R5 3600 sistem başlatma ekranında takıldı

FaLSe

Hectopat
Daha fazla  
Meslek
Öğrenci
Arkadaşlar selam. Kusura bakmayın konuyu nereye açacağımı bilemediğim için buraya açıyorum. 20 gün içinde bir sistem topladım sistem özelliklerim bu şekilde;

RX 5600 XT Sapphire Pulse.
Ryzen 5 3600.
Corsair CV650W 80+
Apache panther 8x2 16 GB DDR4 CL16 RAM.
B450M S2H anakart.

Şimdi bilgisayarcıya bilgisayarı kurdurttum. Geldim ekran kartı sürücüsünü güncelledim. GTA 5 CS:GO gibi oyunları yükledim. En başta sıkıntı yoktu lakin 2 gün sonra (bugün) mouseda lag olmaya başladı. Masaüstünde oynatırken laglı hareket ediyor dona dona ilerliyor. Oyunlara giriyorum aynı sorun oyunların ikisinde de var v-Sync kapalı (alakası olduğunu düşünmüyorum) sağa sola dönerken kasarak dönüyor mouse 1-2 dakika sürüyor sonra düzeliyor. 5 dakika sonra tekrar başlıyor aynı sorun. Tüm USB portları 2.0 3.0 vs denedim. FPS'te herhangi bir düşüş kesinlikle yok takip ettim. FurMark ve OCCT ile hem ekran kartını (2 kere) hem de PSU'yu teste soktum fakat ikisi de nomal çalışıyor. Sıcaklık değerleri vs. her şey nomal fakat bu sorun vardı. Bende Driverboost ile güncel olmayan sürücüleri güncelleyeyim dedim. Driverboost 12 tane güncellenecek sürücü buldu, bunları güncelledim ve yeniden başlatma gerekiyor dediği için yeniden başlattım. Bir daha da açılmadı bilgisayar. 2 kere otomatik onarma moduna geçti yeniden başlattım, ondan sonra başlatma ekranında kaldı ve hala açılmıyor. Mouse kablosuz ve düşük kalitede bir mouse. Pazartesi bilgisayarcıya götürüp format attıracağım ve yeni kablolu kaliteli bir mouse alacağım. Sizin çözüm sunacağınız bir şey var mı? Yepyeni sıfır sistemde bu sorunları yaşamak çok üzüyor ve moralim çok bozuk maalesef.

BF688FDA-D748-4BD9-9090-F0F4D1904800.jpeg

Sürücülerinizi Driverboost vb. programlarla güncellemeyin, kendi sitelerinden yahut Aygıt Yöneticisi üzerinden güncelleyin. Başlatma seçeneklerine ulaşabiliyorsanız ağ ile güvenli moda girip Display Driver Uninstaller indirin, bununla ekran kartı ve ses sürücülerini kaldırın. Yüklenen diğer sürücüleri (12 tane sürücü ne sürücüsü olabilir, bir fikrim yok) de bulabilirseniz kaldırın, fakat nasıl bulunabileceği konusunda bilgim yok. Ardından ekran kartı sürücülerini AMD'nin sitesinden indirip kurun.

Bunlarla uğraşamam derseniz sistemi sıfırlayın ya da format atın. Ekran kartı sürücülerini AMD'nin sitesinden indirin, tek ihtiyacınız olan o sürücüler. Diğerleri Windows tarafından otomatik olarak yükleniyor zaten.

Farenin donmasının sebebinin ise fareden kaynaklandığını düşünüyorum ama emin olamayacağım. Başka bir fareyle deneyerek öğrenebilirsiniz.

Sisteminizde manuel overclock var mı diye kontrol edin. Stabil olmazsa özellikle de RAM bu sorunu çıkarabiliyor. Ek olarak Driver Booster vb. programlar sistemi onarmaz, aksine mahveder. Harici yazılım kullanmamaya çalışın. BIOS pilini çıkarıp önce BIOS'u sıfırlayın. Sonrasında başka bir bilgisayarda format USB'si hazırlayıp baştan temiz bir kurulum yapın hocam.

Sürücülerinizi Driverboost vb. programlarla güncellemeyin, kendi sitelerinden yahut Aygıt Yöneticisi üzerinden güncelleyin. Başlatma seçeneklerine ulaşabiliyorsanız ağ ile güvenli moda girip Display Driver Uninstaller indirin, bununla ekran kartı ve ses sürücülerini kaldırın. Yüklenen diğer sürücüleri (12 tane sürücü ne sürücüsü olabilir, bir fikrim yok) de bulabilirseniz kaldırın, fakat nasıl bulunabileceği konusunda bilgim yok. Ardından ekran kartı sürücülerini AMD'nin sitesinden indirip kurun.

Bunlarla uğraşamam derseniz sistemi sıfırlayın ya da format atın. Ekran kartı sürücülerini AMD'nin sitesinden indirin, tek ihtiyacınız olan o sürücüler. Diğerleri Windows tarafından otomatik olarak yükleniyor zaten.

Farenin donmasının sebebinin ise fareden kaynaklandığını düşünüyorum ama emin olamayacağım. Başka bir fareyle deneyerek öğrenebilirsiniz.

Çok haklısınız bir daha asla böyle bir program kullanmam elle tek tek indirmek en mantıklısı. Hocam benim sorunum mouse. Mouse yüzünden girdim bu işlere yoksa bilgisayar takır takır çalışıyordu. Umarım formattan sonra yeni alacağım mouse ile böyle bir sorun çıkmaz tekrardan.

Sürücü güncellemek için 3.part uygulamaları kullamak yerine mutlaka resmi sayfadan orjinal chipset, ekran kartı vs sürücülerinizi elle kendiniz kurun. Temiz kurulum yapıp dediklerimi yapın sorun çözülecektir.

Sisteminizde manuel overclock var mı diye kontrol edin. Stabil olmazsa özellikle de RAM bu sorunu çıkarabiliyor. Ek olarak Driver Booster vb. programlar sistemi onarmaz, aksine mahveder. Harici yazılım kullanmamaya çalışın. BIOS pilini çıkarıp önce BIOS'u sıfırlayın. Sonrasında başka bir bilgisayarda format USB'si hazırlayıp baştan temiz bir kurulum yapın hocam.

Hocam BIOS'tan RAM'ler için XMP açtım onun yüzünden böyle bir mouse sorunu olabilir mi sizce? XMP'yi kapatsam daha mı iyi olur? XMP'nin zararı yok demişler ama forumda. Bir de BIOS pilini şu an çıkarsam PZT götüreceğim formata sıkıntı olmaz değil mi? Sadece çıkarıp takıyor muyum pili?
Sürücü güncellemek için 3.part uygulamaları kullamak yerine mutlaka resmi sayfadan orijinal chipset, ekran kartı vs sürücülerinizi elle kendiniz kurun. Temiz kurulum yapıp dediklerimi yapın sorun çözülecektir.

Hocam en başta zaten öyle yaptık. Hepsini kendi sitesinden kurduk. 2 gün sorun yoktu ama garip bir şekilde mouse lag yapmaya başladı masaüstünde ve oyunlarda. FPS düşmeside olmuyor lakin mouse laga giriyor. Tüm portları denedim sorun aynı. Mouse eski ve kalitesiz bir mouse bundan olabilir mi? Formattan sonra yeni bir mouse ile deneyeceğim aynı sorun çıkarsa ne yapabilirim?

Hocam BIOS'tan RAM'ler için XMP açtım onun yüzünden böyle bir mouse sorunu olabilir mi sizce? XMP'yi kapatsam daha mı iyi olur? XMP'nin zararı yok demişler ama forumda. Bir de BIOS pilini şu an çıkarsam PZT götüreceğim formata sıkıntı olmaz değil mi? Sadece çıkarıp takıyor muyum pili?
Hayır hocam XMP sorun yapmaz. BIOS ayarlarına bilgisayarcı dokunmadıysa ve siz sadece XMP açtıysanız sorun yok. Benim takıldığım nokta şu: siz sorunu Driver Booster öncesi de yaşamışsınız. Ya farenizde sorun var ya da bir bileşen stabil değil demektir. Bu anlık takılmaların nedeni genellikle RAM oluyor. Hiç uğraşmayın pille şimdilik ayar değişmediyseniz. Format attırın, yeni mouse ile deneyin. Yine düzelmezse dediğim pil olayını yapıp tekrar sadece XMP açın. Eğer yine sorun yaşarsanız RAM'lerden birini çıkararak sıra sıra deneyin. Düzelme olursa biri arızalıdır, onu garantiye yollarsınız. Yoksa başka çözümler aranır. Ama büyük ihtimal öyle ya da böyle bu dediklerimden biriyle çözülür sorun.

Hayır hocam XMP sorun yapmaz. BIOS ayarlarına bilgisayarcı dokunmadıysa ve siz sadece XMP açtıysanız sorun yok. Benim takıldığım nokta şu: Siz sorunu Driver Booster öncesi de yaşamışsınız. Ya farenizde sorun var ya da bir bileşen stabil değil demektir. Bu anlık takılmaların nedeni genellikle RAM oluyor. Hiç uğraşmayın pille şimdilik ayar değişmediyseniz. Format attırın, yeni mouse ile deneyin. Yine düzelmezse dediğim pil olayını yapıp tekrar sadece XMP açın. Eğer yine sorun yaşarsanız RAM'lerden birini çıkararak sıra sıra deneyin. Düzelme olursa biri arızalıdır, onu garantiye yollarsınız. Yoksa başka çözümler aranır. Ama büyük ihtimal öyle ya da böyle bu dediklerimden biriyle çözülür sorun.

Hocam bu arada yazmayı unutmuşum Recep Baltaş'ın RAM testi videosunu uyguladım ve RAM'lerde sıkıntı çıkmadı. Sorunsuz görünüyor. Sorun büyük ihtimal Windows 10 veya mouse ile alakalı. Evet benim de kafamı karıştıran o. Hadi bu driverboost çökertti diyelim bilgisayarı. Lakin ondan önce hiçbir işlem yapmamama rağmen neden böyle bir sorun çıkarttı mouse onu bilmiyorum. Eski bilgisayarımda Windows 7 vardı ve sorunsuz çalışıyordu. Bunda da 2 gün sorunsuz çalıştı ama sonra bugün böyle garip arızalar vermeye başladı. Bu arada BIOS'ta şu an sadece XMP açık. Formattan sonra XMP açık halde mi oluyor? Yoksa tekrar açmam gerekiyor mu?

Hocam BIOS güncellemesi yaptınız mı? Bende yaptıktan sonra böyle başlatma ekranında takılma sorun olmuştu, BIOS pilini çıkarttım 15 saniye falan geri takınca ve BIOS sıfırlanınca düzelmişti.

Hocam bu arada yazmayı unutmuşum Recep Baltaş'ın RAM testi videosunu uyguladım ve RAM'lerde sıkıntı çıkmadı. Sorunsuz görünüyor. Sorun büyük ihtimal Windows 10 veya mouse ile alakalı. Evet benim de kafamı karıştıran o. Hadi bu driverboost çökertti diyelim bilgisayarı. Lakin ondan önce hiçbir işlem yapmamama rağmen neden böyle bir sorun çıkarttı mouse onu bilmiyorum. Eski bilgisayarımda Windows 7 vardı ve sorunsuz çalışıyordu. Bunda da 2 gün sorunsuz çalıştı ama sonra bugün böyle garip arızalar vermeye başladı. Bu arada BIOS'ta şu an sadece XMP açık. Formattan sonra XMP açık halde mi oluyor? Yoksa tekrar açmam gerekiyor mu?
Optik ıslanmış veya başka bir sorunu olabilir. Benimde ucuz bir mausum vardı. csde kendi kendine silah seçiyordu. Maus değiştirince sorun çözüldü. Ben GXT serisi mouse öneririm . Ucuz ve güzel

Yeni konular

Geri
Yukarı