamında hiçbir halt olmuyor.

Stabil olduğunu sanmaya devam edin o halde
Neye göre gayet fark oluyor anlamadım? Bende de aynı işlemci var ve stok fanla 4.2ghz 1.2 voltla kullanıyorum, voltajı 1.15'e çektiğimde de sıcaklık anlamında hiçbir halt olmuyor.
3 4 derece serin çalıştığı için bu kadar zahmete gerek var mı bilmiyorum . Bilinçsizce yapılan OC de de performans aşırı düşüyor üstelik . Termal macun yenilemek veya kasa içi hava sirkülasyonunu daha iyi sağlamak yerine böyle detaylı ve uğraştıran işlere bulaşmaya anlam veremiyorum . işlemci performansını kısmak ile oyun ayarını kısmak arasında da fark göremiyorum

3 4 derece serin çalıştığı için bu kadar zahmete gerek var mı bilmiyorum . Bilinçsizce yapılan OC de de performans aşırı düşüyor üstelik . Termal macun yenilemek veya kasa içi hava sirkülasyonunu daha iyi sağlamak yerine böyle detaylı ve uğraştıran işlere bulaşmaya anlam veremiyorum . işlemci performansını kısmak ile oyun ayarını kısmak arasında da fark göremiyorum
İşlemci performansını kısmıyoruz ki, aksine overclock ediyoruz? PBO açıkken kullandığımda çekirdek hızı 3.6ghz-4.1ghz arasında değişiyor, ortalama 1.35 volt kullanıyor, devamlı 80 derecelerin üzerinde çalışıyor ve R20 testinden 2980-3050 arası bir puan alıyor.

Şuan ben işlemciyi referans hızının en üst değerinde yani 4.2ghz hızında sabit olarak çalışacak şekilde overclock ettim ve voltajı da 1.2v olarak ayarladım. İşlemci hem daha stabil çalışıyor hemde daha az ısınıyor. en az 10+ derece sıcaklık kazandım ve R20 testinden 3700 civarı skor alıyorum.

Ayrıca bu işlem sıcaklık ve voltaj değerlerini düşürdüğü için uzun vadede işlemcinin ömrünü de uzatan bir işlem.

1.15 ile 1.2V arasında nasıl fark olmaz? Prime95 Small FFTs testinde 5 dereceye yakın değişim oluyor.

Her cümlende daha da batıyorsun reis.
1.2V'a çektim sorun çözüldü. 3775 puan R20 testinde iyi mi 4.2GHz için?
Çoğu kişi 1.1V ile 4.2 görmüş benimki 1.15V ile 15dk prime95 testi sonunda yeniden başlattı kötü oldu bi tık. 1.2V ile stabil çalışıcaktır ama. 4.3-4.5 falan denicem bakalım inşallah güzel bir voltajla o değerleri görürüm.

Son düzenleme:

Yeni konular

Geri
Yukarı