R5 3600 stock halde kullanan var mı?

3600 3.6GHz 3600X 3.8GHz 200MHz fark. Aham saham bir fark degil 1 ile 5 FPS fark eder galiba bilemedim.
Onu bunu bilmem ben gerek duyup X modeli almadim. Duz 3600 aldim ve stok kullaniyorum bayada memnunum cunku 60 dereceyi nadiren 65leri goruyor oda kasada fan man bir şey yok bos bir kasa.

@Bleach
Evet, 3600X 3600'ün aksine Prism ile geliyor.

@tirabzonun_kaymagi'nin dediği gibi 10400F+Z490'da düşünülebilir.

Peki 3600X'e OC yapılsa stok soğutucusu yeterli mi? 3600'e OC için soğutucu şartmış, eğer 3600X içinde yetmiyorsa sıkıntı.

Anladığım kadarıyla durum şu şekilde, yanlışım varsa düzeltirseniz sevinirim.

Ryzen 5 3600 stok soğutucusu OC olmayan haline bile yetmiyor.

Ryzen 5 3600X stok soğutucusu yeterli ama Turbo mod veya OC'ye yeterli olmuyor.

Bu durumda 3600X'e 300₺ fark verip OC yapamamaktansa 3600'e 300₺ az verip sağlam bir soğutucu alıp Full OC yapsak ortalama aynı fiyata daha yüksek performans mı?
V
3600 3.6GHz 3600X 3.8GHz 200MHz fark. Aham saham bir fark degil 1 ile 5 FPS fark eder galiba bilemedim.
Onu bunu bilmem ben gerek duyup X modeli almadim. Duz 3600 aldim ve stok kullaniyorum bayada memnunum cunku 60 dereceyi nadiren 65leri goruyor oda kasada fan man bir şey yok bos bir kasa.
Voltaj falan düşürdün mü? Stres testinde ne kadar görüyorsun?

Son düzenleme:
Peki 3600X'e OC yapılsa stok soğutucusu yeterli mi? 3600'e OC için soğutucu şartmış, eğer 3600X içinde yetmiyorsa sıkıntı.

Anladığım kadarıyla durum şu şekilde, yanlışım varsa düzeltirseniz sevinirim.

Ryzen 5 3600 stok soğutucusu OC olmayan haline bile yetmiyor.

Ryzen 5 3600X stok soğutucusu yeterli ama Turbo mod veya OC'ye yeterli olmuyor.

Bu durumda 3600X'e 300₺ fark verip OC yapamamaktansa 3600'e 300₺ az verip sağlam bir soğutucu alıp Full OC yapsak ortalama aynı fiyata daha yüksek performans mı?

3600'e manuel ayar girdigin zaman. 4.2GHz ya da 4.1 GHz ve 1.2 voltaj verip kullanabilirsin oda islemcinin silikonuna bagli ve bunu stok sogutucuyla yapip fazla isinmiyormus 70 belki 75 dereceleri goruyormus.
Ben voltajsiz yani AMD'nin CPB diye bir şey var BIOS'ta onu kapattim. 3.6'dan yukari cikmiyor ve kafasina gore voltaj vermedigi için isinmiyor kafam rahat.

3600'e manuel ayar girdigin zaman. 4.2GHz ya da 4.1 GHz ve 1.2 voltaj verip kullanabilirsin oda islemcinin silikonuna bagli ve bunu stok sogutucuyla yapip fazla isinmiyormus 70 belki 75 dereceleri goruyormus.
Ben voltajsiz yani AMD'nin CPB diye bir şey var BIOS'ta onu kapattim. 3.6'dan yukari cikmiyor ve kafasina gore voltaj vermedigi için isinmiyor kafam rahat.

3600'ün OC vs stock videolarına göz atıp geldim ve genellikle aynı FPS değerlerini gösterselerde 15 oyunda Max 6FPS fark gördüm, bu durumda CPB kapatıp stock kullanmak ve kalan soğutucu parasını diğer bileşenlere dağıtmak çok daha mantıklı duruyor, teşekkür ederim.

Demek istedigim buydu :)
İslemcim: R5 3600 (CPB acik 3.6)
Ekran karti: RX 5500 XT 4 GB.
RAM: 16 GB.
GTA 5 yuksek ayarlar 80 130 FPS.
PUBG Ultra ve yuksek 80 115 FPS.
PUBG Mobile kasmadan oynuyor artik oyle deyim baskada pek oyun oynamiyorum agirlik Mobile takiliyoruz. Yayin yapiyorum arada bana misin demiyor.

@Bleach
Evet, 3600X 3600'ün aksine Prism ile geliyor.

@tirabzonun_kaymagi'nin dediği gibi 10400F+Z490 da düşünülebilir.
Yanlış bilgilendirme yaptığım için çok üzgünüm ve çok özür dilerim. Nasıl böyle bir hataya düştüm bilmiyorum. Dalgınlığıma geldi ve sizleri yanlış yönlendirdim.

Hiçbir zaman yanlış bilgilendirme yapmayacağım diye kendimi kurallandırmıştım ve yaptım. Açıkçası bu durum beni çok üzdü.

Technopat Sosyal'i bırakma kararı aldım. Kendinize iyi bakın, ben gidiyorum. Umarım sizlere katkılarım olmuştur. Sizlerin bana çok katkısı oldu.

Kalbini kırdıklarım olduysa onlardan da af diliyorum. Hakkınızı helal edin. Bir gün başka yerlerde karşılaşmak dileğiyle...

Yeni konular

Geri
Yukarı