R5 3600 sistemde oyunlar takılıyor

Atlıokçu

Centipat
Daha fazla  
Merhaba,

Daha önce Full HD 60Hz bir TV ekranına bağlayıp kullanmış olduğum bilgisayarım için monitör alıp kullanmaya başladım fakat monitörü bağladıktan sonra küçük takılmalar yaşamaya başladım saçma geliyor söyleyince ama acaba monitör ile alakalı olabilir mi diye de düşündüm. Veya TV ekranında hissetmeyip daha detaylı bir görüntü oluştuğundan yeni mi fark ettim bilemedim. Yardımcı olursanız sevinirim.
En çok hissettiğim ve oynadığım oyun FIFA22.

G-Sync açıp denedim sorun yok denecek kadar azaldı fakat bu sefer de ekranda beyaz ışık titreme sorunu oluştuğu için kapattım.
Kaliteli DP kablo alıp denedim.

• MSI Optix G27CQ4 monitör.
  • B450M Pro-VDH Max anakart.
  • NVIDIA MSI 1660 Super Gaming X ekran kartı.
  • Ryzen 5 3600 işlemci.

Son düzenleyen: Moderatör:
Merhaba,

Daha önce Full HD 60Hz bir TV ekranına bağlayıp kullanmış olduğum bilgisayarım için monitör alıp kullanmaya başladım fakat monitörü bağladıktan sonra küçük takılmalar yaşamaya başladım saçma geliyor söyleyince ama acaba monitör ile alakalı olabilir mi diye de düşündüm. Veya TV ekranında hissetmeyip daha detaylı bir görüntü oluştuğundan yeni mi fark ettim bilemedim. Yardımcı olursanız sevinirim.
En çok hissettiğim ve oynadığım oyun FIFA22.

G-Sync açıp denedim sorun yok denecek kadar azaldı fakat bu sefer de ekranda beyaz ışık titreme sorunu oluştuğu için kapattım.
Kaliteli DP kablo alıp denedim.

• MSI Optix G27CQ4 monitör.
  • B450M Pro-VDH Max anakart.
  • NVIDIA MSI 1660 Super Gaming X ekran kartı.
  • Ryzen 5 3600 işlemci.

Aynı monitöre sahibim. Belirttiğiniz gibi G-Sync açınca flickering yapıyor. Onun dışında 44-165Hz aralığı var bu aralık dışında yaşadığınız kasma hissini veriyor. V-Sync aktif edip deneyin ya da FPS sınırlaması konulabiliyorsa koyun.

Aynı monitöre sahibim. Belirttiğiniz gibi G-Sync açınca flickering yapıyor. Onun dışında 44-165Hz aralığı var bu aralık dışında yaşadığınız kasma hissini veriyor. V-Sync aktif edip deneyin ya da FPS sınırlaması konulabiliyorsa koyun.
Nvidia ayarından v-sync açıp denedim fayda etmedi bende. Mesela fifa22 oyun ayarında 60hz ayarladım oda fayda etmedi. Sizde oyunlarda hala yaşıyormusunuz sorunu

Ekran kartı ayarlarında açık tuttuğunuz herhangi bir ayar var mı? Örneğin: Dikey yenileme, gelişmiş senkronizasyon vb. gibi.
Açıp kapadım deneme yaptım söylediğiniz şeyler ile fayda etmedi yine eski haline getirdim.

Bu monitörde G-Sync problemli çalışıyorsa bence iade nedenidir. Yerinde olsam iade etmeye çalışırdım.
Amazon da indirimden 3800 gibi bir rakama almıştım iade günüm geçmedi düşüncem var aslında ama şuan bu özellikleri olan bir monitör için bir o kadar daha verip yenisini almak istemiyorum bu yüzden arayış içindeyim problemimi g-sync açmadan çözebilirsem kafi diye düşündüm o yüzden çözüm arıyorum.

NVIDIA ayarından V-Sync açıp denedim fayda etmedi bende. Mesela FIFA22 oyun ayarında 60Hz ayarladım oda fayda etmedi. Sizde oyunlarda hala yaşıyor musunuz sorunu

Açıp kapadım deneme yaptım söylediğiniz şeyler ile fayda etmedi yine eski haline getirdim.

Ben o hissi sadece 44 FPS altına düşünce yaşıyorum.

Toms hardware sitesinde bir çözüm okudum. Çözüm için G-Sync en düşük aralığı değiştirmen gerekiyormuş verdikleri yazılımla. Normalde minimum aralığın 48 Hz olduğunu ve FPS 48 altına indiğinde o sorunun olduğu belirtilmiş. Verilen yazılımla data blocks altından aralıkta değişim ve ekleme yapıldığı söyleniyor. Yazılım linki:

Son düzenleme:
Toms hardware sitesinde bir çözüm okudum. Çözüm için G-Sync en düşük aralığı değiştirmen gerekiyormuş verdikleri yazılımla. Normalde minimum aralığın 48 Hz olduğunu ve FPS 48 altına indiğinde o sorunun olduğu belirtilmiş. Verilen yazılımla data blocks altından aralıkta değişim ve ekleme yapıldığı söyleniyor. Yazılım linki:
teşekkür ederim bir bakıp deneyeceğim

Yeni konular

Geri
Yukarı