R5 3600 neden ısınıyor?

Ben Ryzen 3600 kulanıyorum stok soğutucu ile 90 derece görüyordu ama kule tipi güçlü bir soğutucu aldım 68 derece en fazla.

Anakart'ın belirlediği yüksek ve gereksiz voltaj değerleri yüzünden.
B450 çipsete sahip anakart kullanıyorum ve BIOS'tan voltaj vermeyip her şeyi otomatik kullandığımda işlemcime 1.450v gibi gereksiz fazla değer veriyor.
Bu yüzden de doğal olarak ısınıyor.
Çözümü ctr 2.0 programında buldum.
4.2 GHz'de 1.250V'da kullanıyorum.
CoD Warzone da 49 derece de çalışıyor.

Neden 3600 için de Wraith Stealth kullanmışlar ki Wraith Spire varken.
İşlemci 65W TDP (!) çünkü.

AMD'nin cimriliği. R7 için Prism, R5 için Spire, R3 için Stealth olması gerekiyordu normalde. Benim 1500X'de bile kafam kadar Spire var hem de Cooler Master üretimli bakır tabanlı olanından. 3. nesil Ryzen işlemcilerde bu bakır parçayı da kaldırdı ve Foxconn üretimli kötü versiyonunu koydu AMD.

Bu içeriği görüntülemek için üçüncü taraf çerezlerini yerleştirmek için izninize ihtiyacımız olacak.
Daha detaylı bilgi için, çerezler sayfamıza bakınız.

AMD'nin cimriliği. R7 için Prism, R5 için Spire, R3 için Stealth olması gerekiyordu normalde. Benim 1500X'de bile kafam kadar Spire var hem de Cooler Master üretimli bakır tabanlı olanından. 3. nesil Ryzen işlemcilerde bu bakır parçayı da kaldırdı ve Foxconn üretimli kötü versiyonunu koydu AMD.

Bu içeriği görüntülemek için üçüncü taraf çerezlerini yerleştirmek için izninize ihtiyacımız olacak.
Daha detaylı bilgi için, çerezler sayfamıza bakınız.
Valla ne konursa konsun stok soğutucularda adam akıllı iş gören tek model Wraith Prism. Gerisi boş. Koymasınlar daha iyi, 70 TL'lik M.200 bile tokatlıyor Wraith Stealth'ı. Stok soğutucuyu çıkartsınlar fiyatı düşürsünler kabulüm.

Valla ne konursa konsun stok soğutucularda adam akıllı iş gören tek model Wraith Prism. Gerisi boş. Koymasınlar daha iyi, 70 TL'lik M.200 bile tokatlıyor Wraith Stealth'ı. Stok soğutucuyu çıkartsınlar fiyatı düşürsünler kabulüm.

İşlemciye göre dengeli soğutucu koydukları sürece idare ediyordu. 1. nesil R5 fan dağılımı buydu, sonradan şımardılar.

R5 1400 - Wraith Stealth
R5 1500X - Wraith Spire
R5 1600 - Wraith Spire
R5 1600X - Wraith Max (fansız ve ucuza satılanı da vardı bunun)

Anakart'ın belirlediği yüksek ve gereksiz voltaj değerleri yüzünden.
B450 çipsete sahip anakart kullanıyorum ve BIOS'tan voltaj vermeyip her şeyi otomatik kullandığımda işlemcime 1.450v gibi gereksiz fazla değer veriyor.
Bu yüzden de doğal olarak ısınıyor.
Çözümü ctr 2.0 programında buldum.
4.2 GHz'de 1.250V'da kullanıyorum.
CoD Warzone da 49 derece de çalışıyor.
Nasıl yaptınız?

Yeni konular

Geri
Yukarı