R5 3600 hangi frekansta çalıştırılmalı?

240mm soğutucu ile tam yükte 75 dereceleri görüyorsan voltajının 0,70 olmadığını garanti edebilirim. En az 1.20v çekiyor. Aida64'ün yükteyken istatistik sayfasının ekran resmini atın da bakalım kaç v çekiyor.

Son düzenleme:
@wenX

Aida64, Prime95 sistemi yüke sokan testlerdir zaten. Bu doğal. Siz testi kapattığınızda işlemci kullanımı düşüyordur ki standart süreç budur. Ben sadece voltaj konusunda bir tuhaflık olduğunu düşünüyorum.
Evet fakat benim dediğim şey kullanımın aidada stabil %100 ve max 75 derece iken prime95 testinde sürekli %90-%100 arası gidip geliyor ve max 65 derece.
240mm soğutucu ile tam yükte 75 dereceleri görüyorsan voltajının 0,70 olmadığını garanti edebilirim. En az 1.20v çekiyor. Aida64'ün yükteyken istatistik sayfasının ekran resmini atın da bakalım kaç v çekiyor.
1627424218963.png

Son düzenleme:
voltaj 1.188 görünüyor. Stabil olması normal. Soğutucu da benim hayal ettiğim kadar başarılı değil. 73 dereceyi 120mm hava soğutucuyla sağlıyorum. Belki kasanızın hava akışı veyahut fan ayarları optimal olmayabilir.

voltaj 1.188 görünüyor. Stabil olması normal. Soğutucu da benim hayal ettiğim kadar başarılı değil. 73 dereceyi 120mm hava soğutucuyla sağlıyorum. Belki kasanızın hava akışı veyahut fan ayarları optimal olmayabilir.
Fan ayarları optimal değil evet daha dün 2 adet fan taktım ve yerlerini değiştirdim vs.
@matrax33

Sıcaklığı kasaya da bağlayabiliriz. Baya kutu gibi bir yapısı var.

@wenX

Dediği gibi voltajınız 1.188. Size attığım videoyu doğru şekilde uyguladınız değil mi?
Videodaki anakartla benim anakartım aynı olmadığından sadece CPB kapatıp ghz değerini ve voltaj değerini ayarladım 1.2000 olacak şekilde.

@wenX

PBO'nun da kapalı olduğundan söz etmiştiniz. Kısacası voltajınız anlık olarak değişiyordur ama doğrusu 1.188. Sıcaklık değerleriniz ise iyi diyemem tabii. Kasayla ilintili bir durumdur. Onun dışında 1.2V'un birkaç tık üstünü denediğinizde nasıl bir sıcaklık olur bilemiyorum. Belki daha iyi puan alırsınız ama sıcaklık eksisi olarak döner. Bugün yeterince de test yaptınız. BIOS'a da işlemediğiniz için reset attığınızda standart kullanımınız devam eder. Olmadı yarın devam edebilirsiniz.

@wenX

PBO'nun da kapalı olduğundan söz etmiştiniz. Kısacası voltajınız anlık olarak değişiyordur ama doğrusu 1.188. sıcaklık değerleriniz ise iyi diyemem tabii. Kasayla ilintili bir durumdur. Onun dışında 1.2V'un birkaç tık üstünü denediğinizde nasıl bir sıcaklık olur bilemiyorum. Belki daha iyi puan alırsınız ama sıcaklık eksisi olarak döner. Bugün yeterince de test yaptınız. BIOS'a da işlemediğiniz için reset attığınızda standart kullanımınız devam eder. Olmadı yarın devam edebilirsiniz.

Şu anda BIOS'tan 1.1000'a sabitleyip arttırıp azaltarak test ediyorum ve bu sefer Cinebench testinde 70 olan işlemci 62 dereceyi geçmiyor. Kafamı karıştıran tek konu ise Ryzen'e Master'dan ayarladığım voltajın testi başlattıktan sonra değişmesi. BIOS ayarlarına gireceğim zaman hangi voltajı girmem gerekecek? Ryzen masterdakini mi yoksa o anlık HWMonitor ve Core Temp'in gösterdiğini mi?
Şu anda BIOS'tan 1.1000'a sabitleyip arttırıp azaltarak test ediyorum ve bu sefer Cinebench testinde 70 olan işlemci 62 dereceyi geçmiyor. Kafamı karıştıran tek konu ise Ryzen'e Master'dan ayarladığım voltajın testi başlattıktan sonra değişmesi. BIOS ayarlarına gireceğim zaman hangi voltajı girmem gerekecek? Ryzen masterdakini mi yoksa o anlık HWMonitor ve Core Temp'in gösterdiğini mi?
AİDA64 testinde ise max 66 derece

@wenX

BIOS'a geçmişseniz artık Ryzen Master'a gerek yok. Sizin belirlediğiniz voltajı gireceksiniz. Ryzen Master'da ise niye öyle bir şey oldu pek anlamadım. Bir nedeni vardır.

Eveeet o zaman artık stabil değerleri yazayım çünkü ben de bayağı yoruldum ve sıktı artık dene dene dene :D 1.15 voltaj 9573 puan Max 69 derece AIDA64 Max 75 derece Prime95 Max 77 derece. Değerler nasıl? Neyi değiştirmem veya daha iyi olması için ne yapmam gerekiyor? Sıvı soğutmayı taktım fakat hala değiştirebilme şansım var o kadar kötü mü ki?

Eveeet o zaman artık stabil değerleri yazayım çünkü ben de bayağı yoruldum ve sıktı artık dene dene dene :D 1.1000 voltaj 9573 puan Max 69 derece AIDA64 ise Max 75 derece. Değerler nasıl? Neyi değiştirmem veya daha iyi olması için ne yapmam gerekiyor? Sıvı soğutmayı taktım fakat hala değiştirebilme şansım var o kadar kötü mü ki?

Fanlar da hiç stabil değil mesela ilk CPB açıkken 80 dereceye çıktığı zaman döndüğü devirde hiç dönmedi onu da ayarlamaya çalıştım ama BIOS'ta göremedim.

Son düzenleme:
@wenX

Oyun içinde zaten bu değerleri görmezsiniz. Kasayı ve havayı da dikkate aldığımızda normal sıcaklıklar denebilir. Fan konusunda BIOS'tan ayarlaması yapılır. Biraz ararsınız bulunur. Ayrıca ASUS'un uygulamasından da kontrol edilebilmesi gerekir.

Yeni konular

Geri
Yukarı