Çözüldü R5 3600 işlemci sıcaklığı oyunlarda 94 derece oluyor

Bu konu çözüldü olarak işaretlenmiştir. Çözülmediğini düşünüyorsanız konuyu rapor edebilirsiniz.
Merhaba arkadaşlar bilgisayarı daha yeni topladım fakat CPU sıcaklığı anormal derecede fazla geldi. Sadece MSI Afterburner açıkken bile 70'in aşağısına inmiyor, Ark gibi oyunlara girdiğimde ise 94 civarı geziyor. AMD Ryzen 5 3600 kullanıyorum kendi kutu içinden gelen soğutmasıyla. Cevaplarınızı bekliyorum şimdiden teşekkürler :) .

Sistem özellikleri:

-ASUS GeForce ROG STRIX RTX2060.
-AMD Ryzen 5 3600.
-MSI B450 GAMING Plus Max
-Corsair CMK16GX4M2E3200C16 Vengeance 16 GB (2x8)
-970 Evo NVMe M.2 SSD 500GB.
-Seagate Barracuda 2TB.
-Corsair builder VS650 650W 80+
-Corsair Case - CC-9011094-WW Spec Alpha Black Yel

Son düzenleyen: Moderatör:
Çözüm
Evet hatta emin olamadığım için bilgisayarcıya götürdüm sıkıntı yok dedi.

İleri de kesinlikle yaparım ama bir ayı geçmedi alalı yani sorun onlardan dolayı değildir.

Sizce 1.45'i kaça çekmeliyim?

Sorun ondan dolayı değildir diye bir şey yok. Stok soğutucu yetersiz o işlemciye. 2 seçeneğin var. Ya iyi bir soğutucu, ya da CPB kapatıp soğutucu alana kadar performansdan feda etmek.
Büyük ihtimalle işlemci fanının montajını sağlam yapamamışsındır. Aynısı benim de başıma geldi. Oyunda 93 dereceyi gördü mağazadan aldıktan sonra, fanı söktüm tekrar takıp iyice düzgün takıldığından ve yerine oturduğundan emin olduktan sonra oyuna girdim max 72 73 derece oldu. Hava zaten 34 derece filan. Cpb kapalıydı iki durumda da.

Aynı şekilde bugün sistem kurdum. CPU MSI Afterburner'de boşta 70-80 arası ani in çıklar yapıyor. PC yeni kurdum yabancı uygulama yok.
Ayrıca BIOS'dan bakınca 43 derece BIOS'da güncel. Hangisine inanmalıyım?
Egzoz fanlarda soğuk üflüyor. Sıcak değil gibi.
Vidalar oturdu iyice sıktım.

Son düzenleme:
Kasanız da iyi aslında.
CPB kapatmayı önermekten başka çare yok gibi şu an için.
Soğutucuyu düzgün montajladınız mı?

@Metzero dediğini yaparsan performans düşüşü yaşayacaksındır fakat kartın güzel yapabilirsin.
Ayrıca donanımsal temizlik ve termal macun yenilersen faydalı olacaktır.

İleri de kesinlikle yaparım ama bir ayı geçmedi alalı yani sorun onlardan dolayı değildir.
MSI anakartlarda 3600'e 1.45 voltaj verildiğini falan görmüşlüğüm var. Kontrol etmekte fayda var manuel voltaj ayarı yapılabilir BIOS güncellemesi ile düzelmezse.

Sorun ondan dolayı değildir diye bir şey yok. Stok soğutucu yetersiz o işlemciye. 2 seçeneğin var. Ya iyi bir soğutucu, ya da CPB kapatıp soğutucu alana kadar performansdan feda etmek.

Çözüm
Arctic Freezer 34 esports dolu çok pahalı şu anda, pandemiden önce 350 liraya satılan soğutucuya 500 lira vermeyin.
Xigmatek Windpower 1264 veya 1266 alınabilir.
500 liraya Silverstone PF120 alınabilir.

Aerocool Cylon 4 alınabilir. 270 lira civarı fiyatı var Teknobiyotik'te.

Aynı anakart ve işlemci bende de var.Stok fan ile kullanmak pek mümkün değil. Xigmatek Windpower 1266 ve bios üzerinden override voltaj ayarı yaparsanız eğer sıcaklık ciddi miktarda düşecektir.Sorun fan veya başka bir şeyden kaynaklı değil tamamen anakart kaynaklı,gereğinden fazla voltaj verdiği için ısı derecesi çok fazla olmakta.Belirttiğim fan ile beraber sabit voltajda 4.2 ghz hızda maksimum 80 dereceyi görüyorum ki core performance boost açık haliyle bu çok iyi bir rakam.

Geri
Yukarı