R5 3600 sistem Boot hatası

sam0ftw

Hectopat
Sistemim bazen bilgisayarı açma tuşuna bastığımda Boot olmuyor. Bazense Windows açıkken birdenbire gidiyor ve tekrar açmaya çalıştığımda "reboot and select proper Boot device or ınsert Boot media in selected Boot device and press a Key" hatası alıyorum. Bazen BIOS ekranına gittiğimde Windows Boot Manager gözükmüyor. Yazılım olarak her şey güncel. Sizce bu hatanın sebebi ne olabilir?
AMD Ryzen 5 3600, Gigabyte B450M S2H 3200MHz(OC) RGB M.2 AM4 mATX anakart, Gigabyte Radeon RX 5700 XT Gaming OC 8G 8 GB GDDR6, Thermaltake versa J25 650W80+ tempered glass RGB USB 3.0 ATX mid Tower kasa, XPG 1TB SX6000 PRO NVMe okuma 2100 MB-yazma 1500 MB M.2 SSD, Cooler Master Hyper 212 Black Edition 120mm Intel-AMD uyumlu hava soğutucu, Corsair 16 GB(2x8) Vengeance LPX siyah 3000MHz CL16 DDR4 RAM.

Çözümünü bulabildiniz mi? Aynı işlemci ve anakartı ve ekran kartını kullanmaktayım. BIOS'u son sürüm mü kullanıyorsunuz sizde? Bende BIOS'u son sürüme çekince böyle olmaya başladı Boot kısmından Windows Boot Manager'i görmüyor.

Çözümünü bulabildiniz mi? Aynı işlemci ve anakartı ve ekran kartını kullanmaktayım. BIOS'u son sürüm mü kullanıyorsunuz sizde? Bende BIOS'u son sürüme çekince böyle olmaya başladı Boot kısmından Windows Boot Manager'i görmüyor.
Ben de son BIOS sürümünü kullanmaktayım fakat bende eskiden de windows boot manager'ı görmeme problemi oluyordu. Bahsettiğiniz gibi şimdi bu aralar daha fazla oluyor ve ne yazık ki çözümü bulamadım.

Ben de son BIOS sürümünü kullanmaktayım fakat bende eskiden de Windows Boot Manager'ı görmeme problemi oluyordu. Bahsettiğiniz gibi şimdi bu aralar daha fazla oluyor ve ne yazık ki çözümü bulamadım.

Ben buldum sanırım işinize yarayabilir. Kasanın arka kısmından güç kaynağını kapatıp 5 saniye Power tuşuna basılı tutarak statik akımı boşalttım. Sistem kapansa dahi USB'lerden elektrik verdiği için oluşuyor sanırım. Daha sonra bilgisayarı açtığımda sorunsuz şekilde açıldı ve Windows Boot Manager ile sistemi gördü. Açıldıktan sonra bilgisayar > kurtarma seçeneklerinden > gelişmiş başlangıç ile restart attım bu sefer UEFI olarak değil normal şekilde format attığım için USB üzerinden ve BIOS'a Windows Boot Manager gelmedi. Direkt olarak sistemi yüklediğim M.2 SSD üzerinden sistem açılıyor. Ben bu şekilde çözdüm sorunu, BIOS'a giripte UEFI olarak kurmazsanız sistemi hata almayacaksınız.

Geri
Yukarı