R5 3600 sistem yük altında yeniden başlıyor

Harun Efe Atalar

Femtopat
İşlemcim Ryzen 5 3600. Hala anlamış değilim. İşlemcimi yük altında test ediyorum yaklaşık 2 buçuk dakika, sonra restart atıyor. Gördüğüm en yüksek sıcaklık 87 derece. Delireceğim. Oyun oynarken de oyunun yarısında reset atıyor yine sıcaklıklar 95-100 derecelere ulaşmadığı halde. Oyun oynamak için CPB kapatarak oyun oynuyorum ki reset atmasın diye.

Nasıl anlayamadığını anlatacağına biraz detay bilgi versen daha faydalı olurdu, belki biz anlardık. BIOS üzerinden Game Mode, OC Genie gibi ayarların aktif olmadığından emin ol. Stok soğutucu mu kullanıyorsun? Stok soğutucu kullanıyorsan doğru montajlandığından emin misin?

Stok soğutucu kullanıyorsan değiştirmeni şiddetle tavsiye ederim. PBO kapatmayı deneyebilirsin veya son çare CPB kapatmak yerine SMT kapatsan daha faydalı. Genel performansa etkisi CPB'den daha az ve FPS oyunlarının çoğunda kare hızını etkilemiyor.
Biosta hiçbir ayar değiştirmedim.
@Harun Efe Atalar ekran kartı?

Sorun ya sıcaklıklardan ya da güç kaynağından kaynaklanıyor gibi duruyor.
asus dual 1660 super
Mesajınızı şimdi gördüm. PSU ile ilgili olma ihtimali var mı?
Bende tam emin değilim. Yurt dışında kullanılan bir marka sanırım Aigo 650watt.

Öncelikle CPB açık ise kapatıp sıcaklıkları tekrar kontrol edin. Kapalı ise kasanın ön veya yan panelini çıkartıp test edin. Fanların hava alabileceği bir boşluk yok gibi çünkü.

Eğer sıcaklıklar düştükten sonra sistem restart atmıyorsa sorun sıcaklıklardan kaynaklıdır. Sorun devam ediyorsa muhtemelen PSU kaynaklıdır. OCCT ile power testi yapabilirsiniz diyeceğim ancak tam olarak PSU test etmek için doğru program mı emin değilim.

Öncelikle CPB açık ise kapatıp sıcaklıkları tekrar kontrol edin. Kapalı ise kasanın ön veya yan panelini çıkartıp test edin. Fanların hava alabileceği bir boşluk yok gibi çünkü.

Eğer sıcaklıklar düştükten sonra sistem restart atmıyorsa sorun sıcaklıklardan kaynaklıdır. Sorun devam ediyorsa muhtemelen PSU kaynaklıdır. OCCT ile Power testi yapabilirsiniz diyeceğim ancak tam olarak PSU test etmek için doğru program mı emin değilim.

Zaten yan camı ve ön camı çıkardım. CPB açık olunce 88-90 derece yaklaşık 2 buçuk dakika sonra yeniden başlıyor CPB kapalı iken sıcaklıklar gatet iyi 60 dereceyi geçmiyor ve restar da atmıyor.

Yeni konular

Geri
Yukarı