R5 3600 macun değişmesine rağmen 80 derece oluyor

Açılışta sadece sistem programları çalışıyor ama son zamanlarda Discord'u daha aktif kullanmaya başladım belki ondan olabilir. Bir bakacağım.

Şu an PC'yi kapatamıyorum ama bakacağım.

Mesh panel 4 fanlı kasa kullanıyorum, arka planda çok uygulamam da açık değil. Normalde yükte 75 dereceyi bile zor görüyordum ama dediğim gibi son zamanlarda böyle anlık değişimler olmaya başladı.

Son 1-2 hafta öncesine kadar ısınma problemi yaşamıyordum, memnundum aslında. Voltaj deyince de aklıma geldi, PSU'nun çok verimli çalışmadığını düşünüyorum. Hatta bir ara garanti servisi PSU fanından ses geldiği için fanını değiştirmişti. PSU yüzünden de olabilir mi acaba? Bir de dediğiniz "sabit voltaj ile UV yapma" olayını nasıl yapabilirim?

Cevap veren herkese çok teşekkür ederim bu arada.
UV veya soğutucu takviyesi yapmayacaksınız. İşlemci montajını tekrar etmenizi tavsiye ederim.

PSU yüzünden de olabilir mi acaba? Bir de dediğiniz "sabit voltaj ile UV yapma" olayını nasıl yapabilirim?
PSU İle alakalı olduğunu pek sanmam. Ben bu rehberden yararlanmıştım.

Müsait olamadığım için yeni cevap verebiliyorum. Ryzen 5 3600 işlemcimin voltaj değerini Ryzen Master ve Prime95 programlarını kullanarak inceledim ve denemelerim sonucu 1,10625 voltaj değerinde ve 4000MHz'de hata vermeden çalıştığını tespit ettim. Sonrasında aynı voltaj değerini anakartın bios ayarlarında da uyguladım. Sonuç olarak işlemcim artık saatlerce cs oynarken bile en fazla 60 dereceleri görüyor.
Voltaj düşürmek için faydalandığım videolar:
Bu içeriği görüntülemek için üçüncü taraf çerezlerini yerleştirmek için izninize ihtiyacımız olacak.
Daha detaylı bilgi için, çerezler sayfamıza bakınız.
: Voltaj düşürme mantığını anlamak için,
Bu içeriği görüntülemek için üçüncü taraf çerezlerini yerleştirmek için izninize ihtiyacımız olacak.
: Ryzen Master ve Prime95'le voltaj düşürme denemeleri için,
: Voltajı Asus B450M-K anakartının bios ayarlarından da düşürmek için bu videoları kullandım.

Not: Voltaj değerini ararken düşükten yükseğe doğru deniyordum. 1,10625'e kadar hata vermişti fakat bu değerde 15 dakikalık testte hiç hata almamıştım. Daha sonra 1,10625'in bir üstü değer olan 1,1125'i test etmeyi denemiş ve 5 dakika içinde hata almıştım. Sonra değeri tekrar 1,10625'e çekip 30 dakika test ettiğimde hiçbir hata almamıştım. Voltaj yükselttiğim halde neden hata verdi anlamadım ama 1,10625 voltajda yaklaşık 3 haftadır kullanmaktayım ve ısınma, kapanma gibi sorunlar yaşamadım.

Bunu yeni bir başlık açıp mı yazmalıydım bilmiyorum. Eğer öyleyse Ryzen 5 3600 Voltaj Düşürme Rehberi diye bir konuya taşıyabilirsiniz.

voltaj.png

Bu işlemcinin genel bir sıcaklık sorunu var. 240mm Sıvı soğutma ile kullanırken bile 75 derece oluyordu. Sebebi de işlemci 1.5V ve üstü gibi fazla voltaj değerlerine çıkıyor. Tek çözümü Boost frekansa sabit bir voltaj ile UV yapmak. Bunu yaptıktan sonra sıcaklık 50 derecelere düşmüştü.

Konuyu hortlatıyorum ama şu an sıcaklık değerlerin nasıl? Aynı sorun bende de var pf 240 sıvı soğutmayla oyunlarda 90 derecelere kadar çıkıyordu sıcaklık. Yani sorun sıvı soğutmada değil midir?

Konuyu hortlatıyorum ama şu an sıcaklık değerlerin nasıl? Aynı sorun bende de var pf 240 sıvı soğutmayla oyunlarda 90 derecelere kadar çıkıyordu sıcaklık. Yani sorun sıvı soğutmada değil midir?
Benim PF240 arızalandı sorun muhtemelen sıvı soğutmada. PF240 Alanların çoğu 1-1.5 yıl kullandıktan sonra sıcaklık sorunu yaşamaya başlıyor. Şu an 5800X kullanıyorum ve hava soğutma ile ona rağmen oyunda 60 derece civarı takılıyor. PF240 İle oyunlarda 95 derece, boşta 60-70 derece falan oluyordu. Ryzen 5 3600 Sağlam bir Sıvı soğutma ile imkanı yok o sıcaklıklara çıkamaz.

Benim PF240 arızalandı sorun muhtemelen sıvı soğutmada. PF240 Alanların çoğu 1-1.5 yıl kullandıktan sonra sıcaklık sorunu yaşamaya başlıyor. Şu an 5800X kullanıyorum ve hava soğutma ile ona rağmen oyunda 60 derece civarı takılıyor. PF240 İle oyunlarda 95 derece, boşta 60-70 derece falan oluyordu. Ryzen 5 3600 Sağlam bir Sıvı soğutma ile imkanı yok o sıcaklıklara çıkamaz.

Bu işlerden pek anlamıyorum. Dışarıdan bakınca bir arıza yok gibi gözüküyor. Bilgisayarı bilgisayarcıya götürdüm o da bir sıkıntı yok dedi. Soğutucuyu servise göndersem bir sıkıntı yok deyip geri göndermelerinden korkuyorum. Şu an CPB kapalı bir şekilde kullanıyorum bilgisayarı. Sıcaklıklar 50-70 arası. Sence ne yapmalıyım? Benim de PF240 kullanalı 1.5 yıl oluyor.

Bu işlerden pek anlamıyorum. Dışarıdan bakınca bir arıza yok gibi gözüküyor. Bilgisayarı bilgisayarcıya götürdüm o da bir sıkıntı yok dedi. Soğutucuyu servise göndersem bir sıkıntı yok deyip geri göndermelerinden korkuyorum. Şu an CPB kapalı bir şekilde kullanıyorum bilgisayarı. Sıcaklıklar 50-70 arası. Sence ne yapmalıyım? Benim de PF240 kullanalı 1.5 yıl oluyor.
Dışardan bakarak anlamak imkansız. Genelde pompa arızası oluyor. İşlemciye takılan kısımda sistemdeki sıvıyı devir daim eden bir pompa bulunuyor. Onda sıkıntı olduğu zaman sıvı yavaş dolaşım yapıyor ya da tam yapamıyor ve soğutma sağlanamıyor. İşlemci yükteyken sıvı soğutma borularına dokun. Birisi çok sıcak diğeri de buz gibi mi?

Teknobiyotik’ten aldıysan garantiye gönder derim. Stok fanla bile CPB kapalıyken aynı değerleri alırsın sıvı soğutmanın sağlam olduğunu pek sanmıyorum. Ben sinerji’den aldığım için muhatap bulamadım garantiye göndermek için çabalıyorum.

Dışarıdan bakarak anlamak imkansız. Genelde pompa arızası oluyor. İşlemciye takılan kısımda sistemdeki sıvıyı devir daim eden bir pompa bulunuyor. Onda sıkıntı olduğu zaman sıvı yavaş dolaşım yapıyor ya da tam yapamıyor ve soğutma sağlanamıyor. İşlemci yükteyken sıvı soğutma borularına dokun. Birisi çok sıcak diğeri de buz gibi mi?

Teknobiyotik'ten aldıysan garantiye gönder derim. Stok fanla bile CPB kapalıyken aynı değerleri alırsın sıvı soğutmanın sağlam olduğunu pek sanmıyorum. Ben Sinerji'den aldığım için muhatap bulamadım garantiye göndermek için çabalıyorum.

AIDA 64 stres testindeyken 3.5'uncu dakikada işlemci 80 dereceyken pompalardan birisi hafif sıcak, diğeri ise soğuktu. 3,5 dakika sonra testi durdurdum bir daha açtım ondan sonra şarteller attı. Soğutucuyu ise Sinerji'den almıştım.

Eğer sorun sıvı soğutmanızda değilse eklediğim linklere bakarak voltaj ayarını düşürmeyi deneyebilirsiniz. Voltaj ayarı yapmadan önce ben de oyunda 78-80’leri görüyordum fakat voltaj ayarını yaptığımdan beri 60’ın üstüne nadir çıkıyor. Boşta ise 40’larda. Ayrıca stok fan kullanıyorum ve CPB auto‘da.

Tam bunu yazarken son mesajınız geldi. Garantiye bir mail atmanızda veya arayıp durumu açıklamanızda fayda var. Sorunun soğutmada olma ihtimali yüksek.

Geri
Yukarı