R5 3600 undervolt işlemi sonucu sürekli yüksek frekans kullanımı

Fırat Kavak

Hectopat
Daha fazla  
Arkadaşlar merhaba. R5 3600 işlemcim var ve işlemciye undervolt yapmak istedim çünkü sıcaklıklar fazlaydı.
Haliyle, BIOS'tan, CPB'u ve cool&quiet'ı kapattım. CPU Ratio'yu da 4.20 GHz için ayarladım. Zaten CPB açıkken o frekanslara kadar çıkıyordu.
Yine BIOS'tan işlemci voltajını 1.15v olacak şekilde ayarladım. CPB'u aktif iken, işlemci 1.4v küsuratlarda voltaj çekiyordu ve gereksizdi. Cinebench20'de 3714 puan alarak optimal bulduğum voltaj değerini ayarladım. AIDA64 ile de 10 dakikalık test sonucu aldığım Max. Sıcaklık 85-86 derece oluyordu. Ayrıca oyunlarda aldığım sıcaklık değerleri de bu işlemler sonrası 62 dereceyi geçmiyor.

Sorum şu; bilgisayar güç seçeneklerinde, dengeli modunda veya güç tasarrufu modunda olmasına rağmen, boştayken sürekli yüksek frekansta çalışıyor. (4.0-4.2 GHz)
Sürekli yüksek frekansta çalışması zararlı mıdır?

Bu dediğim ayarlar sonrasında, neden boşta iken yüksek frekansta çalışıyor?
Ve boşta iken yüksek frekansta çalışmasını nasıl önleyebilirim?

Not: Prime95'te, Small FFTs testinde sıcaklık anında 100 dereceyi geçiyor. Bu normal mi değil mi, hiç bilmiyorum.
Bu arada Prime95 versiyon 30.8'de yaptığım testte 100 dereceyi geçiyor. 26.6 versiyonunda yaptığımda 5-6 dakikada 93-94 dereceye çıkıyor.
Bu arada sahip olduğum soğutucu stok suğutucu.

Son düzenleme:
Undervolt yaptım 2 sene önce, sıvı soğutma var sadece farklı olarak. 4.2GHz kullanıyorum, sürekli aynı hızı sabit sorun yaşamadım. Biz BIOS'tan o hızı ayarlıyoruz manuel sabit kalması normal.

Yeni konular

Geri
Yukarı