R5 3600 oyunlarda bilgisayar kapanıyor ve açılmıyor

mrtakgms

Centipat
Yer
İstanbul
Daha fazla  
Meslek
Öğrenci
Selam arkadaşlar yeni alınan(1 Ay) bir sistemde bazı oyunlar bilgisayarın kapanmasına neden oluyorsa ve BIOS pilini çıkarıp takmadan bilgisayar açılmıyorsa hangi parça sorunludur? Bilgisayarımı yeni aldığım için parça olarak mı yoksa direkt kasa olarak mı servise göndereceğimi bilmiyorum.
Bu sorunu ilk Valorant oynamaya çalışırken yaşamıştım. Epey uğraştıktan sonra sadece Valorant'da yaşadığım için daha fazla uğraşmamaya karar verdim. Ama az önce Dead Cells oyununa ilk defa girdikten 5 dakika sonra bilgisayarım kapandı ve yine aynı sorunu yaşadım. Ve tekrar BIOS pilini çıkarıp taktım bilgisayarım açıldı ancak oyuna her girişimde bu durumla karşılaşmaktayım. Çözüm için sadece RAM yerlerini değiştirip bilgisayarıma format attım ama işe yaramadı.
Sistemim:
Cougar 700W 80+ Bronz Sertifikalı PSU.
Ryzen 5 3600.
XFX RX5700.
2x8 GB 3000 RAM.
Gigabyte B450M S2H.
Ayrıca Windows 10 Sürüm 2004 kullanmaktayım.

Ekran kartı frekansını 400-500 MHz düşürüp tekrar oyuna girip dener misin?

Düzenleme:

MemTest yada Windows'un kendi programı ile bellekleri test edin.
Disklerin sağlığını kontrol edin.

Güç kaynağı yetmeme gibi problemi aklımdan bile geçmedi. İşlemci de gayet yüksek.
Cevabınızı gördüğüm an bu testi yapmak için yola koyuldum ve an itibariyle test bitti.Sonuç olarak hiç hata çıkmadı.Acaba Bilgisayarcıya götürüp sorunumu anlatsam bana sorunun ne olduğunu söyler mi?

Yeni konular

Geri
Yukarı