R5 3600 sistemde mavi ekran hatası

İşletim sistemi
Windows 10

reyrasiy

Femtopat
Üç ay önce topladığım sistemim sürekli mavi ekran hataları veriyor. Başlarda bir problem gözükmüyordu, sonradan neredeyse her iki seferde mavi ekran hatası veriyor. Her seferinde farklı hatalar. Güncellemeler ile çözülmeyince buraya konu açma gereği duydum. Son 5 mavi ekran hatası için minidump dosyalarını buldum. Aşağıya linkini bıraktım. Sistemi sıfır parçalarla topladım. 8x2 3200MHz Corsair Vengeance kit RAM kullanıyorum. RAM'leri Memtest yaptım. Hiç hata çıkmadı. Sistemim R5 3600 ve GTX 1660S ekran kartım var. Son güncellemeler yapılı ve BIOS güncel. Yardımınızı bekliyorum. Teşekkürler.

Sürekli mavi ekran hayra alamet değil hocam . Format denediniz mi ? Windowsla alakalı bir problem olabilir . Onun dışında ramleri mavi silgi ile silin ve kasaya bir hava vurun toz vs. kalmasın . Son olarak ekran kartında olabilecek bir arızadan süphelendim . Furmark testi yapıp sonuçları atabilir misiniz ?

Ethernet adaptörü kullanıyorsan onun sürücüsünü güncellemelisin. Güncelleyemezsen 3-4 günlüğüne çıkart.

Ekran kartı sürücünü her zaman güncel tut.

"sfc /scannow" rehberini uygula.

Samsung telefonun ile bir süre bağlanma.

Windows güncelleştirmesi var mı diye kontrol et. Varsa güncelle.

USB portu olarak sadece klavye ve fare takılı kalsın. Diğer USB portları boşta kalsın.

Kullandığın disklere HD Tune yazılımı ile "error scan" testi yap. HDD Sentinel yazılımı ile sağlık derecelerini paylaş ve S.M.A.R.T verilerini paylaş.

Merhaba. Yoğun olduğum için cevap veremedim, özür dilerim. FurMark testi indirip yaptım. Log dosyası almayı unutmuşum ama sorun çıkmadı sanırsam. On dakika test sonucu ort. 40 FPS verdi ve sıcaklık Max. 73 dereceyi gördü. Sistemde geçen yaz aldığım Samsung 860 EVO 500GB SSD kullanıyorum. Disk yeni ve sorunu çıkmadı. Ayrıca "sfc /scannow" işlemini yapmaya başladım. Sonucu ekleyeceğim. @emreuls
Sfc işlemi sonucu da temiz çıktı. SSD, Ram, ekran kartı, işlemci testlerini de yaptım. Çözemedim sorunu. @Ted Kaczynski

Dosya Ekleri

• furmark1.jpeg
    furmark1.jpeg
    163,9 KB · Görüntüleme: 43
  • furmark2.jpeg
    furmark2.jpeg
    172,5 KB · Görüntüleme: 30
  • sfc.png
    sfc.png
    56,2 KB · Görüntüleme: 34
Son düzenleme:
Tekrar mavi ekran aldıysanız dump dosyanızı paylaşın. Az sonra bilgisayarı kapatmak zorundayım. Ailem yüzünden. Çünkü yarın canlı dersler falan var. :(

Şimdi paylaşın ben yarın sabah incelemeye çalışırım.

SSD için S.M.A.R.T ve benchmark verilerini ekledim. @Ted Kaczynski
Tekrar mavi ekran aldıysanız dump dosyanızı paylaşın. Az sonra bilgisayarı kapatmak zorundayım. Ailem yüzünden. Çünkü yarın canlı dersler falan var. :(

Şimdi paylaşın ben yarın sabah incelemeye çalışırım.
Drive linkine 18 ocak adlı klasör ile ekleme yaptım. Teşekkürler.

Dosya Ekleri

• Performance Benchmark_20210118.png
    Performance Benchmark_20210118.png
    24,7 KB · Görüntüleme: 30
  • smart.png
    smart.png
    24,3 KB · Görüntüleme: 36
Görsellere göre disklerde bir sıkıntı yok. Yarın sabah dosyaları inceleyeceğim.
İlk öncelikle kusura bakmayın. Konunun yerini kaybetmişim.

"Dısm" rehberini uygulayın.
Rehber: DISM aracı nedir ve nasıl kullanılır?

HD Tune "error scan" testi kırmızı alan çıktı mı?

Çıkmadı. DISM rehberini de uyguladım. Yine sorun çıkmadı. Bakalım tekrar mavi ekran alacak mıyım? Minidump dosyalarının sonucunu merak ettim.

Yeni konular

Geri
Yukarı