R5 3600 işlemci 2060 ile darboğaz yapıyor

İşletim sistemi
Windows 11
MSI Afterburner'ın son betasını kullanın. Bendeki sistem sizinkine çok benziyor, R5 5500 ve RX 6700 var ama ben RSR açsam bile kartımı tam olarak kullanabiliyorum.

Hocam onunla da baktım. Ekran kartı ve işlemci kullanımı %50'lerde geziyor ve FPS 100 vb dalgalanıyor. 2K çözünürlüğe alsam da DLSS kapasam da açsam da değişmiyor. Ekran kartı 70 işlemci 50 derece.

Edit: Ekran görüntülerini ekledim.
Screenshot_1.png

ayarlar.png

ayarlar2.png

dlss açık kalite.png

dlss-perforrmans_optimized.png

dlss-kapalı_optimized.png

Screenshot_3.png

Son düzenleme:
Aldığınız değerler normal, DLSS Ultra performans açarsanız zaten kısaca ekran kartına binen yük azaldığı için iyice darboğaz olur. Daha GPU heavy bir oyunda denemeniz lazım.

Tamam da DLSS kapayınca da aynı. Warzone 2.0'da da aynısını yapıyor.

Başka oyunlar da deneyebilir misiniz?

ASTRONEER oyununda denedim. Oyun chilavry 2 kadar işlemci istemiyor ama gene de ekran kartı kullanımım benzer durumlarda. Bilgisayarı İtopya'dan yaklaşık bir buçuk sene önce aldım. İtopya'ya garanti için vermem mantıklı olur mu?

Belki bir etkisi olur diye RAM'leri, M.2 SSD'yi ekran kartını ve BIOS pilini çıkardım ve birkaç dakika sonra geri taktım. Takmadan önce anakarta bağlı kablolar temassızlık yapıyor mu diye konrtol ettim. PC'yi açınca eski BIOS ayarlarını tekrar yaptım. Hiçbir şey değişmedi.
Screenshot_5.png

Screenshot_7.png

Peki chivalry 2'de? Bu oyunda da benzer değerleri alıyorum.

Aynı donanıma sahibiz. Chivalry 2 32vs32'de ekran kartı kullanımı yerlerde oluyor. FPS de 50'lere düştüğü oluyor. Darboğaz değil oyunun sıkıntısı. Optimizasyonla ilgili. Darboğaz olup olmadığını en iyi tek kişilik oyunlarda anlarsınız. Zaten Ryzen 3600 ve 2060 darboğaz yapması mümkün değil.

Tamam da DLSS kapayınca da aynı. Warzone 2.0'da da aynısını yapıyor.

ASTRONEER oyununda denedim. Oyun chilavry 2 kadar işlemci istemiyor ama gene de ekran kartı kullanımım benzer durumlarda. Bilgisayarı İtopya'dan yaklaşık bir buçuk sene önce aldım. İtopya'ya garanti için vermem mantıklı olur mu?

Belki bir etkisi olur diye RAM'leri, M.2 SSD'yi ekran kartını ve BIOS pilini çıkardım ve birkaç dakika sonra geri taktım. Takmadan önce anakarta bağlı kablolar temassızlık yapıyor mu diye konrtol ettim. PC'yi açınca eski BIOS ayarlarını tekrar yaptım. Hiçbir şey değişmedi.

Hocam 200 FPS alıyorsunuz zaten. Ekran kartı daha kullanılmaya ihtiyaç duymuyor. Hangi oyunda olursa olsun 200 FPS alıyorsanız ekran kartı tam kullanılmaz. 200 FPS aldığınıza göre zaten yük binmiyor, grafikler zorlamıyor ekran kartını. 100'de 100 kullanılması beklenemez. Çok kafaya takılacak konu değil.

Hocam onunla da baktım. Ekran kartı ve işlemci kullanımı %50'lerde geziyor ve FPS 100 vb dalgalanıyor. 2K çözünürlüğe alsam da DLSS kapasam da açsam da değişmiyor. Ekran kartı 70 işlemci 50 derece.

Edit: Ekran görüntülerini ekledim.

Bende de kullanımlar bu şekilde. Arkadaşımda 3060 11400f var onda da ekran kartı kullanımı çok düşük. Korkulacak bir şey yok. Hatta ben yüksek ayarlarda oynuyorum. Siz en düşük ayarlarda. Düşük ayarlarda ekran kartı kullanımı düşük olur.

Yeni konular

Geri
Yukarı