R5 3600 sistem kendini resetliyor

Emirkrc

Hectopat
İyi günler değerli Technopat üyeleri. Yaklaşık 3 ay önce İncehesap üzerinden almış olduğum bilgisayarım 1 aydır günde 2-3 defa olmak üzere kendini resetlemeye başladı. Tüm driverleri güncelledim. Bildiğim kadarıyla her şeyi yaptım. Fakat hala bir çözüm bulamadım. İnternette araştırmaya devam ederken Windows olay görüntüleyicisini öğrendim ve buraya girdim. Girdiğimde bu hataları gördüm ve sanırsam bilgisayarım kendini bu hatalardan dolayı resetliyor. Olay görüntüleyicisini kullanmayı bilmediğim için ne yapacağımı bilemedim ve size danışmak istedim. Rica etsem yardımcı olabilir misiniz?

Sistem özelliklerim.
İşlemci: Ryzen 5 3600.
Ekran kartı: XFX RX 5600XT thic 3 Ultra.
Anakart: Gigabyte B450M S2H.
RAM: Adata XPG Spectrix D60G 8x2 3000MHz.
SSD: Team GX1 480GB.
HDD: Toshiba 500GB.

Dosya Ekleri

• 2020.12.27-15.37.png
    2020.12.27-15.37.png
    153,4 KB · Görüntüleme: 49
1 Aydır aynı sorunu bende R5 2600'da yaşıyorum nihayetinde 2 gün önce çözdüm. İlk olarak format attım hafifledi ama devam ediyordu kasayı tamamen söküp baştan topladım sağdaki RAM slotumun bozuk oldugunu fark ettim ona taktıgımda bilgisayar hiç açılmıyordu tek 8 RAM'le kullanmaya başlayacaktım uğraştım uğraştım birden çalışmaya başladı kule tipi fan takılıydı tepem attı stok fanı taktım onu takmadan önce hiç sorunum yoktu. Garip bir şekilde bozuk sandığım RAM slotumda calısmaya başladı. Buradan çıkardığım tek şey ne kadar doğru ne kadar yanlış bilmiyorum işlemci soğutucunun vidalarını ne çok gevşek ne de cok sıkı olması. Çok sıktıgımdada gevşek oldugundada problem oldugunu gördüm orta yolu buldum sıkıntısız kullanıyorum. Teknik bilgim kesin ve emin değildir sadece deneyerek bu tarz sonuçlar elde ettim yanlış bilgi vermek istemem.

1 Aydır aynı sorunu bende R5 2600'da yaşıyorum nihayetinde 2 gün önce çözdüm. İlk olarak format attım hafifledi ama devam ediyordu kasayı tamamen söküp baştan topladım sağdaki RAM slotumun bozuk oldugunu fark ettim ona taktıgımda bilgisayar hiç açılmıyordu tek 8 RAM'le kullanmaya başlayacaktım uğraştım uğraştım birden çalışmaya başladı kule tipi fan takılıydı tepem attı stok fanı taktım onu takmadan önce hiç sorunum yoktu. Garip bir şekilde bozuk sandığım RAM slotumda calısmaya başladı. Buradan çıkardığım tek şey ne kadar doğru ne kadar yanlış bilmiyorum işlemci soğutucunun vidalarını ne çok gevşek ne de cok sıkı olması. Çok sıktıgımdada gevşek oldugundada problem oldugunu gördüm orta yolu buldum sıkıntısız kullanıyorum. Teknik bilgim kesin ve emin değildir sadece deneyerek bu tarz sonuçlar elde ettim yanlış bilgi vermek istemem.
Stok fandada aynı sorunu yaşıyordum, aldığım kule tipi fandada aynı sorunu yaşıyorum ondan olduğunu sanmıyorum

Stok fandada aynı sorunu yaşıyordum, aldığım kule tipi fandada aynı sorunu yaşıyorum ondan olduğunu sanmıyorum.

Ben bu sistemi itopya.comdan aldıgımda bana geldiği günden beri anlık donmalar oyun esnası seslerin birbirine girmesi vs vardı. 8 RAM daha ekledim kule tipi fan aldım bu sefer mavi ekran vermeye donup kökten gitmeye vs başladı. Sağdaki slota tek başına herhangi bir RAM'ı taktıgımda BIOS bile gelmiyordu bozuk oldugunu dusundum ama ne hikmetse 2x8 RAM taktıgımda 16 GB RAM'i görüyordu calısıyorduda bilgisayarı Prime 95 le RAM ve işlemci testine soktugumda donup kalıyordu rander testinde donup kalıyordu veya mavi ekran veriyordu örnek veriyorum Valorant oynarken tam oyun bitiyor ana menüye dönerken mavi ekran veriyordu yukarıda yazdıklarımı yapınca ilginç şekilde tüm sıkıntılarım düzeldi anlık donma dahi olmuyor. Bende anlamıyorum umarım bilen çıkar.

PSU'yu kontrol ettin mi? Herhangi bir sorunu var mı?
Benzer bir sorun bende de vardı PSU değiştirdim sistem sorunsuz çalışmaya başladı.

Geri
Yukarı