R5 3600 sistem donuyor

NiTian ErXing

Femtopat
Daha fazla  
Selamlar arkadaşlar. Öncelikle sistemimi yazarak giriş yapıyorum;
  • AMD Ryzen 5 3600 3.6GHz 35MB önbellek 6 çekirdek AM4 7nm işlemci.
  • MSI B450-A PRO Max 4133MHz(OC) DDR4 soket AM4 M.2 HDMI DVI VGA ATX anakart.
  • Corsair 16 GB (2x8GB) Vengeance beyaz DDR4 3200MHz CL16 RGB Pro LED Dual kit RAM.
  • Samsung 970 Evo Plus 250GB 3500MB-2300MB/s NVMe M.2 SSD.
  • ASUS GeForce GTX1660 Ti ROG STRIX GDDR6 6 GB 192Bit DX12 NVIDIA ekran kartı.
  • Phanteks Eclipse P350X temperli cam mid Tower ATX RGB bilgisayar kasa.
  • Seasonic focus Plus 750W 80+ Gold tam modüler güç kaynağı.
  • Cooler Master Masterliquid ML240L RGB 240mm işlemci sıvı soğutucu.
  • NZXT aer RGB - 120mm 3'lü paket aydınlatmalı kasa fanı.
  • NZXT aer RGB - 140mm 2'li paket aydınlatmalı kasa fanı.
  • NZXT Hue+ RGB kontrolcü siyah.
  • NZXT Grid+ V3 fan kontrol ünitesi.
  • BenQ GL2460HM 2ms 24" Full HD Dvı/Hdmı siyah LED monitör.
Sistemde güç kaynağı hariç parçalar sıfırdır, NZXT set de sıfır ayarındadır. Başlıkta da belirttiğim gibi, örneğin oyun oynarken; sistem yükteyken vs. herhangi bir donma olmuyor ama standart işlemleri yaparken, mesela Chrome açtığımda bir anda donuyor ve reset atmadan düzelmiyor.

NZXT cam ile ilgili sistemi dondurduğuna dair yabancı forumlarda birçok konu var, öncelikle onu sildim ama ertesi gün yine gün içinde 2 kez kilitlendi sistem. Şu an için sıvı soğutmayı kaldırıp hava soğutmayı takmayı düşünüyorum, BIOS/anakart güncellemesi sonrası temiz bir format atıp NZXT camı kurmadan bir süre kullanmayı düşünüyorum kilitlenme olacak mı diye. Ama bu yapacaklarım da işe yaramazsa önerebileceğiniz şeyler çok işime yarar.

Aklıma gelen bir diğer konu güç kaynağı yetmiyor olabilir mi diye düşünmek oldu. Çok kaliteli bir PSU, sistem aşırı yükteyken herhangi bir sorun da görmedim ama boştayken bu kilitlenme olayı can sıkmaya başladı. Canı gönülden önerilerinize açığım, teşekkürler.

Edit: Sistemi Auto ayarlarda kullanıyorum, herhangi bir OC Girişimim olmadı.

SSD testi yapın. OCCT ile sistemi test edip deneyin.

OCCT ile testi yaptım, herhangi bir sorun çıkmadı hocam. BIOS ilk sürüm imiş onu m7'e guncelledim. RAM'ler 2133MHz'de çalışıyormuş onu 3200'e çektim. AMD cool and quiet özelliğini de devre dışı bıraktım. Memtest ile RAM testi yapacağım son olarak, umarım sorun çözülmüştür.

Yeni konular

Geri
Yukarı