R5 3600 için soğutucu tavsiyesi

Bütçe
450

Rutheniu

Decapat
Makaleler
5
herkese merhabalar, yeni bitirdiğim sistemimde işlemcinin yanında gelen stock soğutucuyu kullanıyorum. Fakat sıcaklık değerleri bana fazla yüksek geldi. Prime95 testinde 10 dk içerisinde işlemcim 92-93 dereceleri görmekte. Boşta 48-50 derece, ac Odyssey oynarken 80-85 dereceleri görüyor, LOL'de 75 derecelerde geziyor. Üstelik kasa yanımda konumlandığı için işlemci fanının sesi de bana biraz fazla geliyor. Bu sebeplerle soğutucumu değiştirmek istiyorum. Bütçem 450 TL. Düşündüğüm modeller şu şekilde:
-Cooler Master MasterLiquid Lite 120 MLW
-Corsair Hydro Series H45 120 mm
-Cooler Master Hyper 212 Black Edition
-MSI Core Frozer L
Sizin tavsiyelerinizi bekliyorum. Bu soğutucuları kullanan varsa hangisini önerirsiniz, yoksa kendi önerdiğiniz soğutucu nedir? Soğutucunun tipi şekli de önemli :) kasamın görüntüsünü havasını bozmak istemiyorum ve gürültü konusunda biraz takıntılıyım en az sesli seçenek sizce hangisi olacaktır.
Not: Sharkoon TG5 kasasını kullanıyorum, değerler kasa panelleri kapalı halde olacak şekilde verildi.

IMG_3875.jpg

IMG_3883.jpg

Son düzenleyen: Moderatör:
Bence 3600'de 2700X stok fanı kullanılmalıydı fakat AMD öyle yapmadı. Kule tipi bir soğutucu alsan yeterli olur.

Bunu alın bütün sorununuz çözülecektir.
Arctic Freezer 34 eSports DUO
Arctic Freezer 34 eSports DUO Sıcaklık Değerleri:
Dediğinizi yaptım. Önerdiğiniz soğutucuyu aldım. Kasa kapağım kapalı olmasına rağmen prime95 testinde %100 yükte 5 dk sonra 94 dereceyi gören işlemcim 15-20 dk sonra bile 71 dereceyi dahi görmedi 70 derecede sabit kaldı. Oyunlarda ekran kartının sıcaklık artışının etkisiyle kasa içi genel sıcaklık artışı dolayısıyla 75 derece kadar çıktığı oldu. Genel olarak oyunlarda 60-70 arası sıcaklıklarda gezmekte yine bu sebeple (stok soğutucu ile 70-85 arasıydı). Boşta ise stok soğutucu ile 50-55 dereceleri görürken, bu soğutucu ile 38-45 derecelerde geziyor. Bu fiyata alınabilicek en kaliteli ve üstelik çift fanlı çok güzel bir soğutucu. Üstelik %100 hızda bile fanları çok kaliteli ve gayet sessiz. Genel olarak sıcaklıklarda 15-20 derece düşüş oldu. Cinebech skorum bile %2 artmış durumda sadece soğutucu değişimiyle. Üstelik verdiğim tüm değerler Sharkoon TG5 kasasının tüm kapakları kapalı şekilde verilmiştir.
Soğutucunun malzeme kalitesi olsun siyah metal bloğu olsun son derece kaliteli son derece estetik duruyor. Ayrıca 4 farklı renk seçeneği mevcut. Siyah bir sistemim olduğu için ben gri rengi tercih ettim. Montajı da son derece kolay. Webdenal.com üzerinden 338 TL'ye temin ettim. Tavsiye eden arkadaşlara teşekkürler.

Uyarı! Bu konu 5 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Yeni konular

Geri
Yukarı