R5 3600 işlemcinin fan hızını sıcaklığına göre ayarlamak

rohleder00

Hectopat
Daha fazla  
Sistem Özellikleri
GPU: Gigabyte RTX2070 Super, CPU: Ryzen 5 3600, PSU: FSP Hydro K700W 80+ Bronze, Anakart: MSI B550M Pro VDH Wi-Fi, RAM: 16GB (2x8) DDR4 3600MHZ CL17 HyperX Fury, Kasa: MSI MAG Forge 100R
Meslek
Bilgisayar Programcısı
Ryzen 5 3600 işlemcime (Arctic freezer 34 eSports [duo olmayan modeli]) UV yaptım. 1.38V olan değerini 1.2'ye düşürdüm. Şu an işlemci sıcaklığım stres testinde 63 derece. Fakat işlemcim %100 kullanılıyorken bile çok ısınmadığı için fan %73 gücünü kullanıyor. Ben ise işlemci ne kadar kullanılırsa fan o kadar hızlı dönsün, o kadar güç kullansın ve verilebilecek min ısı değerine ulaşılsın istiyorum. Bunu yapmam mümkün mü?
Anakartım: MSI B550M Pro VDH Wi-Fi

Ryzen 5 3600 işlemcime (Arctic freezer 34 eSports [duo olmayan modeli]) UV yaptım. 1.38V olan değerini 1.2'ye düşürdüm. Şu an işlemci sıcaklığım stres testinde 63 derece. Fakat işlemcim %100 kullanılıyorken bile çok ısınmadığı için fan %73 gücünü kullanıyor. Ben ise işlemci ne kadar kullanılırsa fan o kadar hızlı dönsün, o kadar güç kullansın ve verilebilecek min ısı değerine ulaşılsın istiyorum. Bunu yapmam mümkün mü?
Anakartım: MSI B550M Pro VDH Wi-Fi
Surekli %100 calismasini mi istiyorsunuz, pek aciklayici konusmamissiniz veya ben anlamadim.

Onu MSI Afterburner'den ayarlayabiliyorsunuz diye biliyorum. BIOS'tan da yapılıyor ama nasıl yapıldığı hakkında bir fikrim yok.

Surekli %100 calismasini mi istiyorsunuz, pek aciklayici konusmamissiniz veya ben anlamadim.
İşlemci % kaç kullanılıyorsa fan da o kadar kullanılsın istiyorum. İşlemci sıcaklığına göre değil, işlemci kullanım oranına göre fan çalışsın istiyorum.

İşlemci % kaç kullanılıyorsa fan da o kadar kullanılsın istiyorum. İşlemci sıcaklığına göre değil, işlemci kullanım oranına göre fan çalışsın istiyorum.
Simdi anladim, BIOS'tan kontrol edin yapilabiliyor mu diye. Tam bir bilgim yok o yuzden yardimci olamiyorum maalesef, ama yapiliyorsa BIOS uzerinden yapiliyordur herhalde.

O şekilde ayarlaman imkansız çünkü işlemci fanları belirli bir RPM hızının altına düşemez elektriksel olarak.

Yeni konular

Geri
Yukarı