R5 3600 oyunlarda düşük kullanılıyor

• Konuyu başlatan vaxq
  • Başlangıç Tarihi
  • Mesaj 14
  • Görüntüleme 503

vaxq

Decapat
Yer
Ankara
Daha fazla  
İşlemcimde nedenini anlamadığım bir sıkıntı var. Sıcaklık yüksek olduğu için bilgisayar kasıyor sandım, Snowman T6 Ultra aldım, sıcaklık düştü ama performans bir türlü yükselmedi.

Sistem özelliklerim:
  • Ryzen 5 3600.
  • GTX 1660 Super.
  • ASUS Prime BM-450k II.
  • Corsair Carbide Spec-Delta kasa.
  • DDR4 16 GB RAM.
Oyunlarda ilk görseldeki gibi boş alanlara baktığımda FPS olması gerektiği gibi 140-150 değerinde, fakat ne zaman kalabalık bir ortama baksam, ekrana biraz efekt girse bir anda FPS 90-100'lere düşüyor. Ben bu sonuçları orta grafikte alırken internetteki test videolarında en yüksek ayarlarda 130-140 sabit FPS alınıyor. Sorunun işlemcinin kendini kullanmaması olduğunu düşünüyorum, MSI Afterburner'da işlemci kullanımı hiç yerinden oynamıyor. Sizce sebebi nedir ve nasıl çözebilirim?

1656882648538.png

1656882655752.png

Performans testi için de video;

Bu içeriği görüntülemek için üçüncü taraf çerezlerini yerleştirmek için izninize ihtiyacımız olacak.
Daha detaylı bilgi için, çerezler sayfamıza bakınız.

Son düzenleyen: Moderatör:
CPU'nun genel kullanımı çok çekirdekli işlemcilerde genelde öyle düşük yüzdeli gözükür çünkü çoğu oyun işlemcinin tek çekirdeğine yük bindirir. Asıl işlemcinin 12 çekirdeğinin de yüzdesini açıp bakman gerekir.
Kasmıyorken ki hali;
1656885253332.png

Kasarken ki hali;
1656885267618.png

Bu değerlere bakınca herhangi bir darboğaz görülmüyor. Yani ekran kartı tamamen kullanılıyor iki fotoğrafta da. FPS'in düşük olduğu zaman ekranda FPS'i düşüren nesneler veya daha fazla oyuncu olabilir.
Hocam, zaten biliyorum ekrana daha çok şey girdiğinde fpsin düştüğünü. Sorun, bilgisayarı ilk aldığım zaman böyle bir sorunun olmaması. Sonradan bu sıkıntı çıkmaya başladı. Aynı oyun, aynı sistemle oyunun test edildiği youtube videolarında en yüksek ayarlarda 130-140 fps alıyor insanlar, ben şu an orta ayarlarda 100 fps görüyorum. Bunun olmaması gerek, çünkü zaten eskiden böyle değildi.

Bunun olmaması gerek, çünkü zaten eskiden böyle değildi.
Anladım. Bu süre içerisinde oyuna gelen güncellemeler de etkilemiş olabilir. Kullanılan ekran kartı sürücüsünün sürümünün etkisi olabilir. Yani işlemci ve ekran kartı kullanımı ve sıcaklıklarında hiçbir sorun olmadığı için sorun oyunda gibi geldi bana.

İki fotoğraftın farkı biri işlemci hızı 4125 MHz, diğerinde 4075 MHz ve ekran kartı hızı. Bu değerler sürekli değişken mi?
O değerleri elle ayarlamadıktan sonra sürekli belli bir aralıkta değişkenlik gösteriyor diye biliyorum, en azından benim sistemde de öyle. Manuel olarak ayarlayınca sabit oluyor sadece. Stok olarak bırakınca 50-75MHz farklılıklar oluşabiliyor işlemcide.

Yeni konular

Geri
Yukarı