R5 3600 oyunda 90 derece normal mi?

Ghost1608

Decapat
Kasanın hava akışı gayet yeterli. Kasada problem yok. Cam açıkken de kapalıyken de 90 dereceyi geçiyor. Fortnite oynarken fan stok fan overclock vs. yapmadim. Bu sıcaklık normal mi? Değilse nasıl çözebilirim?

Sistemim;
Kasa: Thermaltek V200 600W 80Plus 3X Pure Plus
Anakart: ASUS Prime B450M-K 4400MHz(OC) DDR4 soket AM4 M.2 DVI VGA mATX.
CPU soğutucu: Stok fan.
CPU: Ryzen 5 3600.

Son düzenleyen: Moderatör:
Kasanın hava akışı gayet yeterli. Kasada problem yok. Cam açıkken de kapalıyken de 90 dereceyi geçiyor. Fortnite oynarken fan stok fan overclock vs. yapmadim. Bu sıcaklık normal mi? Değilse nasıl çözebilirim?

Sistemim;
Kasa: Thermaltek V200 600W 80Plus 3X Pure Plus
Hocam bakin 90 derecede saatlerce işlemcinizi çalistirirsaniz. Bir süre sonra genleşme bükülme sonucu işlemci plakası üzerinde çatlaklar meydana gelir. Buda sizin işlemcinizi daha kısa süre kullanmanızı ve ömründen yemenize sebep olur. Soğutucu tam oturmamıştır , başka bir sorundur. Onu çok bilmem ama bu sıcaklıklarda işlemci çalıştırmak çok da doğru değil çünkü zarar veriyorsunuz. Oyun içerisinde 90 dereceyi görüyorsa işlemci %100 yükte 100 derece görecektir. Benim size önerim işlemciyi bu sıcaklıklarda çalıştırmayın. Gerekirse paraya kıyın ve soğutma alın. Tabiki bu bahsettiğim uzun vadede oluşacak sorunlar.

3600 ve stok soğutucusu wraith stealth için 90 derece normal. Genel olarak ise 90 derece sıcaklık işlemciler için anormal.

Bunu bir nebze azaltmak için BIOS'dan CPB (Core performance boost) kapatmalısın veya yeni bir soğutucu almalısın. 1 haftadır çeşitli konularda tartışılıyor zaten göz atmak istersen.

AMD'nin stok soğutucuları her ne kadar kaliteli olsa da günümüz şartlarında sadece idare edecek kadar yeterli oluyor. Sizin işlemcinizle aynı değil ama R5 1600'ün stok soğutucusun yerine elime geçen kule tipi soğutucusu taktım. Stres testinde 78 dereceden 53 dereceye, oyunlarda 68 dereceden 50 dereceye, boşta 42 dereceden 30 dereceye düştü. Kesinlikle uygun fiyatlı bil eolsa kule tipi suğutucu tavsiye ediyorum.

Sistemim;
Kasa: Thermaltek V200 600W 80Plus 3X Pure Plus.

BIOS / Advanced / Core performance Boost.
Bu sekmeleri takip et CPB'yi kapat bro.

Yeni konular

Geri
Yukarı