R5 3600 sistem ilk açıldığında geri kapanıyor

nemo

Hectopat
Her sabah aynı şeyi yaşar oldum. Bilgisayarı açıyorum, masaüstüne kadar geliyorum. Sonra aniden ekran gidiyor, bilgisayar kendini yeniden başlatıyor gibi davranıyor ama ekran gittikten sonra görüntü falan gelmiyor. Power tuşuna basıp kapatıyorum, yeniden açınca sorunsuz çalışıyor. Gün boyunca hiç kapanma falan yaşamıyorum, sadece sabahları bilgisayarı ilk açtığında böyle bir sorun oluyor. Yani sabahı aradan çıkartırsam, bilgisayar uzun bir kapalı kalma süresinden sonra ilk açıldığında kendini başlatamıyor, ekran gidiyor diyebilirim.

Gigabyte Radeon RX 5600 XT.
Power Boost VK-G2052S RGB 650W 80+ tempered glass USB 3.0 mid Tower kasa (hala değişmedim :( )
AMD Ryzen 5 3600.
Gigabyte B450M S2H.
Toshiba OCZ 480GB.
2 X G.Skill 8 GB Ripjaws V

Son düzenleyen: Moderatör:
İşlemci kablolarına bak tam takılımı diye 4 pinli ya da 8 pinli işlemcinin yanında kablo takılı olması lazım ona bir bak kontrol et bir de güç kablosunu kontrol et.

PSU değiştim ve sorun devam ediyor. Format atmayı düşünüyorum ama yine düzelmezse boşuna uğraşmaktan korkuyorum, onca dosya falan taşımam gerekecek. Başka önerisi olan var mı?

PSU değiştim ve sorun devam ediyor. Format atmayı düşünüyorum ama yine düzelmezse boşuna uğraşmaktan korkuyorum, onca dosya falan taşımam gerekecek. Başka önerisi olan var mı?
Bu tarz durumlarda güvenilir bir firma bulup tek tek parçaların kontrol ettirilmesi taraftarıyım. Aynı durum değil ancak farklı bir sorunum vardı. Kırk yıl düşünsem aklıma gelmeyecek bir parçadan anakarttan kaynaklıymış sorun. Ben de şu an teknik servis sonucunu bekliyorum.

Bu tarz durumlarda güvenilir bir firma bulup tek tek parçaların kontrol ettirilmesi taraftarıyım. Aynı durum değil ancak farklı bir sorunum vardı. Kırk yıl düşünsem aklıma gelmeyecek bir parçadan anakarttan kaynaklıymış sorun. Ben de şu an teknik servis sonucunu bekliyorum.
Güvenilir bir firma bulmak mı? :( Son çare format atacağım, yine de hiç umutlu değilim.

Hocam şehrinizi bilmiyorum ama ben Ankara'dayım. Hata tespitinde ücret almayan oldukça güvenilir bir yer benim baktırdığım. Sırf bunu bildiğim için taksiyle götürdüm kasayı.
Adana'da götürsem muhtemelen farklı bir pc'yi koltuk altıma koyup eve yollarlar. :D
Oyunlarda veya sistem açıkken hiç kapanmadığı için aslında kafam rahat. Muhtemelen yazılımsal bir problem, ama nasıl bir yazılım onu bilmiyorum.

Adana'da götürsem muhtemelen farklı bir pc'yi koltuk altıma koyup eve yollarlar. :D
Oyunlarda veya sistem açıkken hiç kapanmadığı için aslında kafam rahat. Muhtemelen yazılımsal bir problem, ama nasıl bir yazılım onu bilmiyorum.
Haklısınızdır. Ben sıfırdan parça parça kendim topladım. Yabancı olduğum bir şey de değil ancak ilk defa başıma geldi. İlk defa ben kuracağım işletim sistemini ancak sadece BIOS a girebiliyordum. Boot menüden uefi olarak windows yüklemeyi seçtiğim an windows logosunu göstererek en az 2 en fazla da 6 7 kere yeniden başlayıp sonrasında da görüntüyü kesiyordu. Götürdüğüm yer de tek tek işlemciyi bellekleri ekran kartını ssdyi güç kaynağını anakartı da test etti. Tetiklemiyor ve garantinin halledebileceği büyük ihtimalle de değiştireceği bir problem dedi.

Geri
Yukarı