R5 3600 işlemci güç düşürme

dogus aluc

Hectopat
Daha fazla  
Sistem Özellikleri
R5 3600
1050Tİ 4GB
16GB RAM
Merhaba, Knight Online oyuncusuyum bilgisayarı sürekli açık bırakmam gerekiyor. Oyun eski ama PC yeni olduğundan olabildiğince yormamak istiyorum. Yeni topladım sayılır sistemi. Yardımcı olursanız çok sevinirim. Şu an yanılmıyorsam 3.8 GHz de çalışıyor sistem. Sistemimde R5 3600 ekran kartım 1050 Ti 16 GB RAM B450 MK2 anakart.

Merhaba, Knight Online oyuncusuyum bilgisayarı sürekli açık bırakmam gerekiyor. Oyun eski ama PC yeni olduğundan olabildiğince yormamak istiyorum. Yeni topladım sayılır sistemi. Yardımcı olursanız çok sevinirim. Şu an yanılmıyorsam 3.8 GHz de çalışıyor sistem. Sistemimde R5 3600 ekran kartım 1050 Ti 16 GB RAM B450 MK2 anakart.
BIOS'a girerek CPU Voltage ayarını manuele alarak 1.20 değeri gir, CPU Clock ayarını 36 değeri gir, Advanced sekmesinden Precision Boost Overdrive ve Core Performance Boost ayarını Off'a al. Windows Güç ayarlarından Güç Tasarrufu moduna al. Elektrik tüketimini büyük ölçüde düşürecektir. Knight'ta hiç bir sıkıntı çıkarmaz ama CS:GO VB. oyun girersen büyük performans kayıpları yaşarsın.

Knight Online zaten sistemi yormayacağı için sistem yüksek güç tüketmez, yüksek güç tüketmeyeceği için de sistemi yormazsınız, illa düşüreceğim derseniz Ryzen Master üzerinden elle 3.6 GHz'e uygun yaklaşık 1.1 Volt falan verebilirsiniz. BIOS'dan da yapılabilir ama sadece açık bırakacağınız zamanlarda düşürmek istiyorsanız ryzen master kolaylık sağlar, her seferinde BIOS'a gir çık uğraştırır, ryzen master bilgisayar kapanıp açılınca ayarlarını sıfırlar.

Çok teşekkür ederim allah razı olsun

image.jpg

Cpu voltage daha fazla düşürebilirmiyim kapanır mı birden ?

10 derece düştü şuanda 47 derecede sabit :)

Şu halde bile oyunda kasma hissetmiyorum

Son düzenleme:
Çok teşekkür ederim Allah razı olsun.

Eki Görüntüle 1455641

CPU voltage daha fazla düşürebilir miyim kapanır mı birden?

10 derece düştü şu anda 47 derecede sabit :)

Şu halde bile oyunda kasma hissetmiyorum.

Denemenin bilgisayara bir zararı yok, gönül rahatlığı ile deneyebilirsiniz ama oyun açıkken denemeyin malum reset atacak bilgisayar. Mesaj işinize yaradıysa çözüm olarak işaretleyebilirsiniz.

Programla uğraşmadan da yapabilirsin ben öyle kullanıyordum kullandığın güç seçeneğine gir oradan gelişmiş güç ayarlarına tıkla diyelim (yüksek performans) girdin açılan pencerede işlemci güç yönetimine tıkla oradan en yüksek işlemci durumunu %100 yaparsan yüksek performansta çalışır %50 yaparsan yarı yarıya gücünü düşürür.

Geri
Yukarı