R5 3600 Sistem Oyunda Kapanıyor

329120

Hectopat
Öncelikle merhaba. İçinden çıkamadığım bir sorunum var. Sistemim oyun esnasında kapanıyor. Kapanıyor ve 5 saniye kadar açılmıyor. Akabinde güç tuşuna basınca hiçbir şey olmamış gibi açılıyor. Sistemimi uzun süre içinde parça parça yeniledim. Son kalan parça ekran kartımı 1 hafta kadar önce Gigabyte 3060 Ti eagle OC modeliyle değiştirdim. Önceki ekran kartım ASUS 1050 Ti'dı (gücünü tamamen anakarttan alan). Daha önceden toplasan 3 defa falan benzer bir sorunla karşılaşmış sorunu bulamamıştım. Ancak 3060'a geçince oyun oynayamaz oldum. RAM'lerden şüphelendim. Hem Memtest86 hem de Windows'un RAM testini yaptım, sonuç ikisinde de tertemiz çıktı. İşin komik yanı OCCT veya AIDA64 stres testlerinden sorunsuz bir şekilde geçerken oyuna gelince bazen 5 dk., bazen 25 dk. sonra sistem kapanıyor. Oyun sırasında GPU ve CPU sıcaklıklarım en fazla 65 derece civarlarına çıkıyorlar. Sizce sistemimin en eski parçası olan PSU bu sorunun nedeni olabilir mi? Güç kaynağım Cooler Master 750W 80+ Gold sertifikalı. Ancak yaklaşık 7 senedir falan kendisiyle beraberiz. Lütfen arkadaşlar, her türlü öneriye açığım. Sorunum neden kaynaklanıyor olabilir?

Anakart: Gigabyte B450 GAMING X.
İşlemci: Ryzen 5 3600.
Ekran kartı: Gigabyte 3060 Ti eagle OC.
RAM: 16 GB Adata Gammix D30 3600MHz.
İşlemci soğutucu: Corsair H45.
Depolama: 500 GB SSD + 2 TB HDD.
PSU: Cooler Master 750W 80+Gold.

Son düzenleyen: Moderatör:
Sıcaklık değerleriniz ne durumda?

Bunu yazmışsınız pardon. Gözümden kaçmış.

AIDA 64 stress testi yaparken sistemin voltaj değerlerini atabilir misiniz?

Yazmıştım aslında, AIDA stres testinde 85 dereceye kadar çıkıyor ancak test başarıyla bitiyor. Oyunlarda ise en fazla 65 derece civarına çıkıyor hem cpu hem gpu.
Gördüm hocam. Gözümden kaçmış kusura bakmayın. Mesajımı düzenledim. Voltaj değerlerini atar mısınız?

Aynı işlemciyi kullanıyorum, hemen hemen aynı sıkıntı bende de var. Bazı oyunlarda pc kapanıyor. Tam kapanma sayılmaz, fanlar bileşenler çalışıyor, ses de var fakat görüntü gidiyor. Benim ekran kartım epey eski bir kart, anakart ve işlemcimiz aynı sizinle. Bendeki psu da biraz eski, onunla alakalı olduğunu düşünüyorum ama henüz sıkıntıyı çözemedim.

Hocam Windows Event loggerı kontrol edebilir misin? Neden kaynaklandığını belki loglayabilmiştir.
Düşüncem güç kaynağı tarafında sıkıntın var. 7 sene sürekli çalışan bir trafo sistemi için uzun bir ömür. İçerideki transformer katında, rectifier katında sorun olabilir.
Başka bir PSU imkanınız varsa bir deneyin derim.

PSU normal şartlarda yetiyor, ancak bir sebepten dolayı yeterli watt veremiyor olabilir. Daha önce karşılaştık. Hem de Corsair PSU'ydu. Başka PSU ile deneme imkanınız var mı ?
Malesef. sizlerden gelecek cevaplara göre PSU satın alacağım artık.
Hocam Windows Event loggerı kontrol edebilir misin? Neden kaynaklandığını belki loglayabilmiştir.
Düşüncem güç kaynağı tarafında sıkıntın var. 7 sene sürekli çalışan bir trafo sistemi için uzun bir ömür. İçerideki transformer katında, rectifier katında sorun olabilir.
Kernel Power 41 den başka bir bilgi vermiyor.

Malesef. Sizlerden gelecek cevaplara göre PSU satın alacağım artık.
Denemeden yapılabilecek bir şey yok. Belki de ufak bir kısa devre oluyor bir yerde ve tak diye gidiyor. Sistemde en çok akım çeken parça ekran kartı, önce ekran kartına tam yük bindirin, kapanmazsa işlemci + ekran kartına bindirin. Muhtemelen sistem kapanır, eğer ilkinde kapanmaz ikincisinde kapanırsa PSU yetmiyor demektir. Eğer ilkinde kapanırsa sadece işlemciyi teste sokarak deneyin o zaman kapanmaz ise muhtemelen PSU kaynaklı.

Geri
Yukarı