R5 3600 için 300 TL'ye işlemci soğutucu önerisi

f3turan

Hectopat
Yer
Street Ball
Daha fazla  
Arkadaşım Ryzen 5 3600 tabanlı bir sistem topladı. Tüm bileşenlerin sıcaklık değerleri çok iyi fakat 3600'ü stok soğutucuyla kullanıyor.
3600 içinden de Wraith Stealth gibi 3600'ü soğutamayacak bir soğutucu çıktığı için işlemci ile boşta çok yüksek dereceleri görüyor.
Discord'da konuşurken AIDA64 indirip sıcaklıkları göstermesini istedim. Masaüstünde 68 dereceleri gördü. Gerçekten çok ısınıyor.
Bir süre sonra da yeni soğutucu alacak. Bütçesi maksimum 350. 1 TL bile aşma imkanı yok. Hatta 350'den daha ucuz olsa çok daha iyi olur.

Anakartı: ASUS Prime B450M-K
Kasası: Corsair Carbide Spec-Delta RGB

Bizim aklımızda şu ikisi var. Sizce bu ikisinden hangisi daha iyidir? Ya da daha iyisi var mıdır bu bütçe içinde?

Evet. Aslında bu ürünü biz de düşündük. Fakat bu bütçeye bakır ısı borularının direkt olarak işlemciye temas ettiği bir ürün almak daha mantıklı diye düşündük. Daha iyi olabilir diye düşünüyorum.

Bütçeni biraz arttırabilirsen bu soğutucuyu öneriyorum. Fiyatına göre oldukça güzel bir performans veriyor. Arctic Freezer 34 eSports DUO CPU Soğutucu Fiyatları, Özellikleri ve Yorumları | En Ucuzu Akakçe
Hocam rica etsem yukarıda yazdığım açıklamayı tekrar okuyup öneri yapabilir misiniz?
Bütçesi maksimum 350. 1 TL bile aşma imkanı yok. Hatta 350'den daha ucuz olsa çok daha iyi olur.

Kasanıza sığıyorsa 12CM fanlı bir soğutucu alın. 9CM fanlı modelleri eleyin. Çünkü soğutmak için daha hızlı döndüklerinden daha sesli çalışıyorlar.

Cooler Master Hype 212 ile aralarında performans farkı olmadığından, daha ucuz ve (bence) daha güzel olduğundan Cylon 4 alırdım.

Linkte Ryzen 3600'ün stok soğutucu ile karşılaştırma videosu mevcut.

Son düzenleyen: Moderatör:
Kasanıza sığıyorsa 12CM fanlı bir soğutucu alın. 9CM fanlı modelleri eleyin. Çünkü soğutmak için daha hızlı döndüklerinden daha sesli çalışıyorlar.

Cooler Master Hype 212 ile aralarında performans farkı olmadığından, daha ucuz ve (bence) daha güzel olduğundan Cylon 4 alırdım.

Linkte Ryzen 3600'ün stok soğutucu ile karşılaştırma vidoesu mevcut.
Bana da bu soğutucu daha yakın bir seçenek gibi geliyor aslında. Ben bunu önereceğim alması için. Cevabınız için de teşekkür ederim.

Linkte Ryzen 3600'ün stok soğutucu ile karşılaştırma vidoesu mevcut.
Hocam bu arada soracaktım fakat konuyu unutup geçmişim. Şimdi arkadaşla bir konuda telaşlıyız. Arkadaş CM 212 Hyper almaya karar verdi. Aralarında neredeyse hiçbir fark yok. Hatta 212 Hyper çok azıcık daha iyi.

Şimdi sıkıntı şu ; Aerocool Cylon 4, 160mm boyutunda ve arkadaşımın kasası SPEC-DELTA. SPEC-DELTA'nın CPU soğutucu desteği zaten 160mm. Eğer alırsa kasanın camına değer falan diye telaş edip vazgeçtik. 212 Hyper ise 158.8mm. Cama temas etmeden kullanılabilir diye düşündük. Doğru mu düşünmüşüz acaba öğrenmek istedim. Sizce?

Geri
Yukarı