R5 3600 & RX580 kurulum sonrası yapılması gerekenler nedir?

anilcaliskan

Kilopat
Makaleler
1
Merhaba.

Bu kategoride yer alan "Intel & AMD kurulum imajı" ile hiçbir hata almadan kurulum yapım. Genel olarak(ses, iCloud, Ethernet, ekran kartı, işlemci marka&model vb.) Her şey tamam gibi, tek bir problem var smc ile alakalı ama tam ne olduğunu anlamadım.

AMD Power gadget uygulamasını kurdum, kext olarak virtualsmc ekleyip Config güncelledim. Sorun şu ki işlemci sürekli 4.0GHz'e Boost oluyor, bu yüzden çok ısınıyor. Ekran kartı fanları tarayıcı bile açsam hemen çalışıyor, normalde Windows'ta bu kadar sık çalışmıyor.

Power gadget sorunsuz çalışıyor, bilgisayar kaç derece çekirdekler hangi hızlarda çalışıyor bunları sorusuz monitör ediyorum. Sadece smc Fans'ı açmaya çalıştığımda 'could not found driver for your smc' hatası alıyorum. Fan kontrolü çalışmıyor anladığım kadarıyla. Muhtemelen sorun burada ama bu kısmı çalıştıramadım.

Şu an için Power Gadget'tan çekirdek hızlarını 2.2'ye sabitledim. Bu şekilde bile 50-55 derece civarında. Kasamın hava akışı normalde iyi, Windows tarafında boşta 38-40 derece civarında.

Sistem raporundan PCI bölümünde bu bilgisayar PCI aygıtı içermiyor diyor. Belki burayla alakalı bir sorunda olabilir.

Ekstra farklı olarak kurmam gereken şeyler var mı?

Sistemim:
  • İşlemci: Ryzen 5 3600 @ 3.60 GHz
  • Anakart: ASUS Prime B350M-A
  • Ekran kartı: Sapphire Nitro+ RX580 8 GB
  • RAM: Corsair Vengeance LPX 16 GB (2x8) 3000MHz DDR4
  • SSD: SanDisk 240GB SATA SSD

Geri
Yukarı