R5 3600 işlemciden 5600X işlemciye geçmek mantıklı mı?

ardags35

Hectopat
Elimde R5 3600 ve 2070s var.
Overclock 4.2-4.4 ile kullanıyorum. 1080p çözünürlükte ETS 2 gibi oyunlarda takılma vs oluyor. Sanal çözünürlük ile 2K yapınca sorun çözülüyor.
Sırf bunun için veya genel olarak 3600'den 5600X e geçmek mantıklı mıdır?

4.4 için voltajı ne kadar artırıyorsunuz? Ben 4.3 ile 1.2V kullanıyorum. Silikon Gold. Oyunlarda değil ama bazı render programlarında programın çöktüğü oluyor.

Hocam şimdi bu işin tek cevabı paranız varsa alın yoksa kullanın. Bu tarz yükseltme işlerinde bütçeniz ne kadarsa o kadar yükseltin. Bütçeniz yoksa da olduğu gibi kalsın. Veya bütçe belirtin yükseltme tavsiyesi alın. Benim görüşüm bu yönde eğer varsa paranız geliştirin.

4.4 için voltajı ne kadar artırıyorsunuz? Ben 4.3 ile 1.2V kullanıyorum. Silikon Gold. Oyunlarda değil ama bazı render programlarında programın çöktüğü oluyor.
Evet cinebench özellikle.Bu arada 4.45ghz 1.35 ile alıyorum.10700f ve b460 güzel bir tercih olabilir.Aklıma takılan tek şey elimdeki ramlerin 3200mhz hızında çalışması.B460 gibi bir anakartta uyumlu olur mu orası beni tedirgin ediyor.

Evet cinebench özellikle.Bu arada 4.45ghz 1.35 ile alıyorum.10700f ve b460 güzel bir tercih olabilir.Aklıma takılan tek şey elimdeki ramlerin 3200mhz hızında çalışması.B460 gibi bir anakartta uyumlu olur mu orası beni tedirgin ediyor.
Bunu akşam bir deneyeyim. Bende Cinebench değil ama Movavi hata verip kapanmaya başladı güncellemeden sonra. Güncellemeden önce kapanmıyordu. İşlemciyi stok değerlere alınca kapanmıyor ama.

Evet Cinebench özellikle. Bu arada 4.45GHz 1.35 ile alıyorum. 10700F ve B460 güzel bir tercih olabilir. Aklıma takılan tek şey elimdeki RAM'lerin 3200MHz hızında çalışması. B460 gibi bir anakartta uyumlu olur mu orası beni tedirgin ediyor.

Bildiğim kadarıyla Intel işlemciler RAM MHz değerleri konusunda biraz daha geride desteklemeyebilir desteklendiği en yüksek MHz değerinde kullanırsınız veya desteklendiği en yüksek MHz değerinde bir RAM alırsınız eğer toplamadıysanız AMD tarafında ki çoğu işlemci ve anakartta 3200MHz kullanabilirsiniz.

Gerçekten 1-2 aydır düşündüğüm bir konu bu. Şimdi değiştirmesem ilerde büyük ihtimal 5600X sıfırını bulamayacağım. Hazır alabiliyorken almam daha mantıklı geliyor bilmiyorum artık bir fırsatta alabilirim.

Geri
Yukarı