R5 3600 undervolt nasıl yapılır?

FurkanKutlu

Kilopat
Ryzen 5 3600 işlemci yükte 85 dereceleri görüyor soğutucu alacağım bayramdan sonra ama o zamana kadar zarar görmemesi için undervolt yapmak istiyorum. Anakartım ASUS TUF B450M PLUS GAMING BIOS çok karmaşık geldi. Nasıl yapabilirim yardımcı olur musunuz?

BIOS ayarlarında advanced frequency settings gibi bir yer var. Orada Core boost performance var. CBP yani. Tam yerini hatırlayamadım şimdi. Onu kapatırsan işlemci baz hızda çalışıyor ve sıcaklığı ortalama 55-60 civarında geziyor oyunlarda. Özellikle bu sıcak aylarda tam iş görüyor. Ortalama 5 FPS gibi bir kaybın oluyor.

Bu içeriği görüntülemek için üçüncü taraf çerezlerini yerleştirmek için izninize ihtiyacımız olacak.
Daha detaylı bilgi için, çerezler sayfamıza bakınız.
Bu videonun 3.04'üncü dakikasında gösterilen Core Performance Boost (CPB) özelliğini 'Disabled' yapın. Sıcaklığı kontrol edin. Eğer sıcaklık değerlerinde azalma olmaz ise
Bu içeriği görüntülemek için üçüncü taraf çerezlerini yerleştirmek için izninize ihtiyacımız olacak.
Daha detaylı bilgi için, çerezler sayfamıza bakınız.
bu videoyu izleyip 'Precision Boost OverDrive' özelliğini 'Disabled' yapın. Dikkat edin videoda 'Enabled yapıyor, siz 'Disabled' yapacaksınız.

4.0Ghz hızı 1.1V ile stabil aldım 80 derece civarı iyi midir? Ayrıca BIOS zor geldiği için Ryzen Master ile yaptım. Ryzen Master ile Ghz ve Voltaj ayarı yapma ile BIOS ile yapma arasında fark var mı?

4.0Ghz hızı 1.1V ile stabil aldım 80 derece civarı iyi midir? Ayrıca BIOS zor geldiği için Ryzen Master ile yaptım. Ryzen Master ile Ghz ve Voltaj ayarı yapma ile BIOS ile yapma arasında fark var mı?
Ben kurcalarken 4.2 GHz 1.2 V ile stabil çalıştırdım çökme olmadı ama 80 dereceyi görüyordu stok soğutucu ile. Ryzen Master ile. OCCT ve Cinebench ile testlerde çökme yaşamadı hiç.

Peki deneme yanılma yaparken kapanma olduğunda bileşenler zarar görür mü?
Çöküyor sadece. Masaüstüne geldiğinde program üzerinden değerleri düzeltirsin tekrar. Abartı bir şey yapmadığın sürece sorun olmaz. Ama OC risklidir yani sonuçta. Bilmiyorsan zarar verebilirsin belki.

Çöküyor sadece. Masaüstüne geldiğinde program üzerinden değerleri düzeltirsin tekrar. Abartı bir şey yapmadığın sürece sorun olmaz. Ama OC risklidir yani sonuçta. Bilmiyorsan zarar verebilirsin belki.
Tamam sağol ayrıca bir sorum daha var işlemci kaç derecenin üstüne çıkarsa uzun vadede sıkıntı çıkarır?

Tamam sağol ayrıca bir sorum daha var işlemci kaç derecenin üstüne çıkarsa uzun vadede sıkıntı çıkarır?
Ben R5 3600 için sorduğumda 80 derecenin üstü sabit sıcaklıklar risk yaratabilir dedi herkes. Özellikle 85 üstü. İnternetten baktığımda stok soğutucu ile zaten 80 dereceyi görüyor oyunlarda. CBP’yi kapatarak 55-60 civarlarına indim ben direkt. Oyunlarda da 5 FPS civarı kaybım oldu. Bence CBP kapatmak en garanti yol. Özellikle bu sıcak havalarda. Mevsimlik işçi gibi kışın ve soğutucu aldığında CBP’yi köklersin yine:)

Hocam voltage nereden ayarlardınız? Aynı anakartı kullanıyorum, gerçekten çok lazım bende + ve - var fakat öyle direk manuel ayarlama seçeneği yok yani + da kalıp istediğimizi mı yapıyoruz ne yapıyoruz çözemedim.

Yeni konular

Geri
Yukarı