R5 3600-RX5600 XT sistem uyumlu mu?

cas35

Hectopat
Daha fazla  
Merhaba, ilk defa sistem topluyorum ve uyumluluk konularında pek bir bilgim yok.

Bir tek ekran kartim hazir XFX Thic II RX 5600XT.

Alacağım parçalar:

Ryzen 5 3600.
G.Skill Ripjaws 8×2 3600MHz.
MSI B450M PRO VDH-Max 3866MHz.(OC)

Anakartta benim icin işlemciye gerektiğinde OC yaptığım zaman kaldırması önemli, bu yüzden mosfet soğutuculu modelleri tercih etmekteyim. Genişletilebilir RAM slotuna sahip olmasıda avantaj. Ancak bu anakartin kullanıcılarını pek bulamadım bu yüzden bir güvensizliğim mevcut.

Sizce bu sistem parcaları arasında uyumluluk sorunu yaşar mıyım? Şunu alma bunu al gibisinden bir öneriniz var mı?

Bu parçalar toplamda 2800 TL tutuyor ve bu sınırı pek aşmak istemiyorum. 600W mesh RGB kasa öneriniz varsa onu da bekliyorum. Teşekkürler.

Son düzenleyen: Moderatör:
Sistemde bir sorun yok fakat ekran kartını XFX yerine Sapphire almanızı tavsiye ederim. XFX kartlarda ısınma sorunu var.
Incehesapın gaming gecesinden uygun fiyata aldım ısı değerlerinin biraz yüksek olduğunu biliyorum bu yüzden iyi soğutacak bir kasa almayı düşünüyorum

Kasa ve PSU için bütçe nedir?

Fiyat performans bakımından OC konusunda rahat ettirecek kart ASRock B450M Pro4 olur ama stok soğutucu ile bir şey yapamazsınız:
(Güncel BIOS olup olmadığını sorun)

Bu içeriği görüntülemek için üçüncü taraf çerezlerini yerleştirmek için izninize ihtiyacımız olacak.
Daha detaylı bilgi için, çerezler sayfamıza bakınız.

Aynı yapıya sahip K4 modelinin olduğu karşılaştırma:
Bu içeriği görüntülemek için üçüncü taraf çerezlerini yerleştirmek için izninize ihtiyacımız olacak.

Merhaba, ilk defa sistem topluyorum ve uyumluluk konularında pek bir bilgim yok.

Bir tek ekran kartim hazir XFX thic II RX 5600XT.

Alacağım parçalar:

Ryzen 5 3600.
G.Skill Ripjaws 8×2 3600MHz.
MSI B450M PRO VDH-Max 3866MHz.(OC)

Anakartta benim icin işlemciye gerektiğinde OC yaptığım zaman kaldırması önemli, bu yüzden mosfet soğutuculu modelleri tercih etmekteyim. Genişletilebilir RAM slotuna sahip olmasıda avantaj. Ancak bu anakartin kullanıcılarını pek bulamadım bu yüzden bir güvensizliğim mevcut.

Sizce bu sistem parcaları arasında uyumluluk sorunu yaşar mıyım? Şunu alma bunu al gibisinden bir öneriniz var mı?

Bu parçalar toplamda 2800 TL tutuyor ve bu sınırı pek aşmak istemiyorum. 600W mesh RGB kasa öneriniz varsa onu da bekliyorum. Teşekkürler.

RX 5600 XT yerine bütçe yeterse 5700 ya da 2060S alınabilir. 6 GB VRAM az kalabilir ne olur ne olmaz 8 VRAM gerek. Anakartı Tomahawk Max seçebilirsiniz. Kasa olarak.
Bu güzel bir seçim olur.

Fiyat performans bakımından OC konusunda rahat ettirecek kart ASRock B450M Pro4 olur ama stok soğutucu ile bir şey yapamazsınız:

RX 5600 XT yerine bütçe yeterse 5700 ya da 2060S alınabilir. 6 GB VRAM az kalabilir ne olur ne olmaz 8 VRAM gerek. Anakartı Tomahawk Max seçebilirsiniz.

5600 xt'yi zaten indirimden günümüz şartları için 2150 tl gibi bir uygun rakama aldım şimdilik benim için yeterli. İleride değiştiririm. Şuanda benim için önemli olan ileriye dönük olarak fiyat/performansıda korumak kaydıyla iyi bir işlemci,anakart,ram kombinasyonu kurmak

Detaylı bilgi ve ilginiz için teşekkürler.
Kasa ve psu'ya ayırdığım bütçe max 800 tl öyle çok marka da gözüm yok iyi havalanan mümkünse mesh bir kasa ve min 600w güvenilir bir psu benim için yeterli.
Yolladığınız anakart gerçekten güzel duruyor ancak 3600 mhz ram almayı düşünüyorum oc ile kullanmak mümkün olur mu bilemedim

5600 XT'yi zaten indirimden günümüz şartları için 2150 TL gibi bir uygun rakama aldım şimdilik benim için yeterli. İleri de değiştiririm. Şu anda benim için önemli olan ileriye dönük olarak fiyat/performansıda korumak kaydıyla iyi bir işlemci, anakart, RAM kombinasyonu kurmak.

İşlemcin yeterince ileriye dönük anakrttan o kadar fazla şey bekleme derim çünkü B450 anakrtlar 4. nesil ile uyumlu olmayacak. B550'yi bekleyebilirsin. RAM'leri CL16 3200 MHz seçmek daha mantıklı olabilir. İleri dönük bir şey istiyorsanız 6 GB VRAM yetersiz kalabilir. En azından 2060 almanızı öneririm.
Artık nasıl RAM'lar 16 GB standart oldu VRAM konusunda da 8 GB standart oldu bence biraz daha biriktirip 8 GB VRAM'li bir kart almanız sistemi ömrünü uzatacaktır.

İşlemcin yeterince ileriye dönük anakrttan o kadar fazla şey bekleme derim çünkü B450 anakrtlar 4. nesil ile uyumlu olmayacak. B550'yi bekleyebilirsin. RAM'leri CL16 3200 MHz seçmek daha mantıklı olabilir. İleri dönük bir şey istiyorsanız 6 GB VRAM yetersiz kalabilir. En azından 2060 almanızı öneririm.
Artık nasıl RAM'lar 16 GB standart oldu VRAM konusunda da 8 GB standart oldu bence biraz daha biriktirip 8 GB VRAM'li bir kart almanız sistemi ömrünü uzatacaktır.
amacım rx 5700 almaktı bu nasip oldu yaza doğru olur da dolar düşerse bu kartı satıp 5700xt'ye geçebilirim. b450 anakart r5 3600 ile beni uzun süre götürür diye düşünüyorum o yüzden b550 beklemeyeceğim ve her sitede destekleyip desteklemeyeceği yönünde farklı haberler var desteklerse bu durumda işime gelir

Amacım RX 5700 almaktı bu nasip oldu yaza doğru olur da dolar düşerse bu kartı satıp 5700XT'ye geçebilirim. B450 anakart R5 3600 ile beni uzun süre götürür diye düşünüyorum o yüzden B550 beklemeyeceğim ve her sitede destekleyip desteklemeyeceği yönünde farklı haberler var desteklerse bu durumda işime gelir.

Ben de RX 5700 XT.
3600.
B450 ile bir sistem toplayacağım B550 ucuza çıkarsa ona geçeceğim. Bu devirde toplamak saçma geldiği için bana kasım'ı bekleyeceğim. Yeni Intel AMD CPU ve NVIDIA AMD GPU'ları çıkmış olur eskilerin fiyatları da ucuzlamış olur. Toplamadıysanız henüz beklemek daha iyi seçimler yapmanıza yardımcı olabilir. (3600X ile 3600 arasında hiç fark yok eğer OC yapacaksanız ikisi aşağı yukarı aynı performansı verecektir 3600X'e 300 TL fazla vermenize gerek yok. O parayı GPU bütçesine ekleyebilirsiniz.)

Zaten alacağınız çoğu anakartı direkt olarak 3600 MHz kullanamazsınız ben zaten 3200 MHz RAM önerdim bütçeyi aşmaması için.

Kasa ve PSU:
(Kasanın ön kısmının yarısı mesh)

Yeni konular

Geri
Yukarı