R5 3600 neden ısınıyor?

ghostrtr

Hectopat
Arkadaşlar iyi forumlar.

Aklıma takılan bir soru olarak R5 3600 neden ısınıyor? Kendisine yakın işlemciler R5 3500X ya da bir önceki nesil R5 2600 işlemciler aynı şartlar altında o kadar ısınmıyor diye biliyorum. Biraz araştırdım ve 3 işlemcinin de 65W TDP değeri olduğunu gördüm. Neden 3600 ısınıyor?

Arkadaşlar iyi forumlar.

Aklıma takılan bir soru olarak R5 3600 neden ısınıyor? Kendisine yakın işlemciler R5 3500X ya da bir önceki nesil R5 2600 işlemciler aynı şartlar altında o kadar ısınmıyor diye biliyorum. Biraz araştırdım ve 3 işlemcinin de 65W TDP değeri olduğunu gördüm. Neden 3600 ısınıyor?

Stok soğutucu kullanıyorsanız normal, o işlemcinin stok soğutucusu onu soğutamıyor.

Arkadaşlar iyi forumlar.

Stock fan yetersiz kalıyor. Soğutucu almanız şart bence. mATX Anakart kullanıyorsanız rahatlıkla montaj için kule tipi soğutucuları inceleyebilirsiniz.

OCCT Power testinde 100W gören bir işlemciye 65W TDP'ye göre üretilen stok soğutucuları koyuyorlar da ondan. Kasa hava akışı iyiyse önüne geçilebiliyor sıcaklıkların.
Ben stok soğutucuyla Prime 95'te 71 derece görüyordum Small FTTs testinde. Kasam Aerocool Aero One Frost.

3600 sakat bir model. Bu daha önce yabancı platformlarda da incelenmişti. Çok fazla üretildi, bir parti diğerini tutmuyor bazen. Kimi kullananlarda serin ve düşük voltajlarda çalışırken kimisinde tavan yapıyor. Stok fanı da en düşük model olunca tuz biber oluyor. 3100/3300X/3500X gibi işlemcilerle kıyaslayınca bu dengesizlik 3600'de daha ön plana çıkıyor maalesef. Örneğin CPB açıkken 3300X'ün frekans hızı uçmasına rağmen sıcaklık olarak 3600 kadar sıkıntı yaşamıyor.

Moderatör ekibi sağ olsun yazdığım şeylerin yarısını silmiş ve insanlar beni yanlış anlamış.

Benim yazdığım şeyleri düzenlersiniz fakat neden yarısından fazlasını silersiniz anlamıyorum !

Geri
Yukarı